W dniu 09.11.2023 uczniowie naszej szkoły, z klas: IV a, V a, VI a uczestniczyli w wycieczce do KOSMOPARKU w Lublinie. Podczas naszej wizyty odkrywaliśmy kosmiczne tajemnice. Poczuliśmy się jak astronauci, mogliśmy eksplorować inne planety, przetestować swoje umiejętności jako kosmonauta, doświadczyć nieważkości i grawitacji na Jowiszu, a nawet wejść do wirtualnej rzeczywistości. Duża popularnością cieczył się symulator lotu i symulator treningowy prawdziwych astronautów. Wystawę połączyliśmy z kosmicznymi warsztatami. Te fascynujące doświadczenia na długo pozostaną w naszej pamięci.Opiekę na uczniami sprawowały: p. Agnieszka Kotlarska, p. Anna Włodarczyk, p. Anna Klin,p. Weronika Zduńczuk.
Święto Niepodległości
Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,
szum gałęzi, listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,
by mowę wieków usłyszeć.
One mówią…
Dnia 10 listopada 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowany przez uczniów wzruszający montaż słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną, był doskonałą lekcją historii i wyrazem naszej pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Ojczyzny.
Po uroczystej akademii - laureaci „Szkolnego konkursu na kokardę narodową” - zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami, które zostały im wręczone przez pana Burmistrza Miasta, pana Dyrektora oraz panią Przewodniczącą Rady Rodziców.
Tradycją naszej szkoły jest uczestniczenie w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
Społeczność szkolna wzięła również udział w miejskich uroczystościach, które odbyły się w sobotę 11 listopada 2023 roku. Podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny zaprezentowano, po raz drugi część artystyczną, która uświetniła obchody Święta Niepodległości. Dla podkreślenia patriotycznego charakteru wydarzenia oraz szacunku do symboli narodowych uczniowie naszej szkoły w pochodzie pod Pomnik Pamięci nieśli biało-czerwoną flagę.
Uroczystość przygotowano pod kierunkiem nauczycieli: pani Małgorzaty Mazurek, pani Anny Klin, pani Żanetty Kiermacz-Modras, pani Ewy Śliwińskiej, pana Wojciecha Modrasa, pana Marka Pukasa i pana Samuela Najdy. Przy dekoracji pomagała również pani Karolina Markowska. Pocztem sztandarowym opiekował się pan Bartosz Bodys, a o oprawę fotograficzną zadbała pani Ewa Domańska.
52
Konkurs na wykonanie „Kokardy patriotycznej”
Z okazji 105. urodzin naszej ojczyzny – w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym - odbył się konkurs na wykonanie kokardy patriotycznej. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na tablicy przy wejściu do sali gimnastycznej, a nagrody i dyplomy uczniowie odebrali „z rąk” pana Burmistrza, pana Dyrektora i pani Przewodniczącej Rady Rodziców podczas uroczystej akademii z okazji 11 Listopada. Oto wyniki:
Kategoria klas IV-V
I miejsce – Jakub Kawałek
Ada Maziarz
Lana Szerszeń
II miejsce – Jakub Kalisiewicz
Lena Naróg
III miejsce – Igor ModrzyńskiKategoria klas VI-VIII
I miejsce – Miłosz Adamiec
Weronika Bzowska
Filip Kalisiewicz
Alex Kowalczyk
Wiktor Saneluta
II miejsce – Dawid Bereza
- Karol Kloc
III miejsce – Maja ModrzyńskaWszystkim serdecznie gratulujemy. Konkurs zorganizowali nauczyciele historii: pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras we współpracy z panią Małgorzatą Mazurek i panem Markiem Pukasem.
POZNAJ POLSKĘ NA SPORTOWO
Nasza szkolna młodzież była dzisiaj 12 kibicem na stadionie w Łęcznej, gdzie dopingowała Górników w meczu 1 ligii z Polonią Warszawa. Było Święto, była orkiestra , był hymn, były emocje boiskowe i po meczowe, a wszystko to dzięki miejskiemu Klubowi Sparta , który bierze udział w przedsięwzięciu pod nazwą "POZNAJ POLSKĘ NA SPORTOWO". Kierownikiem wyjazdu był Bartosz Bodys zaś opiekunem Karol Sałamacha.
