Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w 1951 roku ustanowiła Światowy Dzień Drzewa we wszystkich krajach członkowskich. W Polsce święto obchodzone jest od 2003 roku. W tym Dniu inicjowane są akcje sadzenia drzew oraz programy edukacyjne, działania te są też przykładem dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej. Nasza szkoła przyłączyła się do tej inicjatywy - uczniowie zaprosili radnych miasta do wspólnego sadzenia drzew w poszczególnych dzielnicach, na skwerach, parkach i
osiedlach. Dodatkowo klasy IV i V wzięły udział w grze terenowej „ Podchody z drzewami”.
Organizatorkami akcji były: pani Anna Włodarczyk i pan Agnieszka Gepner.
Dzień Drzewa – 10 października.
- 7
Informacja Dyrektora
Informujemy, że 14. 10. 2024 r. (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu zapraszamy wszystkich Uczniów i ich Rodziców na uroczystą akademię, która odbędzie się o godz. 10:00 w sali gimnastycznej. Po uroczystości dzieci idą do domu.
W tym dniu:
- Szkoła zapewnia uczniom opiekę w świetlicy, w godzinach 7:30 - 15:30 - uczniowie, którzy chcą skorzystać z opieki powinni zgłosić się do godziny 10:00, w świetlicy szkolnej;
- Stołówka nie przygotowuje obiadów.
- Nie organizujemy dowozu dzieci.
Ogólnopolski Test Dysleksji
Borykasz się z trudnościami w nauce? Czy rozumienie tekstu albo nauka zasad ortografii przychodzi Ci z ogromnym trudem? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie problemy u swojego dziecka? Mogą to być pierwsze symptomy dysleksji.
Jak się o tym przekonać? Ogromną szansą będzie II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, dostępnego bezpłatnie w dniach 7-13.10.2024 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wystarczy zainstalować aplikację ZDAY lub zarejestrować się przez przeglądarkę. Rozwiązanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń od razu pozna swój wynik. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Humanitas.
Rezultatem będzie procentowe prawdopodobieństwo występowania dysleksji, wraz z komentarzem wskazującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki. Warto ponownie zaznaczyć, że wynik testu należy traktować jako sygnał, czy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W żadnym wypadku nie stanowi on ostatecznej diagnozy.
II Ogólnopolski Test Dysleksji jest badaniem przesiewowym, które pozwoli nie tylko wykryć indywidualne symptomy, ale także da pełniejszy obraz dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy przygotują raport "Dysleksja w Polsce w 2024 r.", który zostanie bezpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym.
Test nie zastąpi wizyty w poradni, ale może być wskazówką, że warto się do niej wybrać. Dysleksji nie należy się obawiać ani wstydzić - zdiagnozowano ją u wielu znanych, odnoszących sukcesy osób.
Zbyt wielu uczniów dowiaduje się o możliwości posiadania dysleksji zbyt późno. Przez to osiągają gorsze wyniki na egzaminach, gdyż są oceniani na takich samych zasadach jak pozostali - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.
Zapraszamy na stronę https://zday.pl/dysleksja/ , gdzie znajdą Państwo szczegóły wydarzenia. Jest ono skierowane do uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Rekomendujemy, by za dzieci poniżej 13 roku życia test rozwiązali rodzice lub opiekunowie.
To wolna od opłat inicjatywa portali edukacyjnych Dyktanda.pl i Zday.pl w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji cieszyła się dużym zainteresowaniem – wzięło w niej udział niemal 4000 uczniów. Wyniki te pozwoliły na przygotowanie raportu "Dysleksja w Polsce w 2023 r.", który wykazał, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą dotyczyć nawet ponad połowy uczniów. To znacznie więcej niż sugerują oficjalne statystyki.
Zapraszamy do wzięcia udziału w teście już teraz. II Ogólnopolski Test Dysleksji jest dostępny bez opłat w dniach 7-13 października 2024 r.
Z poważaniem,
Zespół Zday.pl
"Profilaktyka zażywania narkotyków i środków odurzających wśród młodzieży" - Debata
- 1
Dnia 07.10.2024 r. w naszej szkole odbyła się debata zorganizowana przez Miejską Komendę Policji w Chełmie nt. „Profilaktyka zażywania narkotyków i wśród odurzających wśród młodzieży”.
W spotkaniu wzięli udział rodzice, grono pedagogiczne oraz przedstawiciele Rady Miasta wraz z panem burmistrzem Gabrielem Adamcem.
