Walentynkowy zawrót głowy
- 14
Projekt edukacyjny w klasach 7 „Maria Skłodowska Curie – geniusz wszech czasów”
Celem projektu było poznanie jednej z najwybitniejszych postaci w historii nauki – Marii Skłodowskiej-Curie oraz pokazanie, jak pasja i wytrwałość w dążeniu do celu prowadzą do wielkich sukcesów.
Zakres tematyczny projektu:- Historia życia Marii Skłodowskiej-Curie;
- Przełomowe odkrycia w dziedzinie chemii i fizyki, w tym badania nad promieniotwórczością;
- Pierwsza kobieta, która zdobyła Nagrodę Nobla i jej droga do sukcesu w świecie zdominowanym przez mężczyzn;
- Wpływ pracy Marii Skłodowskiej-Curie na współczesną medycynę i badania nad nowotworami;
- Ścieżka edukacji polskiej noblistki.
Efekty projektu: Dzięki temu projektowi uczniowie mieli szansę zrozumieć, jak ważna jest nauka i jej odkrycia, a także , że pasja i wytrwałość pozwalają osiągnąć cele zawodowe i naukowe.
Projekt realizowały: Anna Włodarczyk, Agnieszka Kotlarska
„Programowanie = Nasz Drugi Język”
Projekt „Programowanie = Nasz Drugi Język” to inicjatywa promująca naukę kodowania jako jednej z kluczowych kompetencji XXI wieku. Jego celem jest pokazanie, że programowanie nie jest tylko umiejętnością dla informatyków, ale uniwersalnym narzędziem rozwijającym logiczne myślenie, kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów.
Główne założenia projektu:
✔ Programowanie jako nowa umiejętność podstawowa – podobnie jak czytanie i pisanie, kodowanie staje się coraz bardziej istotne w codziennym życiu.
✔ Dostępność nauki programowania – projekt promuje edukację poprzez nowoczesne narzędzia, aplikacje i kursy online.
✔ Przygotowanie do rynku pracy przyszłości – coraz więcej zawodów wymaga znajomości podstaw kodowania, niezależnie od branży.
✔ Rozwijanie umiejętności analitycznych i kreatywności – nauka programowania uczy logicznego myślenia i pracy zespołowej.Projekt jest wdrażany również w Szkole Podstawowej w Rejowcu Fabrycznym, gdzie realizowany jest w klasach 4-6 w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej przez p. Anetę Podgórniak i p. Annę Klin. Dzięki temu uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności cyfrowych w sposób nowoczesny i angażujący.
Projekt zachęca zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych do nauki kodowania, podkreślając, że jest to język przyszłości, który otwiera drzwi do nowych możliwości zawodowych i technologicznych.
Wyprawa w kosmos
- Uczniowie klasy 3a realizując zajęcia rozwijające „A to ciekawe” wzięli udział w kolejnej Tajnej misji. Po podróży dookoła świata postanowili wyruszyć w kosmos. Niestety podczas lotu doszło do awarii systemu sterowania i nasze rakiety oddalały się od Ziemi. Jedynym ratunkiem odzyskania kontroli nad statkami kosmicznymi było wprowadzenie kodu. Każda grupa musiała zmierzyć się z 8 kosmicznymi zadaniami. Takie zagadkowe podróże to wspaniała przygoda dla Tajnych Agentów! Dzieci dostały do ręki trasę wyprawy oraz kartę, na której będą wpisywać odnalezione w międzyczasie cyfry kodu. W tym momencie zaczęła się rozgrywka, która składała się z kilku etapów. Każdy etap był bardzo angażujący i wymagał od dzieci współpracy. Dużo frajdy dało dzieciom wykonywanie poszczególnych zadań, a mobilizował je duch rywalizacji i chęć rozwiązania zagadki. A potem satysfakcja z dobrze rozwiązanych łamigłówek. Odzyskaliśmy kontrolę nad rakietami i bezpiecznie wróciliśmy na Ziemię, a Tajni Agenci z klasy 3a szykują się na kolejną Tajną misję.12
Higiena cyfrowa, czyli jak mądrze korzystać z urządzeń ekranowych w cyfrowych czasach.
Korzystanie z urządzeń ekranowych i nowinek technologicznych może przynieść wiele radości i korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są one nieodłącznym elementem naszego życia. Urządzenia ekranowe powinny być jedynie uzupełnieniem życia, a nie jego głównym elementem. Higiena cyfrowa to temat, który dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wiedza na ten temat jest niezbędna każdemu, kto chce korzystać z nowych technologii w sposób odpowiedzialny, bezpieczny, a przede wszystkim zdrowy. Uczniowie klas 2a, 2b oraz 3a uczestniczyli w zajęciach Higiena cyfrowa, czyli jak mądrze korzystać z urządzeń ekranowych w cyfrowych czasach przeprowadzonych przez Panie Renatę Kolasę i Agatę Nieściór. Dzieci obejrzały prezentację przygotowaną przez Zespół SKO PKO Banku Polskiego.
Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się:
- W jakich sytuacjach towarzyszą nam urządzenia ekranowe i czy podczas każdej z tych
czynności niezbędne jest korzystanie z nich.
- Czym jest higiena cyfrowa i czy powinna obowiązywać jedynie dzieci?
- Jakie strategie przywiązywania i utrzymywania uwagi stosują serwisy i strony internetowe?
- Jak sprawdzić, ile czasu dziennie korzystają ze smartfona i jak działa kontrola rodzicielska?
- Jakie są negatywne skutki nadużywania urządzeń ekranowych i ile maksymalnie czasu
mogą spędzać przed ekranem?
- Co zrobić, aby uniknąć negatywnych skutków korzystania z ekranów?
- Jakie są podstawowe zasady higieny cyfrowej i jak spędzić czas bez używania urządzeń
ekranowych.
- Jakie są zasady korzystania z telefony w towarzystwie i w miejscach publicznych (Smartfonowy savoir vivre).
Następnie odbył się Quiz, który sprawdzał i utrwalał wiedzę uczniów. Na koniec dzieci otrzymały malowanki na temat Bezpiecznego Internetu przygotowane przez Panią Ewę Sałek.4
Innowacja pedagogiczna: “Historia pisma - piszę czy maluję? - zabawy z hieroglifami i nie tylko...”
Podczas realizacji innowacji pedagogicznej uczniowie poznali historię pisma i jego rodzaje. Pisali na plastelinowych tabliczkach - najstarszym pismem na świecie – tj. pismem klinowym, poznali dzieje kamienia z Rosetty i jego wpływ na odczytanie egipskich hieroglifów, którymi później zapisywali swoje imiona. Zrozumieli w jaki sposób Fenicjanie wymyślili pierwsze na świecie pismo alfabetyczne i zapisywali jego znakami swoje imię.
Poznawali historię średniowiecznych ksiąg, docenili pracę klasztornych skrybów i ich umiejętności artystyczne – o czym mogli przekonać się w sposób praktyczny, ozdabiając własne inicjały. Zainteresowała ich też kaligrafia i bardzo zdziwił fakt, że w okresie międzywojennym był taki przedmiot nauczania w polskich szkołach, a staranne
pismo było wizytówką wykształconego Polaka. Sami też ćwiczyli umiejętność pięknego pisania, okazało się, że w dobie komputerowej klawiatury, wcale nie jest to łatwe. Poznawali alfabet chiński i japoński, pracowali ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną. Projektowali okładki książek i poznali materiały, na których pisali ludzie w przeszłości. Podsumowaniem innowacji była projekcja filmu pt. “Byli sobie wynalazcy – Gutenberg i pismo”, a efekty naszej pracy można oglądać na wystawie na szkolnym korytarzu. Innowacja była realizowana przez nauczycieli historii: panią Żanettę Kiermacz-Modras i pana Wojciecha Modrasa. Wzięło w niej udział 69 uczniów
z klas 5a, 5b, 6a i 6b.46
REGULAMIN KONKURSU NA WYKONANIE LAURKI DLA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH dla klas IV – V
Cele konkursu
- Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2025).
- Upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.
Czas trwania i przebieg konkursu
- Konkurs rozpocznie się 12 lutego 2025 r. i trwać będzie do 11 marca 2025 r.
- Termin składania prac upływa 11 marca 2025 r. – proszę przynosić do nauczycieli historii.
- Organizatorami konkursu są nauczyciele: pani Żanetta Kiermacz-Modras, pani Aneta Podgórniak i pan Wojciech Modras.
Zasady uczestnictwa w konkursie
- Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez ucznia laurki dla Żołnierzy Wyklętych.
- Technika wykonania pracy – dowolna.
- Uczestnik/uczestnicy konkursu może być autorem maksymalnie 1 laurki.
- Ocenie podlegać będzie pomysł, estetyka i samodzielność wykonania pracy przez ucznia.
- Prace przekazane na konkurs nie będą zwracane, stają się własnością organizatorów i będą wykorzystywane w działaniach informacyjno – edukacyjnych naszej placówki.
KONKURSU DLA KLAS VI-VIII NA WYKONANIE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
REGULAMIN KONKURSU DLA KLAS VI-VIII NA WYKONANIE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
O JÓZEFIE FRANCZAKU – OSTATNIM ŻOŁNIERZU PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
§ 1.
Postanowienia ogólne- Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej adresowany jest do uczniów klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym.
- Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie prezentacji multimedialnej o Józefie Franczaku – ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego.
§ 2.
Cele konkursu
- Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2025).
- Upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.
- Upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.
- Wdrażanie uczniów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów.
- Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963 ze szczególnym uwzględnieniem postaci Józefa Franczaka.
§ 3.
Czas trwania i przebieg konkursu- Konkurs rozpocznie się 12 lutego 2025 r. i trwać będzie do 11 marca 2025 r.
- Termin składania prac upływa 10 marca 2025 r. prace można składać do nauczycieli organizatorów lub na pocztą elektroniczną na adres : wos.zanetta.modras@gmail.com
- Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród nastąpi po 11 marca 2025 roku.
