Uczniowie klasy IV b wraz z nauczycielem języka angielskiego p. E. Domańską mieli okazję poznać bliżej uczniów z innego kraju nawet nie wyjeżdżając z Polski. Umożliwiła nam to propozycja od zaprzyjaźnionej nauczycielki z Turcji która chciała wymienić się kartkami noworocznymi. Uczniowie klasy IV b własnoręcznie napisali listy o sobie a także dołączyli kartki noworoczne. Radość z otrzymania kartek świąteczno-noworocznych od uczniów z Turcji była tak wielka, że uczniowie z obu stron chętnie przystąpili do kontynuacji pisania. Powstały w ten sposób listy o wymarzonych pokojach a także uczniowie z Turcji dostali od naszych czwartoklasistów kartki pocztowe z Rejowca Fabrycznego.
List do Turcji
- 4
Bezpieczne wakacje
12 czerwca 2024 r. roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. I-VIII z funkcjonariuszami Policji- Panią dzielnicową asp. sztab. Anetą Skrzypek i mł. asp. Dariuszem Betiukiem. Funkcjonariusze przygotowali dla uczniów prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa w okresie wakacji. Prowadzący przypomnieli dzieciom o zagrożeniach czyhających na nie podczas letniego wypoczynku, pobytu w domu bez opieki rodziców, a także o odpowiedzialności osób nieletnich za popełniane czyny karalne. Podczas spotkania funkcjonariusze ostrzegali m.in. przed kąpielami i zabawami w miejscach niedozwolonych, omówili zasady bezpiecznego zachowania się w domu, nad wodą, w górach, w gospodarstwie rolnym oraz na drodze Zwrócili również uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi ludźmi i zwierzętami. Na zakończenie spotkania funkcjonariusze życzyli uczniom bezpiecznych i radosnych wakacji i przypomnieli, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.
14
Przedszkolaki z wizytą w szkole
W dniu 11 czerwca 2024 r. przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola odwiedziły naszą szkołę i klasę 3 a. Głównym celem wizyty było zapoznanie dzieci z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej oraz bliższe poznanie klasy , do której „starszaki” będą uczęszczać już od września. Dzieci zostały bardzo miło przyjęte. W sali lekcyjnej z wielkim zainteresowaniem oglądały gazetki ścienne oraz bawiły się w kącikach klasowych. Jedna z uczennic klasy trzeciej- Maja Kasprzak, przeczytała swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę o krasnoludkach. Pokazała w ten sposób, jak pięknie można nauczyć się czytać w klasach I-III. Starszaki usiadły w szkolnej ławce i wspólnie z uczniami klasy 3 a kolorowały kolorowankę. Obejrzały również podręczniki, ćwiczenia, zeszyty i przybory szkolne. Zadawały różne pytania, na które odpowiadała wychowawczyni klasy oraz sami uczniowie. Było to bardzo miłe spotkanie.
Alicja Kosidło
Wycieczka do Kazimierza Dolnego
W poniedziałek , 10 czerwca wczesnym rankiem klasy: 3a, 3b, oraz kilkoro uczniów z klas 4a, 4b, 5a pod opieką: p. A.Kosidło, E.Domańskiej, S.Sowy , A.Gepner i M.Maziarczuk wyruszyły spod szkoły na wycieczkę. Celem naszej wyprawy był Kazimierz Dolny. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Kazimierza poprzez przejazd meleksami oraz przejście Korzeniowym Dołem, który uważany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. Następnie przeszliśmy obok ruin zamku i wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie , historia i warsztaty samodzielnego wypieku Koguta Kazimierskiego w Piekarni Sarzyńskich. Dłuższą chwilę spędziliśmy na Rynku, gdzie pan przewodnik bardzo pięknie opowiadał o architekturze tego miejsca, szczególnie o Kamienicy pod św. Mikołajem i Krzysztofem. Ostatnim punktem wyprawy był godzinny rejs statkiem po Wiśle. Pogoda była ładna, widoki piękne, a nasze humory wyśmienite.
