MIKOŁAJKI
- 18
Światełko dla przyjaźni
1. 12. 2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowej akcji,, Światełko dla przyjaźni,, zorganizowanej przez ENO Art - organizacji działającej przy ONZ. Jako jedyna szkoła w Polsce uczestniczyliśmy w projekcie razem z uczniami z Indii, Pakistanu, Nepalu, Brazyli, Peru i wielu państw europejskich. Opiekunem projektu jest Agnieszka Gepner.
2
Mecz piłki siatkowej
W sobotę. 02.12.2023 uczniowie z naszej szkoły gościli na meczu piłki siatkowej Plus Ligii pomiędzy LUK Lublin a mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. W lubelskiej Hali Globus mieliśmy okazję zobaczyć siatkówkę na najwyższym poziomie, wystarczy wspomnieć. że w drużynie gości występowali świeżo upieczeni mistrzowie Europy - Norbert Huber oraz Tomasz Fornal. Współorganizatorem wyjazdu byli: Magdalena Komandowska i Bartosz Bodys. Kierownikiem wycieczki był Bartosz Bodys, zaś opiekunami Joanna Ćwikła oraz Jacek Ziarkowski. Dziękujemy Samorządowi Miasta Rejowiec Fabryczny za pomoc w organizacji wyjazdu.
6
Lekcja historii dla przedszkolaków
Dnia 30 listopada 2023 roku naszą szkołę odwiedziła grupa „Krasnale” z Miejskiego Przedszkola w Rejowcu Fabrycznym z paniami: Bożeną Maryjańską i Iwoną Wilk. Mali goście uczestniczyli w lekcji historii przygotowanej przez panią Żanettę Kiermacz-Modras i pana Wojciech Modrasa. Dzieciaczki miały okazję poznać eksponaty zgromadzone w sali historycznej, bardzo podobała im się stara maszyna do szycia, kołowrotek i maselnica, miały okazję przekonać się jak ciężka była praca dawnych gospodyń, jak choćby ubijanie mleka na masło czy prasowanie żelazkiem „z duszą”. Obejrzały także prezentację pokazującą warunki życia w dawnych wiejskich domach. Chłopcy chętnie przymierzali hełmy z czasów II wojny światowej, oglądali pozostałości pocisków armatnich i karabinów. Zajęcia bardzo się podobały, dzieci aktywnie w nich uczestniczyły i w nagrodę wszystkie otrzymały „Odznakę dzielnego przedszkolaka” oraz zimowe kolorowanki.
10
Dyskoteka andrzejkowa 30.11.2023
ANDRZEJKOWE SZALEŃSTWO
Zabawa Andrzejkowa jest bardzo znaną tradycją, na której bawią się dorośli…. I nie tylko! W miniony czwartek mogli przekonać się o tym nasi uczniowie z klas 1-3, dla których nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej przygotowały niespodziankę. Było kilka znanych wróżb i zabaw, dzięki którym dzieci mogły dowiedzieć się co je czeka w przyszłości. Nie obyło się bez tańców, a także wyścigów na miotle czarownicy! Całość dopełniły kreatywne przebrania dzieci oraz pań! Śmiechu było co nie miara!
Wspomnienia , symbole i niepodległość…….
28.11.2023r. Klasy VI b i II b przygotowały spotkanie , aby zaprezentować swoje marzenia o Polsce. Listopad to miesiąc wspomnień o niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy wolne i niepodległe państwo , kraj piękny i zjednoczony . Uczniowie przedstawili swoje prace związane z symbolami naszej ojczyzny , starsze koleżanki i koledzy wysłuchali również pięknej poezji o drodze do wolności . Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwały p.E.Hrycaj i p.W.Tartakowska.
17
CYBERPRZEMOC
W dniach 23 i 24 listopada 2023 r. uczniowie klas V-VIII wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z policjantem, które dotyczyło cyberprzemocy i cyberprzestępczości.
Asp. sztab. Marcin Pilipczuk z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu omówił jakie zagrożenia mogą spotkać uczniów w sieci oraz jak się przed nimi chronić. Ostrzegał uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwrócił także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci, omówił formy przemocy w wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego tj. nękanie, zastraszanie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk. Uczniowie dowiedzieli się również jak postępować w przypadku gdy staliśmy się ofiara przemocy w sieci, a także co można zrobić gdy jest się jej świadkiem.
