Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w związku z zaplanowanymi na luty zebraniami z rodzicami, poniedziałek otwarty przypadający na dzień 3 lutego 2025 r. zostaje odwołany.
Dziękujemy
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w związku z zaplanowanymi na luty zebraniami z rodzicami, poniedziałek otwarty przypadający na dzień 3 lutego 2025 r. zostaje odwołany.
Dziękujemy
W poniedziałki - pomyślnościa
a we wtorki - mnóstwo radości,
w środy i czwartki - precz zmartwienia!
Niech i w piątki żadnych strapień nie ma.
Na sobotę i niedzielę życzymy odpoczynku wiele!
Klasy IV a,b, i II a przygotowały z okazji Dnia Babci i Dziadka spotkanie poetyckie Moja Babcia i Dziadek. Cudowny czas spędzony razem z najbliższymi, piękne wiersze i uśmiechnięte buzie sprawiły , że Babciom i Dziadkom łezka zakręciła się w oku.Spotkanie przygotoway p.Ewa Hrycaj i p.Ewa Sałek.
W dniu 23.01.2025 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy, które zostały zorganizowane przy współpracy ze Szkołą Policealną- Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie. Dzięki uprzejmości Pani dyrektor Małgorzaty Szyszkowskiej, pani Jadwigi Woźniak oraz słuchaczek studium, nasi uczniowie mieli okazję zdobyć cenną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się m.in.:
Warsztaty były prowadzone w sposób interaktywny, co pozwoliło uczniom na aktywne uczestnictwo i praktyczne ćwiczenia. Nasi uczniowie dzięki ćwiczeniom mogli poczuć się pewniej w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy wszystkim prowadzącym za przeprowadzenie tych niezwykle wartościowych zajęć oraz uczniom za ich aktywny udział. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszej szkole i poza nią.
Hałas ma znaczący wpływ na zdrowie i rozwój dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Negatywne skutki hałasu można zaobserwować na różnych płaszczyznach: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i społecznej. Oto szczegóły dotyczące wpływu hałasu na zdrowie dzieci:
1. Wpływ na zdrowie fizyczne
2. Wpływ na rozwój poznawczy
3. Wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne
4. Wpływ na zachowanie
Dziękujemy Państwu, że rozumiecie szkodliwy wpływ hałasu na rozwój i funkcjonowanie Waszych pociech i pragniecie zmian, które przyniosą wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.
Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym.
Edukacja stanowi nieodzowny element rozwoju człowieka, jak również stoi w korelacji z rozwojem gospodarczym państw. Nie dziwi zatem, że politycy, pedagodzy i inni eksperci stale poszukują sposobów na poprawę efektywności kształcenia. Na wzrost poziomu edukacji wpływa nie tylko program nauczania i podnoszenie standardów nauczania. Nie mniej istotna jest kwestia poprawy środowiska do nauki w samych placówkach oświatowych. Nadmierny hałas uniemożliwia koncentrację oraz oddziałuje negatywnie na zdrowie i samopoczucie - zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wysokim standardom nauczania powinien więc towarzyszyć niski poziom hałasu. Hałas to aktualnie jeden z największych wrogów, z którym mierzą się polskie szkoły. W większości polskich szkół natężenie dźwięku wyrażane w decybelach (dB) przekracza dopuszczalne normy i jest wyższe niż:
Według prof. Sułkowskiego długotrwałe natężenie na hałas powyżej 85 dB możepowodować:
Nawet hałas o mniejszym natężeniu (poniżej 70 dB) może powodować:
Według prof. Skarżyńskiego zaburzenia słuchu mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się dziecka w szkole i mogą utrudniać jego rozwój. Dzieci z zaburzeniami słuchu mają znacznie częściej trudności w nauce w porównaniu do rówieśników ze słuchem prawidłowym. Dziecko z zaburzeniami słuchu może mieć:
Hałas oddziałuje negatywnie na pamięć, koncentrację, zdolność rozumienia mowy, utrudnia czytanie ze zrozumieniem. Nie pozwala także odpocząć podczas przerw. Hałas jest często niedocenianym czynnikiem środowiskowym, który ma istotny wpływ na zdrowie i rozwój dzieci. Wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych jest kluczowe, aby zminimalizować jego negatywne skutki.
Hałas to niewidzialny wróg, którego możemy „złapać” dzięki elektronicznemu uchu. To jak noszenie peleryny superbohatera, która chroni przed złymi dźwiękami. Ochrona środowiska akustycznego: Stworzenie „strefy ciszy” dla dzieci potrzebujących odpoczynku w sprzyjających akustycznie warunkach. Hałas pozostaje jednym z najbardziej dokuczliwych i uciążliwych aspektów przebywania w szkole. Jest to główny czynnik, który wpływa na niekomfortowe samopoczucie uczniów podczas przebywania na korytarzach podczas przerw. Okazuje się, że choć to uczniowie są sprawcami hałasu w szkole, to jednak bardzo on im przeszkadza. Podkreślają oni, że hałas powoduje u nich stres, rozdrażnienie, zniechęcenie i zmęczenie, a nawet zachowania agresywne. Redukcja hałasu w otoczeniu to część troski o ekologię akustyczną i jakość życia. Dzięki elektronicznemu uchu możemy razem obserwować postępy wspólnej pracy nad cichszym spędzaniem przerw.
Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
Uczniowie klasy 3a realizując zajęcia rozwijające „A to ciekawe” wzięli udział w Tajnej misji „W 1 dzień dookoła świata”. Celem misji było odnalezienie Festofelesa. Wódz plemienia Salejmos potrzebował Naszej pomocy! Zaginął pewien bardzo ważny dla całego ludu przedmiot… Czasu nie było zbyt wiele, a okazuje się, że potrzebne cyfry do kodu rozsiane są po całym świecie! Uczniów czekała wyprawa do świata Indian, nurkowanie w wodach oceanu, wycieczka z lornetką na safari, a nawet włoska pizza! Takie zagadkowe podróże to wspaniała przygoda dla Tajnych Agentów! Dzieci dostały do ręki trasę wyprawy oraz kartę, na której będą wpisywać odnalezione w międzyczasie cyfry kodu. W tym momencie zaczęła się rozgrywka, która składała się z kilku
etapów. Każdy etap był bardzo angażujący i wymagał od dzieci współpracy. Dużo frajdy dało dzieciom wykonywanie poszczególnych zadań, a mobilizował je duch rywalizacji i chęć rozwiązania zagadki. A potem satysfakcja z dobrze rozwiązanych łamigłówek. Festofeles został odnaleziony, a Tajni Agenci z klasy 3a szykują się na następną Tajną misję.
27 stycznia 2025 roku uczniowie klas I pod opieką wychowawców uczestniczyli w wyjątkowym wyjściu do Miejskiej Biblioteki w Rejowcu Fabrycznym. Wydarzenie zrealizowano w ramach ogólnopolskiego projektu „Czytam sobie z radością”, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, rozwijanie pasji do książek oraz wspieranie umiejętności czytania. W trakcie wyjścia uczniowie mieli okazję: spotkać się z Panią bibliotekarką oraz zapoznać się z ofertą biblioteki, odkrywając różnorodność dostępnych książek, przeglądać i wypożyczać książki z różnych gatunków literackich, dostosowanych do ich wieku i zainteresowań. Pani bibliotekarka zadbała o to, by spotkanie było atrakcyjne i angażujące. Dzieci z zainteresowaniem słuchały informacji oraz brały udział w dyskusjach. Wizyta w bibliotece była również okazją do integracji klasy oraz promocji roli biblioteki jako miejsca kultury i edukacji. Uczniowie z entuzjazmem odkrywali świat książek, a możliwość samodzielnego wypożyczania wzbudziła w nich szczególne zainteresowanie. Wyjście do biblioteki było dla pierwszoklasistów nie tylko inspirującą lekcją, ale także niezapomnianym przeżyciem. Takie inicjatywy przypominają, że biblioteka to nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń inspiracji, zabawy i rozwoju kreatywności. Dzięki udziałowi w projekcie „Czytam sobie z radością” najmłodsi mieli okazję nie tylko rozwinąć swoje zainteresowania czytelnicze, ale także nauczyć się, że kontakt z literaturą może być wspaniałą przygodą, która towarzyszy im przez całe życie.
Oranizatorki: Alicja Kosidło, Weronika Zduńczuk
Z okazji dnia babci i dziadka Uczniowie klas 4a i 4b przygotowali wiersze i piosenki dla naszych seniorów oraz drobne upominki.
Przez dwa miesiące (grudzień 2024- styczeń 2025) w naszej szkole prowadzona była kampania edukacyjno - ekologiczna pod hasłem Rady na trudne odpady. Celem jej było przypomnienie zasad poprawnej segregacji odpadów oraz roli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Akcja podzielona została na etapy:- uczniowie klas I - III obejrzeli prezentację, dotyczącą prawidłowej segregacji odpadów a następnie wzięli udział w mini- turnieju , w którym przedstawiciele klas prezentowali reguły segregacji śmieci i rozwiązywali rebusy o tej tematyce;- uczniowie klas IV - VI na zajęciach informatyki, na podstawie gier edukacyjnych, zaznajamiali się z potrzebą recyklingu i segregacji odpadów,- uczniowie klasy VII a opracowali dobre rady na odpady w formie rymowanek.Podsumowaniem był apel dla klas VII- VIII , który odbył się 17.01.2025 r.Uczestniczyli w nim nauczyciele, rodzice a także nasze koleżanki i nasi koledzy. Reprezentanci każdej grupy wzięli udział w różnych konkurencjach związanych z zagadnieniem właściwej segregacji odpadów. Najszerszą wiedzą z tego zakresu wykazała się grupa rodziców. Zmagania uczestników oceniali: burmistrz naszego miasta Gabriel Adamiec, specjalistka w zakresie odpadów komunalnych Marta Lekan, dyrektor naszej szkoły Jacek Wnętrzak.
