19 marca uczniowie klas IV a, IV b, Iv a, V b wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w ramach Programu dla szkół, przeprowadzanych na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zajęcia składały się z części teoretycznej, podczas której uczniowie oglądali prezentację na temat prawidłowego odżywiania się , jego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dyskutowali o zasadach komponowania zdrowych posiłków. Druga część to zajęcia praktyczne – dzieci pod kierunkiem pani dietetyk wykonywały przykładowe i pełnowartościowe drugie śniadanie dla ucznia oraz niskosłodzony koktajl owocowo- warzywny. Warsztaty bardzo podobały się, a uczniowie wykazali duże zainteresowanie i wiedzę na temat zdrowego odżywiania .
Nauczycielem odpowiedzialnym za zorganizowanie warsztatów była pani Anna Włodarczyk
Warsztaty zdrowego odżywiania się.
- 5
Pierwszy dzień wiosny !
Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych
Nasza szkoła przywiązuje ogromną wagę do kultywowania rodzimych zwyczajów. Z tego też powodu 13 marca tuż przed niedzielą palmową uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonywali palmy wielkanocne. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyki i rozbudzanie wyobraźni twórczej. Warsztaty były przygotowywane dużo wcześniej. Rodzice uczniów gromadzili potrzebne materiały przyrodnicze, a więc: wierzbowe bazie, trzcinę, zasuszone kwiaty, gałązki tui, bukszpanu i inne ozdoby. Prowadzącymi warsztaty były p. Edyta Jaruga oraz p. Jolanta Czwalik. Panie instruowały dzieci krok po kroku w jaki sposób powinny wykonać palmę. Podczas zajęć każdy miał inną czynność do wykonania. Pani Jolanta nauczyła nas jak zrobić z bibułki piękne kwiaty: krokusy, stokrotki, różyczki itp. Starsi pomagali młodszym. Na warsztatach panowała miła i radosna atmosfera. Wszystkie
palmy wyszły cudownie, a nam było bardzo miło patrzeć na tak radosną, zorganizowaną i pracującą grupę.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas w przedświąteczny nastrój !
Wychowawcy klas 1-310
"Zawodowy strzał w 10"
Drodzy Rodzice,
Informujemy , że w Lubelski Kurator Oświaty w ramach „Zawodowego strzału w 10” podejmuje kolejne działanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 14 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00.
Poniżej linki do zalogowania się oraz list LKO .
Link:
List LKO:
" Integracja poprzez sport "
11.03.2024 roku odbył się w naszej szkole turniej chłopców w piłkę nożną halową klas 1-2 . Hasło przewodnie imprezy brzmiało „ Integracja poprzez sport „. Promowaliśmy zdrowe odżywianie młodych adeptów piłki nożnej . Organizatorami turnieju byli: M. Komandowska, B. Bodys, J. Ziarkowski. Gościliśmy młodych sportowców ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy i Sawinie. Zawody przebiegły w zdrowej i sportowej atmosferze. Dzieci wymieniły się informacjami między innymi jak to w ich szkołach wygląda szkolenie dzieci zapraszali również w przyszłości do siebie na turnieje. Na zakończenie nauczyciele wręczyli zawodnikom pamiątkowe medale oraz słodki poczęstunek.
6
Kim będę w przyszłości?
6 marca 2024 uczniowie klasy 8a naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Chełma. Miała ona dwa cele.
Pierwszy to wizyta w ZUS, związana z projektem ,, Projekt z ZUS-ówką” Drugi to udział w giełdzie szkół, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną w regionie. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy zakład ZUS. Nasz przewodnik przekazał nam wiele ważnych informacji, pokazał stronę internetową ZUS, za pośrednictwem której można załatwić wiele spraw, chociażby umówić się na wizytę o konkretnej godzinie(pozwala to na oszczędzanie czasu) lub na internetową konsultację. Dał też nam zadanie, by zachęcić rodziców i dziadków do utworzenia własnego konta na tej stronie. Na koniec tej wizyty zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Następnie odwiedziliśmy giełdę szkół. Odbywała się ona w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Różne szkoły średnie miały tam swoje stoiska, przy których można było uzyskać informacje o tym, jakie profile nauczania będą dostępne, wymagane progi punktowe, zajęcia dodatkowe czy atmosfera w tej szkole. Wzięliśmy też udział w spotkaniu z psychologiem , obejrzeliśmy prezentację z wieloma informacjami dotyczącą wybierania zawodu. Wyjazd pozwolił zdobyć wiedzę oraz informacje na temat planowania swojej przyszłości.