Zwycięzcy plebiscytu Najżyczliwszy uczeń/uczennica naszej szkoły
Słownikowa definicja „życzliwego człowieka” mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Czy to wiele? Nie. A mimo wszystko na co dzień zapominamy o takich gestach. W ramach obchodzonego w naszej szkole Tygodnia Tolerancji i Życzliwości został zorganizowany konkurs na „Najżyczliwszą osobę w klasie i szkole”. W każdej z klas uczniowie wybrali w swojej klasie najżyczliwszą koleżankę/najżyczliwszego kolegę. Celem tego konkursu było:
- promowanie życzliwości, przyjaźni, koleżeństwa,
- kształtowanie właściwych postaw społecznych,
- budzenie szacunku do drugiej osoby,
- uwrażliwienie na kulturę osobistą.A oto zwycięzcy plebiscytu Najżyczliwszy uczeń/uczennica naszej szkoły:
tytuł najżyczliwszych uczniów w szkole w klasach I-III otrzymał uczeń klasy IIIb Antoni Remiś oraz uczeń klasy VIIIa Patryk Lewczuk!
„Najżyczliwsi” w poszczególnych klasach, to:
I a- Alicja Tchórz, Maja Pięta
I b - Jakub Jańczak, Jagoda Moniakowska
II a- Maja Magier, Alan Płachta
II b- Hanna Laskowska, Igor Kiejda
III a- Julia Kosz, Nikola Korniejuk
III b – Maksymilian Łukaszuk , Antoni Remiś
IV a- Dawid Szeremeta
IV b Piotr Sagan
V a Kalina Akacka
V b Zuzanna Nadolska
VI a Anna Podkowa
VI b Malwina Uszko
VII a Daria Smoter
VII b Maja Modrzyńska
VIII a Patryk Lewczuk
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy a tym , których nie nagrodzono życzymy, aby byli wybrani za rok - na tę nagrodę pracuje się każdego dnia!
Organizatorzy: Nauczyciele realizujący projekt edukacyjny Inkubator Pozytywnego Rozwoju oraz Samorząd Uczniowski
15
Emocje czym są ?
W dniach 21.11. 2023 r. i 28.11 2023 r. uczniowie z klas I- III uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rejowcu Fabrycznym– Agatę Graniczkę. Zajęcia miały na celu rozwijanie kompetencji i inteligencji emocjonalnej uczniów a także poszerzenie samoświadomości i akceptacji emocji. Na warsztatach dzieci poznały czym są emocje, uczyły się je rozpoznawać i nazywać. Poznały sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem, a także dowiedziały się, do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku, kiedy przyzywamy różnego rodzaju problemy.
5
Spotkanie edukacyjno - profilaktyczne
Dnia 28.11 2023 r. odbyło się spotkanie edukacyjno– profilaktyczne z rodzicami, dotyczące- Zagrożeń związanych z nowoczesnymi mediami w tym cyberprzemocy i cyberprzestępczości a także uzależnień behawioralnych. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Czyż, która jest m.in. konsultantem ds. profilaktyki uzależnień i przemocy współpracującym z MKRPA w Rejowcu Fabrycznym.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie- „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" W naszej szkole również staramy się wyczulić naszych uczniów na konieczność dbania o własne zdrowie psychiczne. Uczniowie podczas zajęć zgłębiali zagadnienie dotyczące higieny zdrowia psychicznego. Przypomniano im czym jest zdrowie psychiczne, jak o nie dbać, a także, jak radzić sobie z emocjami. Zwrócono także uwagę na konieczność szukania wsparcia w przypadku obniżonego nastroju, czy długotrwałego narażenia na sytuacje stresując. Uczniowie zostali poinformowanie gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc w przypadku problemów.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie- „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" W naszej szkole również staramy się wyczulić naszych uczniów na konieczność dbania o własne zdrowie psychiczne. Uczniowie podczas zajęć zgłębiali zagadnienie dotyczące higieny zdrowia psychicznego. Przypomniano im czym jest zdrowie psychiczne, jak o nie dbać, a także, jak radzić sobie z emocjami. Zwrócono także uwagę na konieczność szukania wsparcia w przypadku obniżonego nastroju, czy długotrwałego narażenia na sytuacje stresując. Uczniowie zostali poinformowanie gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc w przypadku problemów.