Michalina Maziarczuk
Wycieczka do Janowa Lubelskiego
Uczniowie klas I i II w dniu 3 czerwca wyruszyli na wycieczkę do Janowa Lubelskiego pod opieką swoich wychowawców- p. Ewy Sałek, Agaty Nieściór, Renaty Kolasy i Wioletty Tartakowskiej. Nie obyło się bez przeszkód i z powodu roztargnienia kierowcy busa, wyjechaliśmy z 40 minutowym opóźnieniem. Na szczęście podróż upłynęła nam spokojnie. Celem naszej wyprawy był pobyt i zajęcia w Zoom Natura. Najpierw zwiedziliśmy Laboratoria, gdzie mogliśmy zamienić się w badaczy, obserwatorów, posłuchać ciekawych nagrań, sprawdzić swoją wiedzę w konkursach, sterować za pomocą światła samolotami. Następnie mieliśmy zajęcia w parku linowym, 1,5 godziny zmęczyło wszystkich. Grymasząc po drodze daleko jeszcze? dotarliśmy na obiad. Smaczny posiłek zregenerował nasze siły i najpierw bawiliśmy się na naukowym placu zabaw, a potem na kreatywnym. Spotkanie z kozami i ich karmienie było dla wielu ciekawym przeżyciem. Na koniec były przepyszne lody i oczywiście zakup pamiątek. W świetnych nastrojach wróciliśmy do domów.
14
100-lecie Cementowni Rejowiec
W sobotę 8 czerwca 2024 roku - uczniowie naszej szkoły - zaprezentowali w Starej Kotłowni akademię przygotowaną przez naszą placówkę na obchody 100-lecia Cementowni Rejowiec. Było nam miło gościć Mieszkańców naszego miasteczka z Burmistrzem Miasta Rejowiec Fabryczny – Panem Gabrielem Adamcem, który powitał zebranych na uroczystości. Cyceron kiedyś powiedział: „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia”. Nasza Cementownia też była świadkiem rozwoju i rozkwitu naszej „Małej Ojczyzny”, a pokolenia jej pracowników budowały nowe miasteczko – Rejowiec Fabryczny, była dla niego „Ojcem i matką”, a wszystko to zaczęło się 100 lat temu i nasza jubilatka - Cementownia „Rejowiec” - świętuje w tym roku stulecie istnienia. Dlatego z radością przybliżyliśmy jej historię w formie montażu słowno-muzycznego
wzbogaconego o występ chóru i zespołu „Unisono” oraz pokaz tańca z wykorzystaniem niebieskich flag. Miło nam było Państwa gościć na akademii i wspólnie cofnąć się do czasów, o których pamiętają już nieliczni, a czego świadkiem są dwa kominy górujące nad miasteczkiem. Dziękujemy także rodzicom uczniów za pomoc w organizacji uroczystości. Uroczystość przygotowali nauczyciele naszej szkoły: Żanetta Kiermacz-Modras, Małgorzata Mazurek, Ewa Śliwińska, Marek Pukas i Wojciech Modras we współpracy z Dyrektorem placówki Panem Jackiem Wnętrzakiem i Burmistrzem Miasta Rejowiec Fabryczny – Panem Gabrielem Adamcem.9
Egzamin na Kartę Rowerową
Dnia 7 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbył się praktyczny egzamin na „Kartę rowerową”, który przygotował Pan Wojciech Modras we współpracy z Panem Dyrektorem Jackiem Wnętrzakiem. Uczniowie zaliczyli z wynikiem pozytywnym egzamin teoretyczny i musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze - podczas przejazdu na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu otrzymali pozytywne wyniki i będą mogli cieszyć się z pierwszego w swoim życiu dokumentu uprawniającego do jazdy po drogach publicznych.
Gratulujemy naszym Milusińskim i bezpiecznej jazdy życzymy!
7
Zaproszenie
Zapraszamy mieszkańców Rejowca Fabrycznego na uroczystą akademię z okazji 100 - lecia Cementowni Rejowiec.
