W dniach 17.03.2024 – 22.03.2024 – uczniowie naszej szkoły - przebywali na wymianie w College Wenceslas Cobergher w Bergues – uroczym miasteczku znanym w całej Francji dzięki filmowi pt. „Jeszcze dalej niż Północ”, który opowiada historię dyrektora poczty, przeniesionego, wbrew własnej woli z Prowansji na północ Francji. Komedia ta jest najbardziej popularnym filmem w historii francuskiej kinematografii. Wylądowaliśmy wczesnym rankiem w Brukseli i pojechaliśmy do Bergues. Miasteczko powitało nas słoneczną pogodą i uśmiechami rodzin francuskich, goszczących nasze dzieci. Następnego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Louvres w Lens, zwane „Małym
Luwrem”, które prezentuje ponad 200 arcydzieł wypożyczonych z Luwru i Musée du Quai Branly – Jacques’a Chiraca. Wystawa chronologicznie pokazuje okres od IV tysiąclecia p.n.e. do połowy XIX wieku, podziwialiśmy egipskie sarkofagi, średniowieczne rzeźby, cudowne kafelki z Imperium osmańskiego czy arcydzieła Rubensa i Vermeera, naszą szczególną uwagę zwrócił obraz „Koronkarka” jedno z najbardziej znanych dzieł tego artysty. Po południu pojechaliśmy do Lille i spacerowaliśmy po pięknej starówce stolicy Flandrii. We wtorek gościliśmy w szkole naszych francuskich przyjaciół, prezentowaliśmy informacje o związkach Francji z Polską, a po południu zwiedzaliśmy Bergues przy pomocy gry terenowej, dzięki której mogliśmy poznać zabytki i historię tego uroczego miasteczka. Kolejny dzień to niesamowite wrażenia z pobytu w Dunkierce, w której zwiedziliśmy Muzeum Operacji „Dynamo”, a także przeszliśmy szlakiem żołnierzy biorących w niej udział, wielkie wrażenie zrobiły na nas szerokie plaże, wydmy i bunkry na nich się znajdujące, a przede wszystkim piękne widoki. W czwartek - wspólnie z uczniami francuskimi - pojechaliśmy do Brukseli, zobaczyliśmy zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy), tzw. „Dzielnicę europejską”, w której odwiedziliśmy Muzeum Historii Europy, zwiedzaliśmy także centrum miasta, uroczy rynek, widzieliśmy Pałac Królewski i symbol stolicy Belgii - Manneken pis – figurkę-fontannę, wykonaną z brązu, przedstawiającą nagiego, sikającego chłopca. Pełni wrażeń i wspomnień - udaliśmy się na nocleg, a następnego dnia wróciliśmy do domów. Wizytę zaplanował i zorganizował pan Marek Krzywicki, któremu w opiece nad
uczniami pomagały panie Żanetta Kiermacz-Modras i Agnieszka Kotlarska.
Wizyta naszych uczniów we Francji i Belgii w ramach Akredytacji Erasmus+
- 61
Powitanie wiosny w poezji, malarstwie i muzyce przez uczniów klas 1-3
Wiosna to wyjątkowa pora roku – nastraja nas optymistycznie i pobudza do działania. Uczniowie klas I-III czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzieli, że w tradycji naszej szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. Były wiosenne stroje, wiersze i piosenki. W dalszej części spotkania, Ci wyróżniający się fantazją i oryginalnością stroju, wzięli udział w Pokazie Wiosennej Mody. Następnie doskonale poradzili sobie z zagadkami o tematyce wiosennej, czytanymi przez uczniów klas trzecich. Na koniec przyszedł czas na pożegnanie zimy. Udaliśmy się wspólnie na plac przed szkołą, gdzie spaliliśmy marzanny wykonane przez dzieci. Po powrocie do szkoły uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawiali wiosnę w sposób plastyczny, wykonując plakaty o tej tematyce. To był dzień, w którym nie tylko świętowaliśmy nadejście wiosny, ale także promowaliśmy kreatywność i integrację wśród najmłodszych dzieci.