5
Biegi Niepodległościowe
W piątek 10 listopada, jak zawsze nasza szkoła wzięła udział w 16 biegach niepodległościowych w Pawłowie. Po uroczystym otwarciu biegów przez Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pawłowie Panią Dorotę Jaszczuk i wójta Gminy Rejowiec Fabryczny Pana Wiesława Krupę, zawodnicy przystąpili kolejno do rywalizacji sportowej. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze szkół w: Pawłowie, Wólce Kańskiej, Lisznie oraz Rejowcu Fabrycznym. W jesiennej aurze nasi uczniowie wykazali się nieustępliwością oraz ogromną chęcią zwycięstwa niczym żołnierze, którzy pragnęli niepodległości. W sportowej rywalizacji z zachowaniem zasad Fair Play nasza szkoła osiągnęła następujące wyniki:
4 klasa dziewczęta : 2miejsce Natalia Borys
4 klasa chłopcy: 2miejsce Dawid Szeremeta
5 kl dziewczęta: 3 miejsce Kowalczyk Wiktoria
5 kl chłopcy: 2miejsce Jakub Kalisiewicz
6 kl dziewczęta: 1miejsce Aleksandra Orzeł; 2 miejsce Weronika Bzowska; 3 miejsce Alicja Kawałek
6 klasa chłopcy: 1miejsce Kajetan Haba
7 klasa dziewczęta: 1miejsce Łucja Jaruga
7 klasa chłopcy: 2 miejsce Jeremiasz Parada
8 kl dziewczęta: 1miejsce Alicja Bobruś; 2miejsce Wiktoria Jośka
8 kl chłopcy: 2miejsce Natan Kopniak
22
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie- „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" W naszej szkole również staramy się wyczulić naszych uczniów na konieczność dbania o własne zdrowie psychiczne. Uczniowie podczas zajęć zgłębiali zagadnienie dotyczące higieny zdrowia psychicznego. Przypomniano im czym jest zdrowie psychiczne, jak o nie dbać, a także, jak radzić sobie z emocjami. Zwrócono także uwagę na konieczność szukania wsparcia w przypadku obniżonego nastroju, czy długotrwałego narażenia na sytuacje stresując. Uczniowie zostali poinformowanie gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc w przypadku problemów.
UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Warsztaty robienia kokard patriotycznych
Już niedługo będziemy obchodzili Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach robienia kokard patriotycznych, które wszyscy przypniemy na piątkowej akademii, a także w dniu 11 listopada, aby w ten sposób okazać radość z okazji tego święta, będzie to też wyraz naszego patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny. „Duże kokardy” już zdobią szkolne korytarze. Zajęcia pozwoliły na poznanie najważniejszych polskich tradycji narodowo- patriotycznych, a tym samym kształtowały postawę świadomego Polaka, a zorganizowali je nauczyciele historii: pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras we współpracy z panią Małgorzatą Mazurek i panem Markiem Pukasem.
13
Bo każdy z nas jest Super bohaterem! Twoja moc to PoMoc!
Spotkanie z ratownikami medycznymi - pokaz instruktażowy
15 listopada w naszej szkole odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Dlaczego pierwsza pomoc przedmedyczna jest tak ważna? – na to pytanie odpowiadali nasi uczniowie podczas instruktażu i ćwiczeń praktycznych, które prowadziła Pani Profesor Jadwiga Woźniak wraz z p. Małgorzatą Pilipczuk, p. Jolantą Tarajko, p. Jolantą Sosnowską ze Studium Medycznego w Chełmie. W trakcie zajęć uczniowie przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy: sprawnego wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacji, udzielania pomocy przy zadławieniu, złamaniach, ranach, czy też omdlenia. Pod czujnym okiem specjalistów, uczniowie mogli wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantomów oraz specjalistycznego sprzętu medycznego. Były to zajęcia kształtujące i promujące pozytywne bezpieczne postawy, a także łączące zabawę z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.
Bo każdy z nas jest Super bohaterem! – Twoja moc to PoMoc! - to cykl działań dot. edukacji dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy realizowanych w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Inkubator Pozytywnego Rozwoju” realizowanego w roku szkolnym 2023/2024 przez nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym.
