ZAPRASZAMY NA WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
Życzenia świąteczne
Koncert Kolęd - fotoreportaż
- 57
Z najlepszymi życzeniami ......
Dnia 20 grudnia w ramach realizacji zadań projektu „ Inkubator Pozytywnego Rozwoju ” uczniowe składali świąteczne życzenia mieszkańcom naszego miasteczka. Ponadto w ramach integracji ze środowiskiem lokalnym odwiedzili, także instytucje: Urząd Miasta, PPP, Dom kultury Dworek, MOPS. Nasi uczniowie do życzeń dołączali własnoręcznie wykonane bombki choinkowe.
1
Zaproszenie
W tym dniu zajęcia lekcyjne kończymy o godzinie 12:00. Następnie cała Społeczność Uczniowska weźmie udział w koncercie który:
- Zakończy się ok. godziny 13:00.
- Uczniowie dojeżdzający autobusem szkolnym zostaną odwiezieni ok. godz. 13:15.
Konkurs plastyczny pt. ,,Drzewo w zimowej szacie”
W grudniu, w ramach projektu edukacyjnego pt.: „Przyroda częścią człowieka, człowiek częścią przyrody”, został zorganizowany konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I – IV. Konkurs ten miał na celu rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnorodnych form plastycznych. Chciałyśmy również, aby poprzez tę formę wyrazu artystycznego uwrażliwiać dzieci na otaczającą nas przyrodę i zmieniające się pory roku. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem. W środę 20 grudnia komisja konkursowa jednogłośnie zadecydowała, iż wszystkie prace zasługują w sposób szczególny na wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom i wychowawcom motywującym swoje dzieci do aktywności twórczej gorąco dziękujemy. Bardzo ładne i ciekawe prace pokazują nam, że kreatywność
i pomysłowość nie zna granic. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, gdzie można zobaczyć wszystkie prace i podziwiać piękno zimowych drzew.
Michalina Maziarczuk Alicja Kosidło Anna Włodarczyk1
Warsztaty świąteczne pełne magii i ciepła
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy w kalendarzu, który sprzyja twórczej i inspirującej atmosferze, pełnej życzliwości i ciepła. To czas, w którym chętnie ozdabiamy swoje domy i otoczenie ozdobami świątecznymi, dlatego też nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych z rolek po papierze toaletowym i pokazali, że można „zrobić coś z niczego”. Klasy czwarte wykonały zimowe bałwanki, piąte Mikołaje, a szóste renifery. Piękne wytwory ich pracy ozdobiły korytarz szkolny, przenosząc nas w magię grudniowego oczekiwania na Dzieciątko Jezus. Zajęcia przygotowali nauczyciele naszej szkoły: pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras.
Niech to będą wyjątkowe Święta!
11
TUS w akcji czyli zabawy z emocjami
W ostatnim czasie w klasie 3b zostały zrealizowane tematy z innowacji pedagogicznej „TUS w akcji czyli zabawy z emocjami”. Głównym celem tych zajęć było poznawanie własnych mocnych stron, zwiększenie poczucia wartości, rozpoznawanie, nazywanie emocji swoich i innych, sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami, a także próby komunikowania uczuć. Dzieci miały różne zadania, począwszy od: „wywiadu dziennikarskiego”, „tunelu dobrych słów”, zabaw integracyjnych, rozpoznawanie i nazywanie emocji i tworzenie do nich historii, jak również „emocjonalne kalambury”, które wywołały dużo pozytywnej energii wśród dzieci. Podsumowaniem drugich zajęć było wykonanie „Stworka Emotka” – czyli Stworka odzwierciedlającego emocje dzieci przed weekendem. Całości towarzyszyła bardzo wesoła atmosfera, dużo śmiechu, refleksji oraz wiary we
własne możliwości.Ewa Śliwińska
3
BohaterON w naszej szkole
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ta ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
W bieżącym roku szkolnym korzystaliśmy z materiałów edukacyjnych opracowanych przez Biuro Projektu, np. dzieci z klas IV-V obejrzały film pt. „Iskra nadziei”, a klasy starsze uczestniczyły w seansie pt. ”Uparte serce tego miasta”. Uczniowie z wielkim zapałem uzupełniali karty pracy i malowali kolorowanki związane z w/w akcją. Kulminacją naszych działań jest wystawa na szkolnym korytarzu prezentująca nasze działania.
Na całością działań czuwali nauczyciele historii: pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras.
11
Idą święta idą święta… a jak idą to się dzieje!
Świąteczna krzątanina pachniała dzisiaj w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich przyprawą korzenną i błyszczała kolorowym lukrem! Tak mali kucharze tworzyli dziś i ozdabiali pierniczki. Wszak nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez pachnących pierniczków. Jeden dla brzuszka… jeden dla choinki… jeden dla brzuszka… jeden dla rodziców… jeden dla brzuszka… i tak to właśnie minął wieczór. Pachnąco, kolorowo i smacznie jak zawsze.
I już w oczekiwaniu na to, co „po Świętach” pojawił się pomysł na faworki i róże karnawałowe! Ależ jasne! Młodzi kucharze dadzą radę i faworkom, i różom, i wielu innym potrawom! Wałki w dłonie i do przodu!
Warsztaty kulinarne odbywają się dzięki współpracy KGW z nauczycielami realizującymi projekt edukacyjny „Inkubator Pozytywnego Rozwoju”.