Wycieczka klas III do Rybiego
Z okazji Dnia Dziecka oraz pożegnania pierwszego etapu kształcenia, uczniowie klas trzecich naszej szkoły, uczestniczyli w pikniku w miejscowości Rybie. Byliśmy gośćmi lokalnego Koła Łowieckiego „Sokół” nr 4 w Rejowcu. Korzystaliśmy z przepięknego terenu i budynków w których przebywają prawdziwi myśliwi. Piekliśmy kiełbaski na wielkim grillu, jedliśmy lody oraz watę cukrową, którą robiliśmy przy pomocy pani Ewy Śliwińskiej. „ Walczyliśmy również z piniatą , z której po wielu staraniach wysypały się cukierki. Korzystaliśmy przede wszystkim z uroków natury podczas gier i zabaw sportowych. Promowaliśmy zdrowy styl życia. Dzięki Kołu Łowieckiemu oraz Stowarzyszeniu Semper Fidelis zostały przygotowane również prezenty dla wszystkich uczniów. Zabawa była wspaniała! Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone. Bardzo dziękujemy rodzicom za współpracę! Szczególne podziękowania należą się panu Krzysztofowi Kasprzakowi za pomoc w przygotowaniu naszej imprezy oraz pani Sylwii Wnętrzak, która pomogła nam w zorganizowaniu darmowego przejazdu autokarem na wycieczkę za zgodą pana Burmistrza.
Wychowawczynie: Alicja Kosidło , Michalina Maziarczuk.
10
Ogłaszamy wyniki V Wojewódzkiego konkursu literackiego „ Przyroda jest poezją” pod hasłem: „Natura nie jest miejscem do odwiedzania. To jest nasz dom”.
I miejsce – Milena Tkaczyk „U siebie”, opiekun Monika Skrzypa, Publiczna Szkoła Podstawowa nr.4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie, Maria Wójcicka Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach
II miejsce – Lena Szerszeń „Natura wokół Nas”, Alan Gałan „Natura naszym wspólnym domem”, opiekun Agnieszka Kotlarska, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
III miejsce – Adrianna Kowalska „Oblicza natury”, opiekun Iwona Sąsiadek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr.4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie; Wiktor Siomucha „Pomagamy przyrodzie”, opiekun Małgorzata Łobejko,
Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w ŻółtańcachWyróżnienia
Oskar Pawlak „Głos przyrody”, opiekun Małgorzata Łobejko, Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w ŻółtańcachDziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom.
Gratulujemy zwycięzcom!Nagrody, dyplomy i podziękowania zostaną wysłane pocztą
Organizatorki konkursu: Agnieszka Kotlarska, Anna Włodarczyk
2
Wycieczka klas III do Rybiego
Z okazji Dnia Dziecka oraz pożegnania pierwszego etapu kształcenia, uczniowie klas trzecich naszej szkoły, uczestniczyli w pikniku w miejscowości Rybie. Byliśmy gośćmi lokalnego Koła Łowieckiego „Sokół” nr 4 w Rejowcu. Korzystaliśmy z przepięknego terenu i budynków w których przebywają prawdziwi myśliwi. Piekliśmy kiełbaski na wielkim grillu, jedliśmy lody oraz watę cukrową, którą robiliśmy przy pomocy pani Ewy Śliwińskiej. „ Walczyliśmy również z piniatą , z której po wielu staraniach wysypały się cukierki. Korzystaliśmy przede wszystkim z uroków natury podczas gier i zabaw sportowych. Promowaliśmy zdrowy styl życia. Dzięki Kołu Łowieckiemu oraz Stowarzyszeniu Semper Fidelis zostały przygotowane również prezenty dla wszystkich uczniów. Zabawa była wspaniała! Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone. Bardzo dziękujemy rodzicom za współpracę! Szczególne podziękowania należą się panu Krzysztofowi Kasprzakowi za pomoc w
przygotowaniu naszej imprezy oraz pani Sylwii Wnętrzak, która pomogła nam w zorganizowaniu darmowego przejazdu autokarem na wycieczkę za zgodą pana Burmistrza.
Wychowawczynie: Alicja Kosidło , Michalina Maziarczuk.
Dzień Dziecka
Ciąg dalszy nastąpi.............
