Erasmus+ KA229 "EUROBORAVE"
Kolejnym wyjazdem uczniów naszej szkoły w ramach realizacji programu Erasmus (Erasmus+ KA229 "EUROBORAVE") był pobyt na Litwie w dniach 29.05.2022 – 04.06.2022. Uczniowie mieli okazję nie tylko podziwiać uroki pięknego Wilna (min. zwiedzanie Muzeum Energii i Technologii, zwiedzanie Muzeum Historii Lokalnej), ale także uczestniczyli w ciekawych zajęciach związanych z szeroko rozumianą tematyką robotyki, min. : w lekcjach informatyki i języka angielskiego oraz następujących warsztatach:
- Budowanie z klocków w zespołach międzynarodowych,
- „ILUZJA – Nauka, Mistycyzm czy Oszustwo?”,
- „Przyszli Programiści: Wyścigi robotów”,
- „Programowanie z microbitem”,
- ”Roboty i inżynieria w laboratoriach robo tycznych”,
- „Matematyczny Plac Zabaw”: Układanki Tangram
- „Magia świec i pierwsze roboty”.
Uczniowie jednak nie samą nauką żyli, oprócz zdobywania wiedzy z dziedziny robotyki, miło spędzali czas z koleżankami i kolegami z Litwy, Portugalii, Francji i Bułgarii.
Pomimo zdecydowanie niesprzyjającej aury humory dopisywały a wrażenia i wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.
Opiekunami podczas pobytu były: p. Aneta Podgórniak i p. Ewa Troć-Maziarz.
Wycieczka do Rumunii w ramach programu Erasmus+ - „Learn by doing ….. Theater!”
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w realizacji programu Erasmus+ i realizują różne projekty. W ramach jednego z nich: - „Learn by doing ….. Theater!” w dniach 7.05.2022 - 13.05.2022 przebywali w Rumunii. Brali udział w zajęciach teatralnych w szkole w Cartisoara. To malownicza miejscowość u podnóża gór Fogarskich będąca punktem wypadowym do wycieczek w te góry. Odwiedzili muzeum słynnego pasterza, urodzonego tu Gheorghe Cârtan (1849-1911) zwanego też Badea Cârtan, który walczył o niepodległość Rumunów z Transylwanii pozostających pod panowaniem Austro-Węgier.
Kolejka wysokogórską udali się na wycieczkę nad jezioro Balea, zwiedzili siedzibę królów Rumunii - Pałac Peles, urocze miasteczka Sibu i Brasow, a także Zamek Bran - legendarną siedzibę Drakuli. Ukoronowaniem pobytu była uczta regionalna i wizyta w glinianym Zamku Wróżek.
Projekt opracował i czuwał nad jego realizacją pan Marek Krzywicki.
Wycieczka do Włoch w ramach programu Erasmus+ - „Learn by doing ….. Theater!”
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w realizacji programu Erasmus+ i realizują różne projekty. W ramach jednego z nich: - „Learn by doing ….. Theater!” w dniach 2.04.2022 - 9.04.2022 przebywali we Włoszech w partnerskiej szkole w miejscowości Cerignola, w regionie Apulia, w prowincji Foggia. Uczestniczyli w warsztatach nauki włoskiego tańca ludowego „tarantela”, który charakteryzuje się ściśle ustaloną rytmiką , zajęciach śpiewu operowego i grania na różnych instrumentach, a także projektowali i wykonywali maski teatralne. Byli też na wycieczce w Neapolu gdzie zwiedzili Teatr San Carlo - najstarszy działający teatr operowy na świecie, galerię Umberto I i oczywiście podziwiali górujący nad miastem słynny wulkan Wezuwiusz. Brali udział w zajęciach Pulcinelli - najsłynniejszej maski na świecie. Poznali także kulturę i zabytki miasta Bari, które było ojczyzną polskiej królowej Bony Sforca, obejrzeli jej grób i zamek, w którym spędziła ostatnie chwile swojego życia, a także oddali cześć relikwiom świętego Mikołaja złożonym w Bazylice w Bari. Atrakcji była co niemiara, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, gotowi na kolejny wyjazd. Projekt opracował i czuwał nad jego realizacją pan Marek Krzywicki.
