To nazwa innowacji pedagogicznej prowadzonej w naszej szkole już od kilku lat .Założeniem projektu jest stawianie ucznia w roli badacza i odkrywcy tajemnic świata nauki. Ostatnie działania umożliwiły uczniom uczestniczenie w pokazach chemicznych na UMCS oraz zgłębienie wiedzy o wszechświecie na wystawie Kosmopark w Lublinie. Po nietypowych lekcjach wyjazdowych odbyły się warsztaty literackie, na których uczniowie klasy VI a wcielili się w rolę reporterów i zredagowali mini reportaże na podstawie zgromadzonych wcześniej materiałów. Oto niektóre z nich:
Kosmiczne odkrycia w Lublinie
W czwartek 9 listopada nasze nauczycielki – Pani Agnieszka Kotlarska, Pani Anna Włodarczyk i Pani Anna Klin zorganizowały wycieczkę dla uczniów klasy IV a, V a i VI a na wystawę o kosmosie, znajdującą się w Galerii Olimp w Lublinie. Wyjechaliśmy po godzinie 8.00 rano, a już około godziny 9.00 byliśmy na miejscu. Naszą kosmiczną przygodę rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik, która przekazała nam wiele ciekawych informacji o historii kosmosu. Dowiedzieliśmy się m.in. o lądowaniu pierwszych ludzi na Księżycu, ich dokonaniach, zobaczyliśmy ich kombinezony. W Kosmoparku jest ponad 40 kosmicznych stref do zwiedzenia! Nie odwiedziliśmy wszystkich, ale z pewnością zajrzeliśmy do najciekawszych, dzięki czemu choć przez chwilę mogliśmy się poczuć jak prawdziwi zdobywcy Kosmosu. Spacer Jowisza, Ważenie kosmiczne czy Poczuj energię kosmosu – te strefy dostarczyły nam dużo pozytywnych emocji i niesamowitych wrażeń, podobnie jak zajęcia warsztatowe. W Kosmoparku spędziliśmy około trzech godzin. Ta wystawa to wielka, aktywna, kosmiczna przygoda! Warto ją odwiedzić i przynajmniej na chwilę przenieść się do Kosmosu, poznać jego tajemnice, poczuć się jak astronauta. To wspaniałe miejsce warte polecenia i dla szkolnych wycieczek, i dla rodzinnych wyjazdów.
Weronika Bzowska kl.VI a
Lekcja na uniwersytecie
W dniu 15.11.2023 r. w naszej szkole została zorganizowana wycieczka na pokazy chemiczne. Wyjechaliśmy wcześnie rano, byłem z tego niezadowolony, ponieważ lubię sobie dłużej pospać. Pokazy odbyły się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Byłem tam po raz pierwszy i bardzo zdziwiłem się, jak duży jest to obiekt. Aula, na której zorganizowano pokazy, też była obszerna. Na co dzień służy studentom, wysłuchują w niej wykładów swoich profesorów. Kiedy zajęliśmy miejsca, zapoznano nas z zasadami bezpieczeństwa, których musieliśmy przestrzegać, żeby nikomu nic się nie stało. Prezentację prowadziło troje chemików – wykładowcy i ich asystenci. Każde doświadczenie było przez nich szczegółowo omówione i zaprezentowane. W niektórych z nich mogliśmy wziąć udział. Wszystkie doświadczenia były bardzo ciekawe. Niektóre polegały na mieszaniu różnych substancji, które zmieniały swój kolor, bądź barwiły papierki wskaźnikowe. Inne powodowały wybuchy i latanie przedmiotów. Najbardziej zainteresował mnie proces tworzenia się iskry. Po ponad godzinie pokazy zakończyły się. Byłem zawiedzony, ponieważ chętnie pooglądałbym jeszcze więcej eksperymentów. Już nie żałowałem porannej pobudki. Nasza wycieczka na pokazy chemiczne była bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy. Chętnie pojechałbym tam jeszcze raz.
Dawid Bereza kl. VI A