Wycieczkę zorganizowała pani Anna Włodarczyk oraz pani Agnieszka Gepner.
Odznaka Jakości - list gratulacyjny
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że nauczyciel naszej szkoły został uhonorowany Europejską Odznaką Jakości eTwinning. Ta prestiżowa odznaka została przyznana panu Markowi Krzywickiemu za innowacyjność edukacyjną wykazaną przy realizacji projektu The MusEUm of European Migrations. To ogromne osiągnięcie i zasługa nauczyciela za poświęcony trud i wysiłek w organizacji tak ważnej i wartościowej inicjatywy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszego anglisty rejowiecka szkoła od 2003 r. realizuje projekty międzynarodowe, otrzymaliśmy akredytację Erazmusa+, która zapewniła nam finansowanie wszystkich nowych projektów mobilności uczniów oraz szkoleń nauczycieli w latach 2021-2027. Nasi uczniowie mogą zdobywać nowe doświadczenia, poznawać inne kultury i rozwijać swoje umiejętności międzykulturowe.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
9
I TURNIEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W STRZELECTWIE WIRTUALNYM O PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W SIENNICY RÓŻANEJ
Dnia 1 marca 20225 roku w Siennicy Różanej odbył się turniej w wirtualnym strzelectwie, w którym uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Bobruś, Dominik Bobruś, Wiktoria Jośka i Kacper Kawałek. Nasi uczniowie zajęli V miejsce na 12 szkół, występowali w czterech konkurencjach:
- Strzelanie na celność i skupienie z pistoletu.
- Strzelanie na celność i skupienie z karabinka.
- Strzelanie do celu ruchomego z pistoletu.
- Strzelanie sytuacyjne w fabryce z karabinka.
W przerwie między poszczególnymi zadaniami uczniowie obejrzeli szkołę, wystawę różnego rodzaju broni i wyposażenia wojskowego oraz służby więziennej, a także poznali psa – strażnika więziennego. Dostępny był poczęstunek, a przede wszystkim miła atmosfera. Wyjazd zorganizował pan Dyrektor Jacek Wnętrzak we współpracy z panem Wojciechem Modrasem.
12
1 marca Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 4 lutego 2011 roku. Stanowi ono hołd składany bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą przez Stalina i jego popleczników reżimowi komunistycznemu i jego popleczników. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcone były wielkiemu patriocie - Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach historii ukazujących tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych, a także w projekcji filmu o Witoldzie Pileckim. Oglądali okolicznościową wystawę na szkolnym korytarzu, która prezentowała dzieje patriotów, którzy spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę – cenę życia.
Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie na wykonanie ilustracji przedstawiającej
Witolda Pileckiego. Oto wyniki:
1 miejsce – Lana Szerszeń, Alan Gałan i Jakub Kawałek
2 miejsce – Oliwia Jędrusiak
3 miejsce- Michalina Bodys i Lena Wiśniewska
Wyróżnienia:Szymon Sławiński, Pola Kozłowska, Ada Maziarz, Nikola Mielniczuk, Wiktor Wawrzyszuk, Amelia Siemczuk i Agata Krzyżanowska
Tradycją naszej szkoły jest też organizowanie konkursu na prezentację multimedialną o wybranym Żołnierzu Wyklętym - w tym roku był to Witold Pilecki – wyniki podamy w najbliższy czwartek.
Powyższe wydarzenia przygotowali nauczyciele naszej szkoły- p. Aneta Podgórniak, p. Żanetta Kiermacz-Modras, p. Wojciech Modras.6
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy - na całym świecie - uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony 25 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO.