Wizyta w Rumunii.
W dniach 15-20 listopada 5 uczniów z naszej szkoły pod opieka nauczycieli: p. Marka Krzywickiego i p. Anny Włodarczyk, wyjechało do Rumunii w ramach projektu Erasmus + „ To bee or not to bee”. W spotkaniu uczestniczyła również młodzież ze szkół z Chorwacji, Słowenii i Portugalii. Uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących znaczenia i roli pszczół w środowisku, odwiedzili miejscową pasiekę oraz poznali proces produkcji miodu ekologicznego. W trakcie wizyty zorganizowana została wycieczka do zamku Bran i historycznego miasta Braszow. Uczniowie mieli możliwość poznania rumuńskiej kultury i tradycji, a także ćwiczyli swoje umiejętności językowe. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.
Z wizytą w Hiszpanii
W dniach 23-29 października 12 uczniów pod opieką nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja
w Rejowcu Fabrycznym: p. Marka Krzywickiego, p. Marka Pukasa oraz p. dyrektor Alicji Dorosz, uczestniczyło
w wyjeździe do Hiszpanii, zorganizowanym w ramach projektu PO WER „Północ - Południe”.Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczyciela, Pana Marka Krzywickiego, twórcy i koordynatora projektów, nawiązana została współpraca z katalońską szkołą Institut Cendrassos w Figueres (mieście narodzin i śmierci jednego z najsłynniejszych malarzy – Salvadora Dali). Ta destynacja wiązała się przede wszystkim z artystycznym charakterem tej części projektu. Uczniowie mogli podziwiać niesamowitą architekturę Barcelony
(z najwybitniejszymi dziełami Antonio Gaudiego), a także innych miast Katalonii, takich jak Girona, Figueres, Besalu czy pozostałości starożytnej osady Empuries. Ważnym punktem było zwiedzanie pałacu-muzeum Salvadora Dali
w Figueres.W ramach współpracy z tamtejszą szkołą uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach i warsztatach kulturowych, historycznych, naukowych i językowych, pogłębiając swoją wiedzę i poszerzając kompetencje.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.
Wizyta gości z europejskich szkół
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym gościła nauczycieli i uczniów z kilku europejskich krajów.
W dniach 20 – 24.09.2021 r. młodzież i ich opiekunowie ze Słowenii, Portugalii, Chorwacji i Rumunii przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+ „Być albo nie być… dla pszczół”. Podstawowym założeniem projektu jest propagowanie wiedzy na temat pszczół, ich życia, roli, którą odgrywają w rolnictwie i sadownictwie, a także w codziennym życiu każdego człowieka, wskazywanie istniejących zagrożeń i wspólne poszukiwanie ich rozwiązań.
W dniach 27.09 –1.10.2021 r. młodzież i ich opiekunowie z Włoch, Grecji i Rumunii przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+ „Nauka przez teatr”" Realizacja projektu jest doskonałym sposobem na uwrażliwienie młodego człowieka na sztukę, skłonienie go do refleksji a przede wszystkim rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i otwarcie na nowe doświadczenia.
Gości powitała pani Dyrektor Szkoły Alicja Dorosz kierując specjalne podziękowania do pana Marka Krzywickiego, który od 2003 roku koordynuje projekty realizowane w ramach programów Sokrtates , Comenius, Erasmus i Erasmus+ . Dzięki ogromnemu zaangażowaniu p. Krzywickiego otrzymaliśmy w bieżącym roku Akredytacjię Erasmusa+, która zapewni nam finansowanie wszystkich nowych projektów mobilności uczniów oraz szkoleń nauczycieli w latach 2021-2027. Pani Dyrektor podziękowała również nauczycielom naszej placówki za wsparcie i realizację zadań. Podkreśliła, że dzięki wieloletniej wymianie międzynarodowej uczniowie naszej szkoły doskonalą kompetencje językowe, poznają kulturę i tradycje innych krajów, uczą się tolerancji
i otwartości.Podczas wizyty uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół prezentowali kolejne projekty, przygotowane w swoich placówkach oraz poznawali polskie tradycje, kulturę, historię, zwyczaje i kuchnię. Zagraniczni goście zwiedzili Warszawę, Lublin, Chełm, Włodawę i Sobibór, spotkali się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie, pojechali do Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, Poleskiego Parku Narodowego, bawili się w chełmskim Aqua Parku.