Spotkanie rozpoczęły asp. Katarzyna Kaszuba oraz sierż. szt. Angelika Głąb- Kunysz. Funkcjonariuszki przedstawiły zebranym niebezpieczeństwa związane
z zażywaniem środków odurzających przez młodzież a także innymi zachowaniami ryzykownych podejmowanymi przez młodych ludzi.Podczas debaty dyskutowano na tematy związane z odpowiedzialnością karną za posiadanie narkotyków oraz wpływu narkotyków na organizm ludzki. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zadawali pytania w kontekście omawianego zagadnienia.
Sierż. Angelika Gruszka zaprezentowała m.in. profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera substancje przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Z pomocą tego narzędzia policjanci edukują osoby dorosłe, aby zwiększyć ich czujność oraz poziom wiedzy na temat zagrożeń związanych z narkotykami
i dopalaczami.Na zakończenie spotkania głos zabrali - komendant Komisariatu Policji w Rejowcu Fabrycznym- podinsp. Bartłomiej Deszczka oraz dyrektor szkoły Jacek Wnętrzak dziękując wszystkim zabranym za przybycie.
Pan dyrektor podkreślił również jak ważna jest dla szkoły współpraca z rodzicami
w zakresie profilaktyki uzależnień a także zapowiedział iż w naszej szkole również uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dotyczących zapobiegania zażywania substancji psychoaktywnych.
Warsztaty profilaktyczne
Dnia 01.10.2024 r. w naszej szkole w kl. VII -VIII odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez konsultantkę ds. uzależnień panią Barbarę Czyż, współpracującą z MKRPA działającą przy Urzędzie Miasta w Rejowcu Fabrycznym. Tematyka warsztatów była dostosowana do aktualnych potrzeb uczniów i ich rodziców i wynikała z założeń Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego. Poruszane były zagadnienia z zakresu profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych . Głównym celem warsztatów było zapoznanie uczniów się z problemem uzależnień (m.in. od alkoholu, narkotyków), poznanie przyczyn ich powstawania oraz sposobów na to, aby uchronić się przed sięganiem po różnego rodzaju używki.
Akcja specjalna BohaterON - „Dumni z Powstańców-Nieskończona Pamięć”
Nasz szkoła od kilku lat uczestniczy w akcjach edukacyjnych organizowanych przez BohaterON – włącz historię! - ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Bieżący rok jest szczególny, bowiem obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, będącego przejawem wielkiego patriotyzmu i heroizmu naszych przodków. Dla naszej tożsamości narodowej ważne jest, abyśmy pamiętali o ludziach, którzy oddali za wolną Polskę wartość najwyższą – swoje życie, poświęcili młodość i zdrowie dlatego też młodzi obywatele naszej ojczyzny powinni poznać tę zacną kartę naszej historii. Oglądali filmy specjalnie przygotowane dla młodych obywateli Polski, uczestniczyli w lekcjach historii o tym wydarzeniu, wypełniali karty pracy, otrzymali pocztówki i naklejki z kolażem okolicznościowym „Powstanie Warszawskie” autorstwa Łukasza Kulety. Kartka jest symboliczna, można ją wysłać najbliższym lub zachować na pamiątkę.
Akcję zorganizowali nauczyciele historii pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras.
11
ZAPRASZAMY NA DEBATĘ
„Programowanie = Nasz Drugi Język”
W dniach 24-25 września 2024 r. nasza szkoła była gospodarzem szkolenia organizowanego w ramach ogólnopolskiego programu nauczania programowania „Programowanie = Nasz Drugi Język”. Wzięło w nim udział 8 nauczycieli z województwa lubelskiego, w tym dwoje nauczycieli z naszej szkoły: p. Anna Klin i p. Aneta Podgórniak. Szkolenie w wymiarze 16 godzin było jednym z elementów programu, do którego w roku szkolnym 2024/2025 przystąpiła nasza szkoła. Inicjatywa programu będzie polegała przede wszystkim na kształceniu myślenia komputacyjnego u uczniów, czyli logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem, rozwiązywania problemów i zaprojektowania rozwiązania w sposób, w jaki robią to programiści, a także na podnoszeniu rangi przedmiotu informatyki jako pierwszoligowego przedmiotu ścisłego z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics czyli nauka, technika, inżynieria, matematyka). Programem zostaną objęci uczniowie klas 4 - 6 naszej szkoły. W ramach lekcji informatyki prowadzone będą w tych klasach zajęcia z programowania.