47
List Ministra Zdrowia do Rodziców i Opiekunów
Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,
od początku roku w Europie stale rośnie liczba zachorowań na odrę. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oceniają, że–choć ryzyko zachorowaniana poziomie populacji ogólnej jest niskie–to ogniska choroby będą się pojawiać we wszystkich krajach. Powodem jest niewystarczający poziom zaszczepienia przeciw odrze (szczególnie drugą dawką). W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dużego wzrostu zachorowań. Szczepienie chroni przed odrą. To podstawowy środek zabezpieczenia dziecka przed tą groźną chorobą. Wszystkie dzieci–od dnia urodzenia do ukończenia 19 roku życia– mogą korzystać z bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej. Szczepienia ochronne są obowiązkowe i realizowane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnychna rok 2024 (PSO). U dzieci za realizację szczepień obowiązkowych odpowiada lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Dzieci, które chodzą do przedszkola i szkoły podstawowej (6. rok życia), powinny mieć wykonane szczepienie przypominające przeciw odrze, śwince i różyczce. U dzieci z Ukrainy i dzieci starszych, którenie były szczepione przeciw odrze, szczepienia ochronne powinny być realizowane według Indywidualnego Kalendarza Szczepień(IKSz). Ustala go lekarz pediatra, który kwalifikuje do szczepieniana podstawie PSO. Szczepienia są bezpłatne. Zaległe szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce (szczepionką MMR) powinno być wykonane jak najszybciej–zwłaszcza, gdy nie ma dokumentacji medycznej szczepień dziecka. Zachęcam Państwa do sprawdzenia, czy dzieckojest zaszczepione. Namawiam także do zgłaszania się z dziećmi na szczepienia ochronne. To bardzo ważne. Szczepienienie tylko chroni Państwa dziecko, ale też buduje odporność grupową. Szczegółowe i rzetelne informacje na temat szczepień zamieszczone są na stronie szczepienia.info–prowadzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Mogą Państwo tam znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące szczepień oraz informacje o chorobach zakaźnych, którym zapobiegają szczepienia. Zachęcam również do zapoznania się z zamieszczonymi tam materiałami edukacyjnymi i ulotkami o szczepieniu przeciw odrze. Szczepienia ochronne wykonywane zgodnie z PSO budują odporność młodego człowieka i chronią przed poważnymi konsekwencjami chorób zakaźnych teraz i w przyszłości. Aby utrzymać wysoki poziom ochrony przed odrą, od ponad pół wieku na całym świecie kontynuowane są szczepienia ochronne.
Z wyrazami szacunku
zupoważnienia Ministra Zdrowia
Wojciech Konieczny
Sekretarz Stanu
Informacja Dyrektora
Informujemy, że 31.05.2024 r. ( piątek ) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. W tym dniu szkoła zapewnia uczniom opiekę w świetlicy w godzinach 7:30 - 15:30.
Uwaga! Uczniowie, którzy chcą skorzystać z opieki powinni zgłosić się w tych dniach do godziny 9:00, w świetlicy szkolnej.
Wyniki ogólnopolskich konkursów PANDA i ALBUS 2024– mamy laureatów i wyróżnienia!
Oto wyniki tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu EDI PANDA:
Geografia klasa 5
Alan Gałan – 5 miejsce, laureat
Geografia klasa 6
Alex Kowalczyk – 3 miejsce, laureat
Matematyka klasa 5
Alan Gałan – 9 miejsce, wyróżnienie
Oto wyniki tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu ALBUS, zorganizowanej przez Centrum Edukacji Szkolnej:
Matematyka klasa 5
Alan Gałan – 15 miejsce, wyróżnienie
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Profilaktyki uzależnień behawioralnych
Dnia 10 maja 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień behawioralnych. Spotkanie z uczniami prowadziła Pani Barbara Czyż- konsultant ds. uzależnień współpracująca z MKRPA w Rejowcu Fabrycznym. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości zdrowego stylu życia a także poszerzenie wiedzy o uzależnieniach behawioralnych, uświadomienie negatywnego wpływu uzależnień na życie człowieka, pokazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Najczęściej uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży dotyczą: gier komputerowych, aktywności w Internecie (informacje, social media), urządzeń elektronicznych (telefon, tablet), hazardu, zakupów oraz jedzenia. Dostęp do Internetu i nowoczesnych technologii stanowi istotną część współczesnego świata i jest ważnym narzędziem w edukacji. Dostarcza zarówno informacji jak i rozrywki. Jednak dla wielu dzieci i nastolatków bywa sposobem na ucieczkę od bolesnych doświadczeń czy problematycznych sytuacji. Internet, komunikatory, ekran mogą uzależniać podobnie jak narkotyki i alkohol.
SKO
SKO działające w naszej szkole włączyło się do współfinansowania atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Zorganizowałyśmy dla klas I- III 20 maja- loterię fantową oraz 22 maja- kiermasz ciast. Oba przedsięwzięcia miały na celu rozwijanie przedsiębiorczości wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Opiekunki SKO- Renata Kolasa i Agata Nieściór czuwały i wspomagały SKO-wiczów i uczniów klas I b oraz II a w sprzedaży losów i ciast.