W naszej szkole uczciliśmy ten dzień, realizując różnorakie zadania:
a)Uczniowie z klasy 6a przygotowali materiały na temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz informacje o życiu i twórczości naszego patrona Mikołaja Reja.
b)Uczniowie klasy 6a przygotowali również plakaty, promujące dbałość o język ojczysty oraz zadania językowe, zawierające łamańce językowe.
c)Odbył się apel, na którym uczniowie zaprezentowali przygotowane informacje.
d)Wszyscy uczestnicy apelu wykonali zadanie, mające wyłonić mistrza ortografii- napisali dyktando, zawierające wiele trudności ortograficznych.e) Po apelu uczniowie klasy 6a odwiedzili swoje młodsze koleżanki i kolegów z klas I – III. Przedstawili im najważniejsze informacje dotyczące życia i twórczości naszego patrona oraz podkreślili jak ważne jest posługiwanie się poprawną polszczyzną w codziennym życiu.
Za organizację odpowiedzialne były: J. Labiszak, A. Kotlarska.7
SPORTOWY EVENT - SZKOŁA PROMUJĄCA AKTYWNY TRYB ŻYCIA
27 lutego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym rozegrany został Halowy Turniej Piłki Nożnej im. Artura Rudzińskiego pod patronatem Burmistrza i Samorządu Miasta Rejowiec Fabryczny.
Turniej przebiegał w atmosferze sportowej rywalizacji i przyjaznej zabawy. Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności piłkarskich, co przyniosło wiele emocjonujących momentów na boisku. Po wielu zaciętych meczach, zwycięzcą turnieju została drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja w Rejowcu. Nagroda dla najlepszego zawodnika trafiła do gracza Emila Domaciuka z drużyny Rejowca Fabrycznego , który imponował wysoką techniką i precyzją podczas całego turnieju. Najlepszym bramkarzem turnieju został Mateusz Gierczak z drużyny z Siedliszcza, który cechował się pewną postawą na linii bramkowej. Natomiast królem strzelców, który wyróżnił się wyjątkową skutecznością i celnością został Szymon Kulawiak z drużyny Rejowca.
Gratulacje dla zwycięzców. jak i dla wszystkich drużyn, które stworzyły znakomite sportowe widowisko.
Nagrody ufundował Burmistrz i Samorząd Miasta Rejowiec Fabryczny
Miejsce 1: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu
Miejsce 2: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
Miejsce 3: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu
Miejsce 4: Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Pawłowie
Dzięki kibicom i piłkarzom panowała świetna atmosfera oraz doskonała zabawa, w duchu zdrowej rywalizacji sportowej.
Dziękujemy za Waszą obecność!
Organizatorzy: p. Magdalena Komandowska, p. Jacek Ziarkowski, p. Bartosz Bodys
43
„Lekcja w kinie”
22 stycznia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły ( kl. VI b, VI Ia, VII b,VIII a) uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. „ Lekcja w kinie” realizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Projekt jest rekomendowany przez MEN.
Temat tegorocznej lekcji brzmiał : „ Czy social media mogą być toksyczne? ”.
Podczas lekcji uczniowie:
- odkryli znaczenie słowa toksyczne;
- poznali pierwsze medium społecznościowe;
- dowiedzieli się ,co oznacza catfishig, cyberbullying, multitasking;
- zrozumieli, jak działa bańka informacyjna i dlaczego social media nas w niej zamykają;
- zobaczyli,jak media społecznościowe zmieniły sposób komunikacji;
- przekonali się, co zrobić, żeby media społecznościowe nie wpływały negatywnie na ich życie.
Następnie uczniowie obejrzeli film pt. „ Biegnij ,Amelio”
Tytułowa Amelia jest chorującą na astmę nastolatką, która wspólnie z rodzicami udaje się w okolice Tyrolu, by podjąć się kolejnej kuracji. Walka z chorobą jest dla dziewczyny źródłem frustracji, złości i buntu. Amelia nie chce, aby problemy ze zdrowiem były dla niej ograniczeniem, dlatego postanawia przemierzyć okoliczne góry. Pomaga jej w tym nowo poznany rudowłosy przyjaciel, z którym zweryfikuje prawdziwość lokalnej legendy, mówiącej o tym, że zdobycie górskiego wierzchołka ma uzdrawiającą moc.