13
Laboratoria Przyszłości - warsztaty z druku 3D
W grudniu oraz w marcu odbyły się w pracowni Laboratoria Przyszłości warsztaty z druku 3D. Uczniowie tworzyli projekty w programie Tinkercad, a następnie przesyłali je i w programie FlashPrint przygotowywali do wydruku. Poznali także zasady obsługi drukarki, dowiedzieli się w jaki sposób wymienić filament i wykonać kalibrację drukarki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Zajęcia prowadziła p. Aneta podgórniak2
Siła we wspólnym działaniu – z wizytą w Urzędzie Miasta Rejowiec Fabryczny
W ramach obchodów Dnia Samorządności przedstawiciele Szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz przewodniczący klas wybrali się na spotkanie z Panem Stanisławem Bodysem Burmistrzem Miasta Rejowiec Fabryczny. Celem wizyty było omówienie dotychczasowej współpracy oraz zachęcenie do aktywnego udziału w życiu szkoły, jak również w życiu lokalnym. Pan Burmistrz w ciekawy sposób przedstawił historię samorządu terytorialnego, ideę samorządności oraz struktury samorządu. Ponadto zaprezentował naszym uczniom plan działań skierowanych właśnie do młodych osób, co wprawiło ich w niewątpliwy zachwyt i rozbudziło zainteresowanie przeszłością i przyszłością takich miejsc jak: Źródełko Św. Jana Nepomucena oraz wyrobiska po kopalni marglu. W czasie wizyty uczniowie maksymalnie wykorzystali okazję do zadawania pytań Panu Burmistrzowi jego szkolnych czasów, jak również obecnych lat sprawowania funkcji burmistrza. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem oraz życzeniami świątecznymi.
Wkrótce odbędzie się spacer po urzędzie, podczas którego uczniowie dowiedzą się jak funkcjonuje centrum dowodzenia naszego miasta. Nie możemy się już doczekać!
Organizatorzy: p. R. zawadzka-Świr, p. M.Stefańska, p. A.Gepner - opiekun Samorządu Uczniowskiego.
8
„Wiosna wierszem malowana” to konkurs recytatorski, który odbył się w ramach realizacji projektu dla klas III i IV „Przyroda częścią człowieka, człowiek częścią przyrody”.
Pierwszym etapem realizacji tego przedsięwzięcia była recytacja wierszy przez uczniów klas III w trakcie obchodów pierwszego dnia wiosny. W klasach IV wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Nowosad Karolina
II miejsce – Dąbek Tymon, Mielniczuk Nikola
III miejsce – Wiśniewska Lena, Kozłowska Pola, Szeremeta Dawid, Siemczuk Amelia,
Wyróżnienia: Kopeć Hubert, Kawałek Jakub
W drugiej części zaplanowanego zadania projektu uczniowie założyli klasowe ogródki siejąc nasiona kopru, bazylii i pomidorów. W ten sposób przywitaliśmy wiosnę!
Nauczyciele odpowiedzialni za realizację projektu: Alicja Kosidło, Michalina Maziarczuk, Ewa Domańska, Anna Włodarczyk12
"Trzymaj Formę”
Dnia 21. 03. 2024 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas VI. Zajęcia związane były z realizacją programu "Trzymaj Formę”.
Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Zajęcia dotyczyły między innymi edukacji konsumenckiej.
Uczniowie zapoznali się z elementami jakie powinny zawierać etykiety artykułów spożywczych, poznali zasady zdrowego odżywiania,
a na koniec zajęć wspólnie stworzyli Talerz Zdrowego Żywienia.Zajęcia prowadziły Panie Anna Kołota oraz Karolina Turkiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Chełmie.
2
„Nie Zmarnuj Sobie Życia”
Naszą szkołę odwiedzili artyści hip-hopowi, tworzący skład RYMCERZE (Bęsiu i DJ Yonas). Twórcy kampanii „Nie Zmarnuj Sobie Życia”. Ambasadorami projektu są znane osoby ze świata kultury i sportu m.in.: Jerzy Dudek, Maciej Musiał, Tomasz Adamek, Marcin Kwaśny. RYMCERZE prezentowali projekt m.in. w Dzień Dobry TVN i Pytaniu na Śniadanie TVP2. Zespół wydał kilka płyt, a najnowsza płyta „ Nie zmarnuj swojego życia” zainspirowana jest historiami uczniów, których raperzy poznali realizując projekt profilaktyczny o tej samej nazwie.