Uczniowie poznają podstawy algorytmiki i programowania, edytory blokowe, pętle oraz instrukcje warunkowe i operacje matematyczne. Na dedykowanej platformie będą wykonywać zadania. Postępy uczniów będą monitorowane, a po zakończeniu programu zostanie przygotowany raport z postępów uczniów.
Komunikacja pilotażu w mediach:
● Strona internetowa programu Raz na 120 lat: https://razna120lat.pl/
● Krótki materiał video skierowany do rodziców, którzy przybliża ideę projektu:
https://www.youtube.com/watch?v=bfoW0MujsEw
ZAKAZ PARKOWANIA
Talenciaki
Od poniedziałku do środy (30 września - 2 października) podwajamy Talenciaki! Robiąc zakupy w tych dniach za min. 50 zł, w tym 1 owoc lub warzywo -kasjerzy będą wydawali 2x większą liczbę Talenciaków.
Przypominamy! Im więcej Talenciaków, tym więcej nagród możecie odebrać.
Lekcja w praktyce- udział uczniów w pokazach z chemii i fizyki.
W drugim tygodniu września klasy VI, VII i VIII uczestniczyły w pokazach naukowych organizowanych przez Instytut chemii i fizyki UMCS w Lublinie. Podczas pokazów chemicznych uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych eksperymentów , wziąć udział w prowadzonych doświadczeniach oraz poznać właściwości wybranych substancji. Doświadczenia z fizyki dotyczyły promieniotwórczości, mechaniki, fizyki ludzkiego ciała i fizyki druku 3D. Podsumowaniem naukowego wyjazdu było wspólne zdjęcie pod pomnikiem patronki uniwersytetu – Marii Skłodowskiej Curie.
Organizatorami wyjazdu byli: p. W. Sosnowski, p. A. Włodarczyk, p. A. Kotlarska.
7
Zbiórka dla powodzian
Nasza szkoła dołącza się do zbiórki na rzecz osób poszkodowanych przez powódź.
Celem akcji jest wsparcie mieszkańców poprzez dostarczenie niezbędnych artykułów, takich jak:
- żywność z długim terminem przydatności,
- środki higieny osobistej,
- chemia gospodarcza,
- środki do dezynfekcji,
- środki opatrunkowe,
- woda mineralna,
- koce, ręczniki, pościel,
- karma dla zwierząt.
Zachęcamy do udziału w zbiórce i dziękujemy za zaangażowanie.
Warsztaty robienia sushi
W dniu 17.09.2024 klasa Vb uczestniczyła w wyjeździe do Chełma zorganizowanym przy udziale rodziców na warsztaty robienia sushi. Było nieco historii, dużo ryżu i dużo ciekawości z próbowania dla wielu nowych smaków - marynowana tykwa, marynowana rzodkiew czy krewetki w tempurze. Najwięcej było radości z rolowania samodzielnie przygotowywanych sushi. A wszystko pod okiem czujnego i bardzo pomocnego mistrza sushi. Na szczęście wszystko samodzielnie zrobione można było zabrać do domu ale w wielu przypadkach tuż po powrocie do szkoły zaczynała się degustacja.
Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację tego wyjazdu. A to wszystko dzięki wygranej w konkursie organizowanym na Facebooku przez restaurację Yamato Art Sushi and Wok w Chełmie na zgłoszenie klasy do udziału w warsztatach.
FINAŁ ECO STUDIO ELECTRO - SYSTEM
W warszawskim Teatrze Kamienica odbył się Jubileuszowy Finał 5 - tego sezonu Eco Studio ELECTRO - SYSTEM z okazji międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata. Głównymi bohaterami wydarzenia byli: Magda Bereda z zespołem Enej, iluzjonista - Paweł Szreter oraz Saszan, Włodek Troszyn i Kuba Klym - ambasadorzy projektu edukacyjno - ekologicznego realizowanego w ramach publicznych kampanii edukacyjnych organizacji odzysku ELECTRO - SYSTEM. W czasie finału obecni byli także influencerzy zaangażowani ekologicznie, uczniowie naszej szkoły, przedstawiciele samorządu oraz zaproszeni dziennikarze.
17
Sowiecka Inwazja na Polskę
„Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
i da ci sążeń ziemi pod wierzbą - i spokój
by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu
najtrudniejszego kunsztu - odpuszczania win”
Herbert ZbigniewAgresja ZSRR na Polskę czyli tzw. "IV rozbiór Polski" to zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR na II RP, będącą już od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą Niemiecką.