Gospodarze przygotowali wystawy tematycznie związane z realizowanymi projektami. Młodzi Europejczycy poznawali polski system edukacyjny, uczestnicząc w zajęciach szkolnych, a podczas uroczystej kolacji smakowali lokalne potrawy.
Z Erasmusem+ na Malcie
W dniach 5 – 9 lipca 2021 r. dziewięciu nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym wzięło udział w kursach językowych na poziomie A1-A2, B1-B2 oraz w kursie metodycznym dotyczącym wykorzystania technik informatycznych na zajęciach języka obcego, zorganizowanym przez Easy School of Languages, Valletta, Malta.
Kursy były składową projektu Kadra 2.0, realizowanego w Szkole Podstawowej im. M. Reja w Rejowcu Fabrycznym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach przygotowań do wyjazdu nauczyciele brali udział w regularnym dwuletnim kursie z zakresu języka angielskiego zorganizowanym w szkole.
W kursach językowych zorganizowanych na Malcie wzięli udział nauczyciele matematyki, informatyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, plastyki, muzyki, historii, WOS, w-f i techniki. Z kolei nauczyciel języka angielskiego wziął udział w kursie metodycznym z zakresu technik informatycznych.
Zakres zajęć obejmował 30 godzin lekcyjnych intensywnej nauki języka angielskiego, z naciskiem na komunikację. Uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu oraz dokumenty Europass Mobility.Zajęcia odbywały się w stolicy Malty, dzięki czemu popołudniami w sposób indywidualny można było realizować bogaty program kulturowo-historyczny. Zwiedzono m.in. wyspę Gozo z miastem Victoria, wyspę Comino i Błękitną Lagunę, miejscowości Sliema, Marsaxlokk i Mdina oraz zatokę Golden Bay w Mellieha oraz liczne zabytki znajdujące się w Valletcie.
Dzięki poprawie kompetencji językowych nauczycieli uczących w Szkole Podstawowej im. M. Reja w Rejowcu Fabrycznym możliwa będzie jeszcze bardziej efektywna realizacja czterech projektów Erasmus+ i jednego PO WER.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja jest obecnie jedną ze 159 szkół w Polsce posiadających Akredytację Erasmusa+, która zapewnia finansowanie wszystkich nowych projektów i mobilności uczniów, oraz szkoleń dla nauczycieli w latach 2021-2027. W roku szkolnym 2021/22 rozpoczyna się w naszej szkole realizacja nowych projektów Erasmus+ opracowanych w ramach w/w Akredytacji.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu na Maltę.
Projekty, które będą realizowane od bieżącego roku szkolnego (2021):
- Tour My City (Zwiedź moje miasto) z partnerami z Włoch, Grecji, Rumunii i Turcji – dotacja dla naszej szkoły 33.756 EUR (ok. 142,5 tys. zł)
- EUROBORAVE (Europejski Turniej Robotów) z partnerami z Litwy, Bułgarii, Portugalii i Francji – dotacja dla naszej szkoły 30.480 EUR (ok. 129 tys. zł)
- Imparare facendo...teatro (Nauka przez… teatr) z partnerami z Włoch, Grecji, Rumunii i Hiszpanii – dotacja dla naszej szkoły 30.610 EUR (ok. 129,5 tys. zł)
W sumie dzięki projektom uzyskano dla szkoły ok. 400 tys. zł, w tym na doposażenie szkoły ok. 100 tys. zł.Projekt: PO WER - Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej - „Kadra 2.0” (2019 – 2021)
Zagraniczne kursy metodyczne dla dwóch nauczycieli języka angielskiego.
Dwuletni kurs języka angielskiego dla grupy ośmiu nauczycieli realizowany w szkole, zakończony tygodniowym kursem językowym na Malcie.