Zaangażowanie Młodych Przedsiębiorców było wielkie, a zebrane pieniądze wynagrodziły ich starania. Z loterii fantowej uzyskano kwotę 850,00 zł, natomiast z kiermaszu ciast 1130,00 zł. Łącznie zebrano kwotę 1980 zł. Pieniądze z obu zbiórek liczyli uczniowie klasy 2a pod czujnym okiem wychowawczyni. Kwota 900,00 zł zostanie przekazana na opłacenie „Piana party” (połowa należnej za tą atrakcję kwoty), reszta pieniędzy, w kwocie 1080,00 zł zostanie wpłacona na konto SKO i przeznaczona będzie na zakup „Akustycznego ucha do eliminowania hałasu” na korytarz klas edukacji wczesnoszkolnej (koszt takiego urządzenia waha się w granicach 1500,00- 2500,00 zł, dlatego SKO ponowi w październiku przedsięwzięcia z zakresu przedsiębiorczości, by dozbierać brakującą kwotę).15
Dzień Dziecka
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców na Dzień Dziecka organizowany przez nasz Dworek oraz Szkołę Podstawową im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym.
100-lecie Cementowni
W tym roku obchodzimy wyjątkowe święto 100-lecie Cementowni Rejowiec. Z tej okazji 22 maja 2024 roku - uczniowie naszej szkoły - przygotowali i zaprezentowali część artystyczną podczas oficjalnych obchodów jubileuszu w Cementowni. Celem montażu słowno-muzycznego było przypomnienie dziejów fabryki, która była matką i ojcem naszego miasteczka. Uroczystość została poprzedzona filmem zapraszającym do Rejowca Fabrycznego zrealizowanym przez naszego absolwenta Hubeta Kościa. Montaż słowno-muzyczno- taneczny był wzbogacony elementami audiowizualnymi, ciekawostkami dotyczącymi cementowni, piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego i zespołu Unisono oraz nowoczesnym tańcem naszych uczennic. Widowisko wprowadziło publiczność w sentymentalny nastrój, wzbudziło wspomnienia minionych lat, przypomniało historię zakładu, który dawał pracę wielu pokoleniom mieszkańców naszej „Małej ojczyzny”. Miłym akcentem wydarzenia było wręczenie przez dyrektora Zakładu Cementownia Rejowiec pana Stanisława Bugajskiego, dyrektora szkoły pana Jacka Wnętrzaka i Kierownika do Spraw Administracyjnych pana Roberta Szweda dyplomów i nagród laureatom konkursów, które odbyły się w szkole z okazji 100-lecia Cementowni. Uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach: na napisanie wiersza oraz wykonanie plakatu pt. „ 100 lat Cementowni Rejowiec”.
Oto wyniki konkursów:
Konkurs na napisanie wiersza pt. „100 lat Cementowni Rejowiec”
I miejsce – Alan Gałan
II miejsce – Ex aequo: Lena Szerszeń, Mikołaj Pilipczuk i Wiktor SanelutaKonkurs na wykonanie plakatu pt. „100 lat Cementowni Rejowiec”
I miejsce – Anna Podkowa
II miejsce Zuzanna Nadolska
III miejsce – Hubert KopećWyróżnienia: Weronika Bzowska, Maksymilian Kucharski, Jeremiasz Parada i Piotr Sagan
Dziękujemy Cementowni za zaproszenie na miłą uroczystość, sponsorowanie nagród i wsparcie finansowe dla szkoły, a także baner przedstawiający historię zakładu, który zdobi ogrodzenie naszej placówki. Szczególne podziękowania należą się też panu Hubertowi Kościowi za profesjonalne filmy i zdjęcia z uroczystości oraz pomoc przy projektowaniu banneru, a także wszystkim występującym uczniom naszej szkoły, którzy dostali od „Fabryki Jubilatki” pamiątkowe gadżety, a ich występ dostarczył wszystkim wielu wzruszeń.
Uroczystość przygotowali: pani Żanetta Kiermacz-Modras, pani Małgorzata Mazurek, pani Ewa Śliwińska, pan Wojciech Modras i pan Marek Pukas we współpracy z Dyrekcją szkoły.
56