Celem projektu jest przeciwdziałanie przyczynom przestępczości i uzależnieniom wśród nastolatków. Raperzy zwracają uwagę na konsekwencje zdrowotne i społeczne wynikające z używania substancji psychoaktywnych. Ponadto promują postawy asertywne oraz życie bez uzależnień. Zachęcają do rozwoju osobistego, edukacyjnego i pracy w wolontariacie. W czasie spotkania raperzy opowiadali o swoich doświadczeniach życiowych, w tym o własnej walce z nałogami. Zaprezentowali także utwory, w których promują zdrowy styl życia i wartości chrześcijańskie.
Podczas spotkania nie zabrakło także hip-hopowych kawałków z pozytywnym przesłaniem. Nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentować swój talent podczas występów wokalnych.
„Nie Zmarnuj Swojego Życia!
Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.
Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.
Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny”.
Organizatorzy: p.Marta Stefańska, p. Kamila Pilipczuk-Sowińska, p.Ewa Troć-Maziarz, p. Weronika Zduńczuk.
19
Konkurs na opowiadanie
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
Warsztaty zdrowego odżywiania się.
19 marca uczniowie klas IV a, IV b, Iv a, V b wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w ramach Programu dla szkół, przeprowadzanych na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zajęcia składały się z części teoretycznej, podczas której uczniowie oglądali prezentację na temat prawidłowego odżywiania się , jego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dyskutowali o zasadach komponowania zdrowych posiłków. Druga część to zajęcia praktyczne – dzieci pod kierunkiem pani dietetyk wykonywały przykładowe i pełnowartościowe drugie śniadanie dla ucznia oraz niskosłodzony koktajl owocowo- warzywny. Warsztaty bardzo podobały się, a uczniowie wykazali duże zainteresowanie i wiedzę na temat zdrowego odżywiania .
Nauczycielem odpowiedzialnym za zorganizowanie warsztatów była pani Anna Włodarczyk5
Pierwszy dzień wiosny !
Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych
Nasza szkoła przywiązuje ogromną wagę do kultywowania rodzimych zwyczajów. Z tego też powodu 13 marca tuż przed niedzielą palmową uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonywali palmy wielkanocne. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyki i rozbudzanie wyobraźni twórczej. Warsztaty były przygotowywane dużo wcześniej. Rodzice uczniów gromadzili potrzebne materiały przyrodnicze, a więc: wierzbowe bazie, trzcinę, zasuszone kwiaty, gałązki tui, bukszpanu i inne ozdoby. Prowadzącymi warsztaty były p. Edyta Jaruga oraz p. Jolanta Czwalik. Panie instruowały dzieci krok po kroku w jaki sposób powinny wykonać palmę. Podczas zajęć każdy miał inną czynność do wykonania. Pani Jolanta nauczyła nas jak zrobić z bibułki piękne kwiaty: krokusy, stokrotki, różyczki itp. Starsi pomagali młodszym. Na warsztatach panowała miła i radosna atmosfera. Wszystkie
palmy wyszły cudownie, a nam było bardzo miło patrzeć na tak radosną, zorganizowaną i pracującą grupę.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas w przedświąteczny nastrój !
Wychowawcy klas 1-310
"Zawodowy strzał w 10"
Drodzy Rodzice,
Informujemy , że w Lubelski Kurator Oświaty w ramach „Zawodowego strzału w 10” podejmuje kolejne działanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 14 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00.
Poniżej linki do zalogowania się oraz list LKO .