Projekt Erasmus+ – „To bee or not to bee” (2019 – 2021)
Kraje: Słowenia (Polhov Gradec) – Portugalia (Alfândega Da Fé) – Polska (Rejowiec Fabryczny) – Rumunia (Roman) – Chorwacja (Krk)
Projekt mający na celu opracowanie działań służących ochronie pszczół, popularyzacji wiedzy o ich roli dla środowiska naturalnego i ich zagrożeń, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz aktywne zaangażowanie uczniów i lokalnych społeczności w akcje służące ochronie pszczół.
Projekt PO WER „Północ – Południe” (2019 – 2020)
Kraje: Polska (Rejowiec Fabryczny) - Finlandia (Ilmajoki) – Hiszpania (Figueres)
Projekt ma na celu zwiększenie kompetencji uczniów naszej szkoły w zakresie nauk przyrodniczych (biologia, geografia), humanistycznych (historia, wiedza o społeczeństwie), artystycznych (muzyka, plastyka) oraz praktycznej znajomości języków obcych. Oprócz zajęć dodatkowych w szkole uczniowie mają okazję wykorzystać nowo nabytą wiedzę podczas warsztatów w terenie (lasy w obszarze podbiegunowym w Finlandii oraz w Barcelonie – śladami Antonio Gaudiego i Figueres – miasta Salvadora Dali) i wycieczek w Polsce (Roztoczański Park Narodowy i Muzeum Narodowe w Krakowie)
Projekt Erasmus+ (2015-2017) – Możemy zrobić to razem
W latach szkolnych 2015/2016 i 2016/2017 w Zespole Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym – Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja i Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II rozpoczął realizację projekt „Erasmus+” - „Możemy to zrobić razem” (We can do it together) razem ze szkołami partnerskimi z Rumunii, Grecji, Włoch, Słowenii i Portugalii. Nasza szkoła otrzymała na projekt z funduszy unijnych kwotę 25.000Euro.
Głównym założeniem projektu jest wspieranie uczniów zagrożonych niedostatecznym opanowaniem materiału w danej klasie, a przez to zagrożenie powtarzaniem tej samej klasy lub osiąganiem bardzo niskich wyników w nauce poprzez pomoc koleżeńską.
W każdej klasie od czwartej klasy szkoły podstawowej do drugiej klasy gimnazjum nauczyciele wychowawcy wytypowali grono uczniów, mających problemy z nauką. Przedstawili też grono najlepszych uczniów, którzy mogą im pomóc w nauce. W sumie wybrano 20 najlepszych uczniów z obu szkół (czyli około 2 uczniów z każdej klasy), którzy wykazali się chęcią pomocy swoim kolegom przez najbliższe dwa lata. Będą oni mogli dzięki swojemu zaangażowaniu bezpłatnie pojechać do Grecji, Włoch, Słowenii i Portugalii. Uczniowie ci pracują ze swoimi słabszymi kolegami podczas dodatkowych zajęć pod opieką wybranego nauczyciela (raz w tygodniu). Ich działania są odnotowywane w dodatkowych dzienniku zajęć pozalekcyjnych oraz w formie cyfrowej na blogu (krótkie teksty, zdjęcia, wrażenia uczniów).
Dodatkowo uczniowie ci pod opieką nauczyciela języka angielskiego mają za zadanie przygotowanie wspólnych projektów z rówieśnikami ze szkół partnerskich.
W grudniu przygotowywali prace na temat najbardziej popularnego sportu w kraju, w szkole lub takiego, który sami uprawiają. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i umieszczone na stronie internetowej projektu.
W lutym 2016r. 5 uczniów naszej szkoły (Natalia Szczupak, kl. V b, Łukasz Zduńczuk, kl. VI b, Kacper Jaszczuk, kl. II b, Julia Krzywicka, kl. II b oraz Kinga Trojanowska, kl. II b) oraz dwoje nauczycieli p. Agnieszka Kotlarska i p. Marek Krzywicki odwiedzili Ateny w Grecji.