Organizatorki: A.Włodarczyk, A.Gepner, A.Kotlarska
Z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole została zorganizowana akcja " Kartka dla Babci i Dziadka". Uczniowie, pod okiem opiekunów zredagowali i zaprojektowali życzenia, płynące prosto zserca. Później wcielili się w rolę " radosnych listonoszy " i dostarczyli listy Naszym rejowieckim seniorom (szczególnie tym samotnym), aby wywołać uśmiech i radość na ich twarzach. Mamy nadzieję, że dzięki temu Nasze Babcie i Dziadkowie poczuli się docenieni za ich serce, dobroć i mądrość życiową.
Oby życzenia się spełniły......
Konkurs dla uczniów klas 5-8
Cele konkursu:
1. Kształtowanie wiedzy na temat Patrona Szkoły -Mikołaja Reja.
2. Uczczenie kolejnej rocznicy urodzin Mikołaja Reja.
3. Zaangażowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji dotyczących pytań konkursowych.
4. Umożliwienie uczniom zaprezentowania swojej wiedzy.
Warunki uczestnictwa
Chęć wzięcia udziału w konkursie należy zgłosić w bibliotece szkolnej w dniach 21-22 stycznia (wtorek, środa). Od czwartku 23 stycznia do wtorku 28 stycznia będą rozdawane pytania. Odpowiedzi na pytania należy wyszukać samodzielnie w dostępnych źródłach (książki, Internet) i przynieść ręcznie zapisane kolejnego dnia do biblioteki lub p. M. Mazurek ( sala 16).
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 4 lutego 2025r.
Organizatorzy: Jolanta Labiszak, Małgorzata Mazurek
Drodzy Rodzice,
Z całego serca dziękujemy za Wasze wsparcie i zaangażowanie w akcję zmniejszenia hałasu na szkolnym korytarzu edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki Waszej współpracy i otwartości na wspólne działania stworzyliśmy spokojniejsze i bardziej przyjazne środowisko, w którym Wasze dzieci mogą lepiej się uczyć i rozwijać.
Wasza pomoc pokazała, że razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy. Doceniamy każdy wkład – rozmowy z dziećmi, aktywne włączenie się do akcji „SKO w trosce o słuch naszych uczniów” oraz troskę o nasze wspólne dobro.
Dzięki Wam szkolny korytarz stał się miejscem, gdzie zrobiło się ciszej, co sprzyja lepszemu samopoczuciu dzieci i spokojniejszej zabawie, a najmłodsi uczą się, jak ważna jest troska o własne zdrowie.
Dziękujemy za to, że jesteście z nami w tej ważnej inicjatywie!
Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja Szkoły i Opiekunki SKO- Renata Kolasa i Agata Nieściór
Z przyjemnością informujemy, że Narodowa Agencja Programu Erasmus+ po analizie sprawozdania końcowego za 2023 rok uznała nasz projekt za przykład dobrej praktyki. Oznacza to, że nasza inicjatywa może służyć jako źródło inspiracji dla innych organizacji realizujących projekty edukacyjne! To wyjątkowe wyróżnienie jest dowodem na wysoką jakość naszej pracy, zaangażowanie całej społeczności szkolnej oraz skuteczne dążenie do celów programu Erasmus+. Serdecznie gratulujemy koordynatorowi projektu p. Markowi Krzywickiemu oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego realizacji. Państwa wysiłek i pasja sprawiły, że projekt został zrealizowany na najwyższym poziomie, a jego efekty są widoczne zarówno w naszej szkole, jak i w społeczności lokalnej.
Dziękujemy za wytężoną pracę i inspirację, która przyczynia się do postrzegania naszej szkoły jako placówki europejskiej, promującej wartości współpracy, otwartości i zaangażowania..
Informujemy, że dzień 13.01.2025 r. (poniedziałek) jest "dniem otwartym" dla Rodziców. Spotkania odbędą się w godzinach 16.30 - 17.30. Serdecznie zapraszamy
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rejowcu Fabrycznym serdecznie zaprasza rodziców na cykl warsztatów: „Szkoła dla rodziców i wychowawców. Jak mówić, żeby dzieci słuchały. Jak słuchać, żeby do nas mówiły.”
📅 Start warsztatów: 22 stycznia 2025 r.
📍 Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rejowcu Fabrycznym
📞 Zapisy i informacje: pod numerem telefonu 82 566 30 00
⏳ Termin zapisów: do 15 stycznia 2025 r.
Warsztaty to doskonała okazja, aby poznać skuteczne metody budowania relacji z dziećmi, lepiej zrozumieć ich potrzeby i rozwijać swoje umiejętności wychowawcze.
Zapraszamy do udziału!
Szanowni Państwo,
W imieniu burmistrza Krasnegostawu Daniela Miciuły zapraszamy do korzystania z lodowiska w Rynku Miejskim w Krasnymstawie. Na łyżwach będzie można jeździć do 28 lutego 2025 r. w godzinach 10.00-21.00. Poniżej znajdą Państwo regulaminy korzystania z lodowiska i wypożyczalni łyżew, cennik ze stawkami opłat za korzystanie z lodowiska oraz godziny otwarcia lodowiska w okresie świąteczno-noworocznym.
Pozdrawiam serdecznie
Powered by aSc EduPage