Erasmus + pass: ” Paszport do przedsiębiorczości”
W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym gościliśmy w dniach 25-28.10.2022 r uczniów z Hiszpanii w ramach projektu Erasmus +, dotyczył on zagadnień z doradztwa zawodowego realizowanego w klasach VII i VIII. Uczniowie z Hiszpanii opracowali i zaprezentowali biznesplany związane z wprowadzeniem na rynek zdrowej żywności, kosmetyków wegańskich i urządzeń oszczędzających energię, pokazali również zasady promocji i reklamy swoich firm i ich produktów, a także drogi dotarcia do jak największej ilości klientów. Uczniowie z Polski w swojej pracy skupili się na zawodach rzemieślniczych prowadzonych przez firmy rodzinne, możliwościach zdobycia nowych rynków zbytu, zasad dobrego marketingu i reklamy. W ramach współpracy i wymiany doświadczeń odbyły się wycieczki do Zakładu bednarskiego „Pawłowianka” oraz warsztaty garncarskie. Młodzież z Hiszpanii miała też okazję poznać urocze zakątki przyrodnicze Roztocza, zwiedzić Zamość oraz Lublin. Wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku była wspaniałą i wyjątkową lekcją historii. Dzięki niej uczniowie zapoznali się z cierpieniem więźniów przebywających na terenie obozu KL Lublin podczas II wojny światowej. Pojawiła się również refleksja nad człowiekiem i tym do czego jest zdolny. Pozwoliło to niewątpliwie docenić fakt, że żyjemy w wolnym kraju.
Projekt w szkole prowadzony jest przez p. Annę Włodarczyk, p. Agnieszkę Gepner oraz p. Ewę Domańską.
Projekt Erasmus+ „EUROBORAVE” – wizyta w Polsce
W dniach 3.10 – 7.10.2022 r. gościliśmy w naszej szkole nauczycieli oraz uczniów z Francji, Portugalii, Litwy i Bułgarii. Wizyta odbyła się w ramach projektu „EUROBORAVE”, którego celem jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat programowania i robotyki.
Program wizyty był bardzo ciekawy i różnorodny. Był czas na warsztaty, ale też na zwiedzanie i poznawanie naszego kraju. W naszej szkole odbyły się warsztaty z budowania i programowania robotów Lego Spike, zawody „sumo bot”, uczniowie wyjeżdżali też na
warsztaty do School IQ w Lublinie, podczas których budowali i programowali roboty Lego Mindstorms. Ponadto goście odwiedzili Chełm, Lublin – Stare Miasto i Majdanek, a ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie Warszawy i pobyt w Centrum Nauki Kopernik.
Nie zabrakło też czasu na integrację i szlifowanie umiejętności językowych - uczniowie spotkali się na kręglach, basenie, na warsztatach przygotowywania pizzy, w stadninie koni. Na zakończenie pobytu odbyła się uroczysta kolacja w restauracji Bida, podczas której goście mogli skosztować tradycyjnych polskich potraw.
W ramach tego projektu odbędą się jeszcze dwa wyjazdy: do Portugalii i Francji. Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Marek Krzywicki we współpracy z p. Anetą Podgórniak, p. Markiem Pukasem i p. Wojciechem Sosnowskim.