W bieżącym roku szkolnym w październiku gościliśmy 27 uczniów i 11 nauczycieli z Grecji, Rumunii, Włoch, Słowenii i Portugalii. W ramach wizyty odbywały się liczne zajęcia w szkole oraz wyjazdy turystyczno-krajoznawcze w ramach warsztatów kulturowych do szkółki jeździeckiej w Siennicy, Grodu Słowiańskiego w Wólce Bieleckiej, Zamościa, Lublina i Warszawy.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie projektu i w serwisie TwinSpace
https://twinspace.etwinning.net/12933/home
http://www.volunteerstogether.eu/
Projekt Erasmus+ (2014-2016) „Thousand reasons to communicate”
W roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej jest realizowany projekt Erasmus+ „Thousand reasons to communicate”. Koordynatorami projektu są p.Beata Parada i p.Marek Krzywicki.
Partnerami programu są szkoły z miast:
- Oradea w Rumunii,
- Nopankyla w Finlandii,
- Fraga w Hiszpanii i
- Aten w Grecji.
W ramach projektu uczniowie wykonują wiele zadań, które doskonalą ich umiejętności językowe, a także mają możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z innych krajów.
W I semestrze tego roku szkolnego odbył się wyjazd szkoleniowy dla nauczycieli do Doncaster w Anglii.
W marcu będziemy gościli nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich w naszej szkole. Natomiast w maju odbędzie się wyjazd uczniów i nauczycieli do Hiszpanii, w czasie którego podsumujemy naszą dwuletnią pracę w projekcie.
A oto jak wyglądała wizyta w Finlandii:
Tak wyglądał wyjazd do Anglii:
W ramach szkolenia odbyły się również lekcje prowadzone przez nauczycieli ze wszystkich partnerskich państw w szkole w Barnburgh. (tutaj - lekcje prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły: p. B. Paradę, p. E. Domańską i p. M. Krzywickiego.):
Wizyta w Hiszpanii
W dniach 15-21 maja 2016r. uczniowie z klas IV, VI i I gimnazjum wraz z nauczycielami brali udział w spotkaniu w mieście Fraga w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+ „ A thousand reasons to communicate”. Uczniowie mieli możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z krajów partnerskich, doskonalenia języka angielskiego, poznania warunków życia w Hiszpanii. Podczas spotkania podsumowującego projekt w stolicy regionu Huesca uczniowie i nauczyciele prezentowali efekty pracy wykonanej w czasie realizacji całego projektu.
Wizyta gości w Polsce
W dniach 07.03.2016-11.03.2016 gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z hiszpańskiej szkoły we Fradze oraz nauczycieli z krajów partnerskich: Hiszpanii, Grecji, Finlandii, Anglii oraz Rumunii.
Wraz z nauczycielami i uczniami ze szkół w tych krajach bierzemy udział we wspólnym projekcie Erasmus+
"A thousand reasons to communicate". W ramach wizyty nasi goście zwiedzili głównie nasz region- Lublin, Zamość, Chełm, ale także zobaczyli Warszawę.W czasie tego tygodnia nauczyciele omawiali zadania realizowane w ramach projektu, przygotowywali niezbędne dokumenty projektowe a także wymieniali się doświadczeniami ze swoich szkół. Był to więc czas nie tylko rozmów towarzyskich ale też i długiej pracy nad dokumentacją.
Uczniowie przyjmujący gości w swoich domach mieli możliwość poćwiczenia swoich umiejętności językowych w bardziej naturalnych warunkach- komunikacji w codziennych sprawach. Mogli też nauczyć się współpracować z uczniami innej narodowości a także poznać nieco kulturę hiszpańską czy najważniejsze mogli zaprezentować polski styl życia i naszą kulturę i historię.
W ramach tego tygodnia został zorganizowany apel podczas którego uczniowie naszej szkoły mogli poznać kraje partnerskie dzięki przygotowanym przez nich prezentacjom oraz wystawom. Natomiast nasi goście i wszyscy zebrani na sali gimnastycznej obejrzeli krótką prezentację historii Polski a także wysłuchali wiele pięknych piosenek i melodii reprezentujących każdy kraj partnerski w wykonaniu naszego chóru i zespołu muzycznego.
Galeria zdjęć z apelu