Link:
List LKO:
" Integracja poprzez sport "
11.03.2024 roku odbył się w naszej szkole turniej chłopców w piłkę nożną halową klas 1-2 . Hasło przewodnie imprezy brzmiało „ Integracja poprzez sport „. Promowaliśmy zdrowe odżywianie młodych adeptów piłki nożnej . Organizatorami turnieju byli: M. Komandowska, B. Bodys, J. Ziarkowski. Gościliśmy młodych sportowców ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy i Sawinie. Zawody przebiegły w zdrowej i sportowej atmosferze. Dzieci wymieniły się informacjami między innymi jak to w ich szkołach wygląda szkolenie dzieci zapraszali również w przyszłości do siebie na turnieje. Na zakończenie nauczyciele wręczyli zawodnikom pamiątkowe medale oraz słodki poczęstunek.
6
Kim będę w przyszłości?
6 marca 2024 uczniowie klasy 8a naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Chełma. Miała ona dwa cele.
Pierwszy to wizyta w ZUS, związana z projektem ,, Projekt z ZUS-ówką” Drugi to udział w giełdzie szkół, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną w regionie. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy zakład ZUS. Nasz przewodnik przekazał nam wiele ważnych informacji, pokazał stronę internetową ZUS, za pośrednictwem której można załatwić wiele spraw, chociażby umówić się na wizytę o konkretnej godzinie(pozwala to na oszczędzanie czasu) lub na internetową konsultację. Dał też nam zadanie, by zachęcić rodziców i dziadków do utworzenia własnego konta na tej stronie. Na koniec tej wizyty zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Następnie odwiedziliśmy giełdę szkół. Odbywała się ona w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Różne szkoły średnie miały tam swoje stoiska, przy których można było uzyskać informacje o tym, jakie profile nauczania będą dostępne, wymagane progi punktowe, zajęcia dodatkowe czy atmosfera w tej szkole. Wzięliśmy też udział w spotkaniu z psychologiem , obejrzeliśmy prezentację z wieloma informacjami dotyczącą wybierania zawodu. Wyjazd pozwolił zdobyć wiedzę oraz informacje na temat planowania swojej przyszłości.
Wycieczkę zorganizowała pani Anna Włodarczyk oraz pani Agnieszka Gepner.
Odznaka Jakości - list gratulacyjny
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że nauczyciel naszej szkoły został uhonorowany Europejską Odznaką Jakości eTwinning. Ta prestiżowa odznaka została przyznana panu Markowi Krzywickiemu za innowacyjność edukacyjną wykazaną przy realizacji projektu The MusEUm of European Migrations. To ogromne osiągnięcie i zasługa nauczyciela za poświęcony trud i wysiłek w organizacji tak ważnej i wartościowej inicjatywy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszego anglisty rejowiecka szkoła od 2003 r. realizuje projekty międzynarodowe, otrzymaliśmy akredytację Erazmusa+, która zapewniła nam finansowanie wszystkich nowych projektów mobilności uczniów oraz szkoleń nauczycieli w latach 2021-2027. Nasi uczniowie mogą zdobywać nowe doświadczenia, poznawać inne kultury i rozwijać swoje umiejętności międzykulturowe.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
9
I TURNIEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W STRZELECTWIE WIRTUALNYM O PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W SIENNICY RÓŻANEJ
Dnia 1 marca 20225 roku w Siennicy Różanej odbył się turniej w wirtualnym strzelectwie, w którym uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Bobruś, Dominik Bobruś, Wiktoria Jośka i Kacper Kawałek. Nasi uczniowie zajęli V miejsce na 12 szkół, występowali w czterech konkurencjach:
- Strzelanie na celność i skupienie z pistoletu.
- Strzelanie na celność i skupienie z karabinka.
- Strzelanie do celu ruchomego z pistoletu.
- Strzelanie sytuacyjne w fabryce z karabinka.
W przerwie między poszczególnymi zadaniami uczniowie obejrzeli szkołę, wystawę różnego rodzaju broni i wyposażenia wojskowego oraz służby więziennej, a także poznali psa – strażnika więziennego. Dostępny był poczęstunek, a przede wszystkim miła atmosfera. Wyjazd zorganizował pan Dyrektor Jacek Wnętrzak we współpracy z panem Wojciechem Modrasem.
12