Organizator wyjazdu: Małgorzata Mazurek, Żaneta Kiermacz-Modras
Opiekunowie: Agnieszka Gepner, Ewa Troć-Maziarz, Wojciech Modras,
PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Dnia 20.02.2024 r. odbyło się spotykanie z rodzicami podsumowujące pracę naszej szkoły w minionym już półroczu. Rozpoczął je pan dyrektor Jacek Wnętrzak serdecznie witając zebranych. Następnie przedstawił istotne zmiany, które zaszły w naszej szkole. Poinformował, że wraz z początkiem nowego półrocza wprowadziliśmy zmiany w systemie oceniania zachowania uczniów. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że zależy nam na budowaniu pozytywnego środowiska szkolnego, dlatego postanowiliśmy wyróżnić działania godne uznania oraz skuteczniej radzić sobie z trudnościami w zachowaniu uczniów. W ramach tego systemu będziemy nagradzać pozytywne zachowania, ale również konsekwentnie reagować na wszelkie przejawy agresji czy nieodpowiedniego zachowania.
Pan dyrektor zwrócił również uwagę na ważny temat ochrony małoletnich. Zapewnił, że wdrażając standardy ochrony dzieci i młodzieży przed wszelkimi formami krzywdzenia czy wykorzystywania współpracujemy z odpowiednimi instytucjami i specjalistami zapewniając uczniom bezpieczeństwo
i ochronę. Podkreślił, że Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę z rodzicami i zawsze służymy pomocą i wsparciem w rozwiązaniu problemów czy rozważaniu zmian.Kolejna ważna kwestia jaka została poruszona dotyczyła ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Pań dyrektor zapowiedział udział naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie ekologiczno - edukacyjnym, w ramach którego będziemy organizować zbiórkę elektrośmieci, czyli zużytych i nieużywalnych sprzętów elektronicznych, które coraz częściej gromadzą się w naszych domach i szkołach. Zachęcił rodziców do przynoszenia do szkoły małych elementów elektrośmieci, takich jak baterie, kable, czy ładowarki, na które przygotujemy kontener. Natomiast większe sprzęty, takie jak lodówki, pralki, czy telewizory można będzie oddawać do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Akcja będzie trwała do dnia 17.04.2024 r.
Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie prezentacji podsumowującej pracę szkoły
w I półroczui wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom najlepszych uczniów.Na zakończenie pan dyrektor podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom, za zaufanie i współpracę, które przekładają się na budowanie inspirującej i przyjaznej atmosfery, w której nasi uczniowie mogą rozwijać swoje talenty i zdobywać nową wiedzę.
Po zebraniu ogólnym odbyły się spotkania z wychowawcami klas i nauczycielami.
Dziękujemy za przygotowanie prezentacji nauczycielom: p. Annie Klin i p. Weronice Zduńczuk
16Zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji multimedialnych z podsumowania I półrocza roku szkolnego 2023/2024.
Klasyfikacja uczniów 2023/2024
Wydarzenia szkolne 2023/2024
Wydarzenia_szkolne_2023-2024.pdf
Kartki z kalendarza
Czytanie wciąga! - Kampania reklamowa szkolnej lektury
Kim jest Aslan- pod takim hasłem dnia 19 lutego odbyła się w naszej szkole „Kampania reklamowa szkolnej lektury”. Na wstępie pani Mazurek przedstawiła cel spotkania i zapoznała zebranych z niektórymi bohaterami i motywami powieści. Następnie uczniowie kl.5b zaprezentowali dla koleżanek i kolegów z kl.4a i kl.5a fragment Opowieści z Narnii. Lew ,czarownica i stara szafa . W zimowej, leśnej scenerii przeczytali z podziałem na role rozdział pt.„ Co wydarzyło się po obiedzie”. Po występie miała miejsce rozmowa ze słuchaczami dotycząca wysłuchanego fragmentu.
Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów i zachęcanie do czytania lektur.
Organizator: Małgorzata Mazurek
1
Projekt edukacyjny „Maria Skłodowska Curie – geniusz wszech czasów ”
W ramach projektu ,,Maria Skłodowska-Curie geniusz wszech czasów ,, uczniowie klas siódmych
zostali zapoznani z sylwetką polskiej uczonej i jej dokonaniami, obejrzeli film oraz mieli za zadanie wykonać plakat o tytułowej bohaterce. Młodzież miała ograniczony czas, zatem już po dwóch godzinach było widać efekty
końcowe. Powstały bardzo kreatywne plakaty, widać było, że uczniowie włożyli w nie dużo wysiłku. Dzieci skupiły
się na osiągnięciach uczonej, dokonanych odkryciach i przyznaniu jako jedynej kobiecie Nagrody Nobla z chemii
i z fizyki. Zajęcia odbywały się na lekcjach chemii. Natomiast klasa VI a samodzielnie przygotowała referaty na temat życia i działalności Marii Curie- Skłodowskiej i innych wielkich naukowców wszech czasów. Uczniowie zaprezentowali je swoim koleżankom kolegom i w ten sposób wzajemnie się uczyli i poszerzali swoją wiedzę o ważnych postaciach w świecie nauki.