18
Magia Bożego Narodzenia
Grudzień to czas radosnego oczekiwania. Świąteczne przygotowania wywołują na twarzy dzieci, jak również u dorosłych mnóstwo uśmiechu i tworzą niepowtarzalną atmosferę. Nauczyciele realizujący projekt edukacyjny Inkubator Pozytywnego Rozwoju wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Rejowca Fabrycznego zorganizowali warsztaty wykonywania ozdób choinkowych dla uczniów, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły. Był to doskonały sposób na tworzenie pozytywnego klimatu szkoły, zapewnienie uczniom okazji do nauki nowych umiejętności i rozwijania ich kreatywności. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli okazję poznać nowe techniki rękodzieła, a także wykorzystać swoje umiejętności manualne. Ten wspólnie spędzony czas połączył pokolenia, młodsi uczyli się od starszych, a starsi od młodszych. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i udział w naszym przedsięwzięciu. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
29
"Jeżeli nie wiesz, co zrobić, przyjdź do biblioteki, sięgnij po książkę!
Biblioteka To miejsce w którym można miło i pożytecznie spędzić czas. Już najmłodsi to wiedzą, że watro sięgać po książki, bo one rozwijają umiejętności, i zainteresowania. Tu można też skorzystać z różnych źródeł informacji – zbiorów podręcznych lub zasobów wirtualnych.
Zapraszamy do biblioteki, jesteśmy otwarci dla wszystkich!
Agnieszka Kotlarska, Samuel Najda
1
Wyniki szkolnego konkursu czytelniczego
Wizyta w Bibliotece Miejskiej
Niedawno uczniowie klas trzecich naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę Miejską. Celem wycieczki było poznanie pracy bibliotekarza oraz miejsca, które może być ważne w dalszej edukacji. Na początku dzieci zwiedziły bibliotekę, poznały jej wszystkie działy, a także dowiedziały się jak wygląda praca bibliotekarza. Ponadto pani bibliotekarka poinformowała dzieci, jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem, w jaki sposób układane są książki na półkach. Uczniowie zobaczyli także jak wygląda karta czytelnika oraz poznali zasady wypożyczania książek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pozycje znajdujące się na półkach, oraz bardzo duże książki, które znajdują się w czytelni. Spotkanie w placówce przybliżyło uczniom literaturę dziecięcą oraz jej autorów, umożliwiło bezpośredni kontakt z bogato ilustrowaną książką, rozbudziło ich zainteresowania czytelnicze. Poznali również bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną placówki. Wycieczka uświadomiła dzieciom jak szeroki jest zakres działalności biblioteki publicznej. Żegnając się z paniami z biblioteki dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce.
Alicja Kosidło, Michalina Maziarczuk
1
„Bon ton to nie tylko nazwa rozgłośni radiowej…”
Pod takim hasłem od wielu lat realizujemy projekt uczący bon tonu , czyli właściwego zachowania, manier, obycia i dobrego tonu, taktu, etykiety. Uczniowie poznają zasady zgodnie , z którymi powinni postępować, aby być postrzegani jako osoby dobrze wychowane. Zyskują świadomość, że kultura osobista jest cechą , którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie, a składa się na nią wiele elementów. I to te elementy stają się zagadnieniami omawianymi na zajęciach bon tonu. Jest to mianowicie ogłada towarzyska, umiejętność prowadzenia rozmowy, pozdrawianie się, dress code oraz kultura słowa.
Projekt realizują nauczycielki: pani Agnieszka Kotlarska i pani Anna Włodarczyk.10
Warsztaty bożonarodzeniowe klas III
Okres świąteczny to czas radości, szczęścia, milej atmosfery a ozdoby bożonarodzeniowe tworzą nam cudowny nastrój. Właśnie dlatego, w naszej szkole, zorganizowane zostały warsztaty własnoręcznego przygotowania ozdób świątecznych w ramach projektu „Poznajemy zawody” . Podczas warsztatów dzieci samodzielnie wykonywały aniołki bożonarodzeniowe. Pracom przewodniczyła mama jednego z naszych uczniów p. Honorata Markiewicz, która pokazała w jaki sposób zrobić takiego aniołka. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach śpiewanych kolęd i blasku ognia z elektrycznego kominka. Wszyscy dobrze się bawili, a wykonane aniołki z pewnością pięknie prezentują się już w domach trzecioklasistów. Bardzo dziękujemy pani Honoracie za wspaniałe spotkanie i pokazanie sposobu wykonania ozdób bożonarodzeniowych. Wspólna twórczość w atmosferze zabawy, zaangażowanie, przeżyte emocje, a co najważniejsze czas, który dzieci spędziły z rówieśnikami w sposób twórczy, to bardzo
cenne doświadczenie dla wszystkich.Michalina Maziarczuk, Alicja Kosidło
4
Mikołajkowa wycieczka do Lublina
Dnia 7 grudnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do Lublina na mikołajkową wycieczkę. W Cinema City - w Galerii „Felicity” oglądali piękne świąteczne ozdoby i wielką choinkę, a w magię świąt przeniósł ich pokaz norweskiego filmu pt. „Najpiękniejsze święta”, którego bohaterka - mała 9-letnia dziewczynka o imieniu Stine uświadomiła wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi, kiedy ma się rodzinę, a Boże Narodzenie to czas, kiedy na świecie dzieją się cuda. Po projekcji filmu, wszyscy zjedli posiłek w McDonaldzie i udali się do Lumina Parku, aby podziwiać świetlne iluminacje w śnieżnej aurze Ogrodu Botanicznego. Odkrywali historię światła - od zwykłego płomyka w ognisku, przez fluorescencyjne rośliny i grzyby, aż po onieśmielającą zorzę polarną i piękne gwiazdy oraz kulę ziemską. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do Rejowca. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele naszej placówki: pani Żanetta Kiermacz-Modras, pani Małgorzata Mazurek, pani Wertonika Zduńczuk oraz pan Wojciech Modras.
23