69
PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły pamiętają o tych, których już nie ma wśród nas, dlatego w ostatnich dniach dzieci odwiedziły i uporządkowały na pawłowskim cmentarzu miejsca spoczynku osób związanych z naszym miasteczkiem, pamiętali też o tzw. „Mogile”, w której spoczywają szczątki żołnierzy poległych podczas bitwy rozegranej na okolicznych polach w czasie I wojny światowej. Spacer alejkami cmentarza wprowadził wszystkich w nastrój refleksji o przemijaniu i szacunku dla tych, których nie ma już wśród
nas. Dzień przed Świętem Zmarłych, ponownie odwiedziliśmy groby i zapaliliśmy symboliczne znicze oraz postawiliśmy chryzantemy. Była to lekcja wychowania patriotycznego i poznania tradycji związanych z tym dniem. Wizyta na cmentarzu uświadomiła nam upływu czasu i pokazała jak aktualne są słowa księdza Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko dochodzą”9
" Akademia Pana Kleksa "
Wyniki klasowego konkursu czytelniczego dla klas IV a
27 października uczniowie klasy IV a uczestniczyli w czytelniczym konkursie sprawdzającym znajomość treści książki pt. “Akademia Pana Kleksa”. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat świata przedstawionego lektury, która bardzo spodobała się uczniom.
Laureaci:
I miejsce- Hubert Kopeć
II miejsce- Julia Zielińska
III miejsce- Dawid Szeremeta
Wyróżnienia: Angelika Szczygieł, Szymon Sławiński
GRATULACJE!
Organizator konkursu- p. Małgorzata Mazurek
INFORMACJA DYREKTORA
Informujemy, że dni 02.11.2023 r. oraz 03.11.2023 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. W tych dniach szkoła zapewnia uczniom opiekę w świetlicy w godzinach 7:30 - 15:30.
Szkoła pamięta 2023
Ministerstwo Edukacji i Nauki w 2019 roku zapoczątkowało akcję „Szkoła pamięta”, a celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Nasza placówka rokrocznie bierze udział w tym patriotycznym przedsięwzięciu. Dnia 27 października 2023 roku – uczniowie klasy 7 „b” pojechali na cmentarz w
Pawłowie, gdzie uporządkowali groby i zapalili symboliczne znicze na miejscach pochówku osób związanych z naszym miasteczkiem, m.in. odwiedzili grób dyrektora Cementowni Borysa Słowickiego (1906-1960) i jego matki księżniczki Olgi Dowoyno-Sołłohub (1887-1954), a także Ignacego Wojakowskiego – dawnego właściciela dóbr Stajne, zmarłego w 1825 roku i jego córki, posprzątali grób Ludmiły ze Skrzypińskich Słowickiej, która była szwagierką Wiktora Kuttena – jednego z założycieli Cementowni „Firley”. Odnowili też napisy na nagrobku Feliksa Lipeckiego (1890-1924) – lekarza w Cementowni „Firley” i Juliusza Lebel (1883-1924) – kasjera w tejże fabryce. Oddali pamięć Bohaterom Września 1939 roku, zapalając znicz na grobie. W drodze powrotnej, udali się na miejscową „Mogiłę” – jedyny w naszym miasteczku zabytek z okresu I wojny światowej, uporządkowali schody i zgrabili liście. Była to dla nich niecodzienna lekcja historii, przekonali się, że dzieje ojczyste poznajemy nie tylko w tradycyjnej ławce, ale także poprzez możliwość „wyjścia w teren” i chronienia pamięci tych, którzy byli związani z naszą „małą ojczyzną”, a na co dzień się o nich nie pamięta – pora to zmienić. Zaintrygowani ciekawą historią naszych przodków obiecali Akcję w naszej szkole koordynują nauczyciele historii: pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras.19
Październikowe działania w ramach projektu edukacyjnego „ Przyroda częścią człowieka, człowiek częścią przyrody ”.