Działaniami uczniów kierowały i wspierały je panie: Anna Włodarczyk i Agnieszka Kotlarska.2
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
XVII Międzyszkolny konkurs zoologiczny „Bezkręgowce” dla klas VI 2023/2024
Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa im Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym i Szkoła Podstawowa Nr2 w Puławach.
Koordynatorzy: Anna Włodarczyk, Ewa Bielawska
Cele konkursu:
1. Zainteresowanie uczniów otaczającym światem i jego funkcjonowaniem.
2. Dostrzeganie organizmów żyjących wokół nas oraz zależności między ich budową
a trybem życia.
3. Zwrócenie uwagi na profilaktykę chorób pasożytniczych.
4. Zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy.
5. Wykrywanie uzdolnień wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie ich zainteresowań.
6. Stwarzanie uczniom możliwości do współzawodnictwa.
7. Kształcenie kompetencji kluczowych.
Organizacja konkursuTermin konkursu: 27 .03. 2024 r.
Zakres i tematyka:
Konkurs zoologiczny „ Bezkręgowce” swym zakresem odnosi się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu biologia. Pytania obejmują zakres wiedzy i umiejętności przedmiotowe, kształtowane na podstawie treści ujętych w podręcznikach zatwierdzonych przez MEN. Jednocześnie zachęcamy ucznia do poszukiwania nowych informacji wynikających z tematyki konkursu.
Warunki uczestnictwa:
1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klasy VI szkoły
podstawowej
1. Konkurs odbywa się w dwóch etapach:
I etap - polega na własnoręcznym wykonaniu przez uczestnika modelu dowolnego
bezkręgowca z wykorzystaniem surowców wtórnych,II etap - napisanie testu sprawdzającego wiedzę o bezkręgowcach (pytania zamknięte
i otwarte)
2. Stosownie do swoich zainteresowań uczeń może wziąć udział w jednym
dowolnie przez siebie wybranym etapie lub w obu.
Warunki i termin dostarczenia prac konkursowych
1. Modele bezkręgowców należy dostarczyć do końca lutego do nauczyciela biologii.
Do wykonanej pracy musi być dołączony podpis autora – imię i nazwisko , klasa.
2. Test wiedzy zostanie przeprowadzony w dniu 27.03.2024 r o godzinie 10.45
3. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu nastąpi 15.04.2024 r.
4. Modele oceniane będą wg. następujących kryteriów:
a. Zgodność z tematem.
b. Oryginalność.
c. Estetyka.
5. W szkole zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa.
6. Laureatami konkursu wiedzy zostaną uczniowie, którzy uzyskają 3 najlepsze
wyniki.
7. Ocena Komisji Konkursowej jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
Ogłaszanie wyników
1. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronach internetowych szkół, z których
uczniowie brali udział.
2. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.Zadania dla ucznia
I Etap: wykonaj model dowolnego bezkręgowca z użyciem surowców wtórnych ( liczy
się estetyka, pomysłowość)
II Etap : przygotuj się do testu sprawdzającego wiadomości według poniższych
zagadnień ( skorzystaj z podręcznika i innych źródeł wiedzy)
Zakres treści :
- cechy zwierząt bezkręgowych
- poznane grupy bezkręgowców i ich przedstawiciele, środowisko życia, charakterystyczne cechy
budowy;
- na czym polega rozwój owadów – przeobrażenie zupełne i niezupełne oraz u jakiego owada
występuje?
- przystosowania pasożytów do pasożytnictwa, przykłady poznanych pasożytów i ich żywicieli,
sposoby zarażenia się oraz sposoby uniknięcia zarażeniom;
- choroby przenoszone przez bezkręgowce
- znaczenie poznanych grup bezkręgowców dla przyrody i człowiekaLiteratura :
Podręcznik do biologii kl. VI