W grudniu 2023r. mieliśmy przyjemność prowadzić bardzo ciekawą akcję pt. „Adwenciaki” – czyli kalendarz adwentowy dla uczniów kl. 1-8 naszej szkoły. Był to strzał w dziesiątkę! Wielu uczniów już pierwszego dnia przybyło do szkolnej biblioteki, aby wykonać misje przydzielone na ten dzień. Każdego dnia przygotowane było inne zadanie, których głównymi celami było pobudzenie kreatywności, twórczości, współpraca, spędzenie aktywnego czasu z rodziną, a przede wszystkim rozwój i zachęcanie do czytelnictwa oraz wzmacnianie radości w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przystąpili do zadań, wykonywali je sumiennie, starannie oraz efektownie, za co otrzymywali pieczątki na specjalnie przygotowanych arkuszach. Wielu z nich w pełni ukończyło kalendarz, ale najbardziej nas cieszy pozytywny odbiór akcji i chęć uczestnictwa. Za co jesteśmy ogromnie wdzięczni! Tym samym, każdy uczeń biorący udział w Adwenciakach otrzymał nagrodę! Jesteśmy dumni!
Aktualności
„Adwenciaki” – kalendarz adwentowy dla klas 1-8 Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym.
- 2
BAL KARNAWAŁOWY - FOTOREPORTAŻ
- 43
Spotkanie z myśliwymi
W ramach realizacji kolejnego zadania projektu przyrodniczego „Przyroda częścią człowieka, człowiek częścią przyrody”, uczniowie klas III oraz IV a uczestniczyli w spotkaniu z myśliwymi. Naszymi gośćmi byli przedstawicielu Koła Łowieckiego „Sokół” nr 4 w Rejowcu. Po tradycyjnym łowieckim powitaniu - „Darz Bór”, uczniowie mogli w ciekawy sposób zapoznać się z przykładami ekologicznej działalności myśliwych. Chociaż tak naprawdę łowiectwo jest pasją, chęcią częstego obcowania z naturą, bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu. To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy. Panowie uświadomili wszystkim uczestnikom jak wielka jest rola człowieka w prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej. Dzieci zapoznały się z prezentacją multimedialną dotyczącą bytowania chronionych gatunków zwierząt występujących w naszym biotopie. Obejrzały wystawę przedstawiającą myśliwskie trofea : skóry i czaszki zwierząt, poroża łosia, jelenia i inne. Dużym zainteresowaniem cieszył się myśliwski sprzęt – lornetki, wabiki zwierząt oraz stroje myśliwych: terenowe i galowe. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Na zakończenie dzieci miały okazję do zadawania pytań, które były interesujące, a często wręcz dociekliwe. Była to bardzo ciekawa, wzbogacające naszą wiedzę i pouczająca innowacyjna lekcja przyrody.
Alicja Kosidło, Michalina Maziarczuk, Anna Włodarczyk4
Ferie w szkole
Piłkarskie ferie
Bal karnawałowy
161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Dnia 22 stycznia 2024 roku obchodziliśmy 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. To najdłużej trwający zryw niepodległościowy, który wybuchł w Królestwie Polskim, a potem rozszerzył się na Litwę i Białoruś. W ciągu trwających do wiosny 1864 roku działań zbrojnych doszło do około 1200 mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło udział ok. 200 tysięcy osób, z czego ok. 30 tysięcy zginęło, niemal 40 tysięcy skazano na katorgę lub zesłano na Syberię, a ok. 10 tysięcy wyemigrowało. To największe i najdłużej trwające polskie powstanie, a jego uczestnicy wykazali się ogromną miłością do ojczyzny i wielu z nich oddało za nią swoje życie. Pamiętali o tym nasi uczniowie, którzy zaprosili społeczność szkolną na uroczystą akademię będącą jednocześnie ciekawą lekcją historii i patriotyzmu, którą uświetnił piękny pokaz tańca z flagami w wykonaniu uczennic z klas 7a i 7b.
Na szkolnym korytarzu można było obejrzeć wystawę prac naszych uczniów związanych z powstaniem styczniowym, między innymi żałobne stroje czy groby powstańców oraz herb powstania, a także rekwizyty przywiezione do naszej placówki przez Stowarzyszenie nr 23 Regiment Mikołaja Nieczaja z Krasnegostawu.