Atak Sowietów był porażającym ciosem. Po napaści na Polskę - wróg masowo wywoził naszych rodaków na Syberię, dlatego 17 września to także Dzień Sybiraka .
Tradycją naszej szkoły jest czczenie pamięci pomordowanych przez Sowietów poprzez zapalnie symbolicznych zniczy obok pamiątkowej tablicy wmurowanej w ścianę MOK „Dworek”. Upamiętnia ona właścicieli majątku Stajne – Polesie: Mieczysława Morawskiego i jego zięcia Jana Kiwerskiego zamordowanych w 1939 roku w dworskiej piwnicy.
Uczniowie klas 4b i 5a w towarzystwie pani Joanny Kasprzak – zastępcy Burmistrz naszego miasta i Dyrektor MOK „Dworek” Katarzyny Michałowskiej – Orzeł oraz nauczycieli historii zapalili symboliczne znicze i poznali historię tego miejsca.
Dzień Sportu
Wielkie święto w naszej szkole, zwane zwyczajowo Dniem Sportu, miało w tym roku wyjątkowy charakter, gdyż była to inauguracja obchodów Narodowego Dnia Sportu w naszym mieście. W związku z czym do „slow joggingu” zaprosiliśmy Pana Burmistrza Gabriela Adamca oraz Pana Dyrektora Jacka Wnętrzaka, którzy dali przykład najmłodszym „iż w zdrowym ciele zdrowy duch!”
W programie imprezy dla uczniów znalazły się liczne gry i zabawy sportowo-rekreacyjne, m.in. turniej piłki nożnej, fitness, zabawy integracyjne, bańki mydlane i inne animacje. W ramach promocji zdrowego stylu życia podczas przerw dzieci miały zapewnione zdrowe przekąski. Zmagania sportowe, słoneczna pogoda, wesoły charakter zabaw dostarczyły uczniom niesamowitych wrażeń oraz dużej dawki sportowej adrenaliny.
Organizatorzy: p.M.Komandowska, p.R.Zawadzka-Świr, p. M.Stefańska, p.E.Troć – Maziarz, p. E. Śliwińska, p. J.Ziarkowski, p.B.Bodys
81
Szanowni Państwo!
W każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia „Wychowanie do życia w rodzinie” ma obowiązek przeprowadzenia co najmniej jednego spotkania informacyjnego z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz pełnoletnimi uczniami, którzy uczestniczą w zajęciach WDŻ. Nauczyciel WDŻ przedstawia cele i treści realizowanego programu, wybrany podręcznik oraz środki dydaktyczne (rozporządzenie MEN z 12 sierpnia 1999 r.). Mogą Państwo obejrzeć prezentację opisującą cele i treści wybranego przez naszą szkołę programu nauczania oraz szczegółowy rozkład materiału nauczania.
Oto linki:
Klasa 4 – http://sklep987393.shoparena.pl/upload/4sp-program-ewydanie.pdf
Klasa 5 – http://sklep987393.shoparena.pl/upload/5sp-program-ewydanie.pdf
Klasa 6 – http://sklep987393.shoparena.pl/upload/6sp-program-ewydanie.pdf
Klasa 7 – http://sklep987393.shoparena.pl/upload/7sp-program-ewydanie.pdf
Klasa 8 – http://sklep987393.shoparena.pl/upload/8sp-program-ewydanie.pdf
Jednocześnie chętne osoby - mające pytania dotyczące nauczania tego przedmiotu -
zapraszam do sali nr 18 w poniedziałek dnia 16 września 2024 roku w godzinach: 16:00 –17:00 - przed zebraniami - zamiast konsultacji w czwartek - z przyjemnością na nie odpowiem, albo po prostu porozmawiam i wyjaśnię wszelkie wątpliwości.Pozdrawiam serdecznie,
Żanetta Kiermacz-Modras
Zebrania z Rodzicami
Drodzy Rodzice!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym serdecznie zapraszają Państwa na zebranie, które odbędzie się w dniu 16.09.2024 r. (poniedziałek) o godz. 17:00.
Porządek spotkania:
- Wystąpienie Dyrektora Szkoły ( sala gimnastyczna )
- Spotkania z wychowawcami klas.
Zajęcia otwarte Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca z Rejowca Fabrycznego