W październiku uczniowie klas III i IV w ramach realizacji działań wynikających z projektu edukacyjnego pt. „ Przyroda częścią człowieka, człowiek częścią przyrody ” wykonali kolejne działania wynikające z projektu. 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. W tym dniu uczniowie klasy III i IV aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. Wszystkie prowadzone w tym dniu zajęcia dotyczyły właśnie drzewa. Najpierw uczniowie obejrzeli film o znaczeniu drzew w naszym życiu. Następnie wykonali mapy myślowe, a także plakaty i prace plastyczne pt. „Jesienne drzewo” . Zwieńczeniem wszystkich działań, było wcześniejsze przygotowanie zielników dendrologicznych i zorganizowanie wystawy. Była to świetna okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania z ich gatunkami oraz nazwami. Kolejne cele projektu były realizowane w dniu 27 października. W tym dniu trzecioklasiści i czwartoklasiści zostali zaangażowani w działania pt. ,,Kwiatki na rabatki”. Na początku wszyscy zostali zapoznani z metodą sadzenia roślin i pielęgnacją kwiatów i innych roślin. Następnie wraz z opiekunami wzięli udział w akcji sadzenia kwiatów. Posadzono około 100 cebulek tulipanów, żonkili, hiacyntów, szafirków i innych bylin, z których wyrosną rośliny o zróżnicowanych kwiatach i barwach. Dzięki tym działaniom uczniowie pogłębiali swoją wiedzę z zakresu ogrodnictwa, stworzyli doskonały obiekt do wiosennych obserwacji przyrodniczych, a jednocześnie było to świetną okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Miejmy nadzieję, że posadzone kwiaty podniosą estetykę terenu szkolnego i sprawią, że będzie tam kolorowo i przyjemnie. Mamy nadzieję, że wiosną 2024 roku wszystkie kwiaty bujnie zakwitną.
Michalina Maziarczuk, Alicja Kosidło , Anna Włodarczyk , Agnieszka Gepner, Ewa Domańska
9
XXIII Dzień Papieski
Choć młode pokolenie nie miało okazji żyć w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, to jego nauczanie i historię życia poznają w szkole i kościele. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, aby przybliżyć osobę i nauczanie świętego Jana Pawła II, przygotowali montaż słowno - muzyczny, którego głównym tematem było hasło tegorocznego XXIII Dnia Papieskiego "Cywilizacja życia". Jest ono ciągle aktualne w kontekście tego, co się dzieje we współczesnym świecie, w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa w Ukrainie i Izraelu. Przedstawienie zostało zaprezentowanie społeczności uczniowskiej, jak również w naszym kościele parafialnym.
18
Blog SKO
SKO pod opieką pani Renaty Kolasy i pani Agaty Nieściór działa już w naszej szkole od 11 lat. Opiekunki organizują liczne konkursy, akcje charytatywne, prowadzą zajęcia dla uczniów klas I- III z zakresu małej przedsiębiorczości „Od złotówki do gotówki”, uczą zasad udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim zachęcają do oszczędzania. Działalność naszego SKO można na bieżąco śledzić na blogu: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-rejowiec-fabryczny/ Zachęcamy do aktywnego oglądania naszego Bloga, komentowania działań SKO oraz częstego głosowania na nasz Blog i poszczególne wpisy. Dzięki temu, mamy szansę znaleźć się w gronie najpopularniejszych i najbardziej lubianych blogów w Polsce.
Wirtualne podróże 2a
Uczniowie klasy 2a w dniu 17 października wzięli udział w lekcji on-line w ramach realizacji projektu Wirtualne Ppodróże . Podczas tych zajęć odwiedzili las, poznali jego budowę-warstwy lasu oraz mieszkańców. Obejrzeli również ciekawostki o różnych rodzajach lasów na świecie. Nauczyli się rysować liska oraz stworzyli mapę myśli dotyczącą lasu. Na koniec kodowali w sieci kwadratowej, by odgadnąć jakie zwierzęta się tam ukryły. Zajęcia były bardzo ciekawie prowadzone przez Panią Sabinę Piłat. Kolejne zajęcia już wkrótce.
Wizyta uczniów klasy 1b w Banku
W dniu 18 października uczniowie klasy 1b odwiedzili Oddział Banku PKO BP SA w Rejowcu Fabrycznym. Zajęcia "Po co są pieniądze i jak je oszczędzać?" poprowadził Pan Dyrektor Ryszard Rutkowski oraz Pani Anna Brzuchala. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie mamy nominały monet i banknotów, miały możliwość dokładnego obejrzenia ich, liczenia pieniędzy z użyciem urządzeń liczących, zobaczenia znaków zabezpieczających banknoty. Na zakończenie odbył się krótki konkurs sprawdzający, co dzieci zapamiętały z tych zajęć. Po wspólnym udzielaniu odpowiedzi dzieci w nagrodę otrzymały słodki poczęstunek.
5