Po akademii - uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi - udali się w patriotycznym pochodzie przed MOK „Dworek”, aby być świadkiem salwy honorowej oddanej przez członków Regimentu Mikołaja Nieczaja. Uroczystości odbyły się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Rejowiec Fabryczny, a przygotowali je nauczyciele naszej szkoły: pani Żanetta Kiermacz-Modras, pani Małgorzata Mazurek, pani Anna Klin i pani Ewa Śliwińska we współpracy z panem Wojciechem Modrasem. O oprawę muzyczną zadbał chór pod kierownictwem pana Marka Pukasa, fotografie wykonał pan Wojciech Sosnowski, a pocztem sztandarowym opiekował się pan Bartosz Bodys, plakat informacyjny przygotował pan Samuel Najda.89
Bezpieczne ferie
W dniu 23 stycznia 2024 r. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym dotyczącym – bezpiecznych ferii zimowych. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Policji – dzielnicowa Miasta Rejowiec Fabryczny asp. szt. Aneta Skrzypek oraz dzielnicowy Gminy Rejowiec Fabryczny mł. asp. Dariusz Betiuk. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom m.in. o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać w okresie ferii zimowych. Omówili zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu, a przede wszystkim przestrzegali, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Poinformowali również uczniów o konieczności zachowania ostrożności w przypadku kontaktu ze zwierzętami i osobami nieznajomymi, zakazie wpuszczania osób nieznajomych do domu. Następnie wytłumaczyli jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia. W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami. Policjanci zakończyli spotkanie życząc nam bezpiecznych i udanych ferii zimowych.
ZAPROSZENIE
Warsztaty pt. ,,Las w słoiku”
W ramach projektu przyrodniczego pt.: „Przyroda częścią człowieka, człowiek częścią przyrody”, który realizują uczniowie klas III oraz IV odbyły się warsztaty pt.: „Las w słoiku”. Podczas spotkania z panem Maciejem Adamczykiem uczestnicy tworzyli własne mini lasy, wykorzystując w tym celu słoiki, rośliny jaki i dodatkowe elementy przyrody, takie jak: kamyki, ziemię, piasek, szyszki czy korę . Poprzez kreację i zabawę dzieci uczyły się zasad funkcjonowania ekosystemu; miały okazję poznać tajniki natury, dowiedziały się wielu ciekawostek na temat roślinności, lasu i ochrony przyrody. Był to miło i owocnie spędzony czas. Dziękujemy za ciekawe warsztaty, wspólną zabawę i naukę.
Michalina Maziarczuk, Alicja Kosidło ,Anna Włodarczyk
11
Turniej chłopców w piłce nożnej
14 stycznia uczniowie naszej szkoły wygrali turniej piłki nożnej z okazji jubileuszu klubu UKS Niedźwiadek Chełm. Turniej był rozgrywany w hali miejskiej w Chełmie z udziałem 8 zespołów. W finale nasi chłopcy pokonali EKO Różankę z wynikiem 1-0, a zwycięską bramkę strzelił Kuba Kalisiewicz z 5 b.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Dnia 27 grudnia 2023 obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to ustanowił dnia 23.11.2021 r., Prezydent RP Andrzej Duda, aby upowszechnić i uczcić pamięć o zwycięskim powstaniu, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i zakończyło się sukcesem. Uczniowie naszej szkoły poznawali dzieje tego zrywu niepodległościowego na zajęciach rozwijających z historii. Pracowali ze specjalnie przygotowaną przez Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu „Kreatywną książeczką o Powstaniu Wielkopolskim”, dzięki temu w sposób przystępny poznali informacje o tym doniosłym wydarzeniu. Malowali ilustracje przedstawiające powstańców, poznawali symbole powstania, rozwiązywali krzyżówki, kolorowali mapki przedstawiające granice polskich rozbiorów i pracowali z graficznymi labiryntami.
7
Świat mitów greckich. Wyniki klasowego konkursu czytelniczego
12 stycznia 15 uczniów klasy 5b uczestniczyło w klasowym konkursie czytelniczym sprawdzającym znajomość treści mitów greckich.
Cele konkursu:
- Stworzenie uczniom możliwości wykazania się własną wiedzą i zdolnościami .
- Sprawdzenie znajomości i zrozumienia wybranych mitów.
- Wyłonienie zwycięzców.
Zakres literacki konkursu obejmował znajomość treści mitów wg J. Parandowskiego:
„ Narodziny świata”, „ Dedal i Ikar”, „ Demeter”, „ Prometeusz”, „ Syzyf”, „ Królestwo piekieł”.
Laureaci:
I miejsce- Wiktor Wawrzyszuk
II miejsce- Filip Rzepecki
III miejsce- Oliwia Jędrusiak
Wyróżnienie- Jakub Pilipczuk
GRATULACJE!
Organizator konkursu- p. Małgorzata Mazurek
Podziękowania za udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023
KOLĘDOWANIE W KOŚCIELE
KONCERT KOLĘD
Podziękowanie
Informacja Dyrektora
Informujemy, że dzień 08.01.2024 r. ( poniedziałek ) jest "dniem otwartym" dla Rodziców. Spotkania odbędą się w godzinach 16.30 - 17.30.
Serdecznie zapraszamy.
"Szkoły pełne talentów" Lidla
Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej akcji Lidla "Szkoły pełne talentów". Mimo iż sklepy Lidla są bardzo od nas oddalone udało nam się zebrać w tym roku tyle talenciaków że odebraliśmy nagrody w postaci zestawu gier planszowych firmy Granna. Gry w postaci świątecznych prezentów trafiły do grupy uczniów grających w szachy, do małej świetlicy oraz do sali przyrodniczej.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i przekazywanie nam talenciaków!
ZAPRASZAMY NA WSPÓLNE KOLĘDOWANIE