§ 4.
Zasady uczestnictwa w konkursie- Przedmiotem konkursu jest opracowanie prze ucznia prezentacji multimedialnej ( od 10 do 15 slajdów ) w programie Power Point.
- Jeśli praca zostanie umieszczona na płycie, a nie wysłana na adres e-mailowy to płyta CD musi zawierać we właściwym katalogu, oprócz właściwej prezentacji także obiekty w niej wykorzystane (muzyka, dźwięk, obrazy, grafiki, animacje, filmy, itp.), bez których może ona nie działać prawidłowo na innych komputerach.
- Uczestnik/uczestnicy konkursu może być autorem maksymalnie 1 prezentacji.
- Ostatni slajd powinien zawierać dane osobowe autora pracy (imię, nazwisko, klasa, e-mail).
- Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów konkursu.
- Prace przekazane na konkurs nie będą zwracane, stają się własnością organizatorów i będą wykorzystywane w działaniach informacyjno – edukacyjnych naszej placówki.
§ 5.
Kryteria oceny prac konkursowych- Prace będą oceniane z uwzględnieniem następujących kryteriów :
- zastosowanie się do zapisów niniejszego regulaminu,
- ocena merytoryczna,
- ocena pomysłowości i oryginalności przekazu treści,
- czytelność przekazu. - Prace w całości ściągnięte z Internetu zostaną zdyskwalifikowane.
§ 6.
Nagrody konkursowe- Laureaci 3 pierwszych miejsc otrzymają nagrody rzeczowe.
§ 7.
Pozostałe ustalenia
- Decyzja jury jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
- Organizatorzy mogą przerwać lub odwołać konkurs bez podania przyczyn.
- Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.
- W sytuacjach nieobjętych regulaminem rozstrzygają organizatorzy.
Organizatorzy konkursu :
pani Żanetta Kiermacz-Modras, pani Aneta Podgórniak i pan Wojciech Modras
„O panu Reju z Nagłowic”
Dnia 10 lutego 2025r. w kl. 6b odbyła się lekcja otwarta poświęcona patronowi naszej szkoły . Z okazji 520. rocznicy urodzin Mikołaja Reja szóstoklasiści pod opieką nauczycielki języka polskiego – p. Małgorzaty Mazurek przygotowali i przedstawili młodszym koleżankom i kolegom z kl. I a i kl. II b scenkę teatralną pt. „O panu Reju z Nagłowic”. Młodzi widzowie z zainteresowaniem i uwagą obejrzeli występ, a następnie wzięli udział w konkursie, wykazując się dużą aktywnością i wiedzą. Mieli też okazję poznać podstawowe kroki tańca dworskiego , co było zabawnym przerywnikiem w zajęciach. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację o życiu i twórczości Ojca Literatury Polskiej.
Na zakończenie mali goście otrzymali do pokolorowania portret Mikołaja Reja .
Lekcja została przeprowadzona przy współpracy z p. Ewą Śliwińską.
8
INFORMACJA DYREKTORA
Szanowni Państwo,
z uwagi na liczne przypadki zachorowań semestralne spotkanie z rodzicami, planowane na 12 lutego, zostaje przełożone.
Nowy termin zostanie podany w najbliższym czasie z odpowiednim wyprzedzeniem.
Dziękujemy za wyrozumiałość.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły
XVIII Międzyszkolny konkurs zoologiczny „Bezkręgowce” dla klas VI 2024/2025
Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa im Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym i Szkoła Podstawowa Nr2 w Puławach.
Koordynatorzy: Anna Włodarczyk, Ewa Bielawska
Cele konkursu:
1. Zainteresowanie uczniów otaczającym światem i jego funkcjonowaniem.
2. Dostrzeganie organizmów żyjących wokół nas oraz zależności między ich budową a trybem życia.
3. Zwrócenie uwagi na profilaktykę chorób pasożytniczych.
- Zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy.
- Wykrywanie uzdolnień wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie ich zainteresowań.
- Stwarzanie uczniom możliwości do współzawodnictwa.
- Kształcenie kompetencji kluczowych.
Organizacja konkursu
Termin konkursu: 10 .03. 2025 r.
Zakres i tematyka:
Konkurs zoologiczny „ Bezkręgowce” swym zakresem odnosi się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu biologia. Pytania obejmują zakres wiedzy i umiejętności przedmiotowe, kształtowane na podstawie treści ujętych w podręcznikach zatwierdzonych przez MEN. Jednocześnie zachęcamy ucznia do poszukiwania nowych informacji wynikających z tematyki konkursu.
Warunki uczestnictwa:
- W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klasy VI szkoły podstawowej
- Konkurs odbywa się w dwóch etapach:
I etap - polega na własnoręcznym wykonaniu przez uczestnika modelu dowolnego bezkręgowca z wykorzystaniem surowców wtórnych
II etap - napisanie testu sprawdzającego wiedzę o bezkręgowcach (pytania zamknięte i otwarte)
- Stosownie do swoich zainteresowań uczeń może wziąć udział w jednym dowolnie przez siebie wybranym etapie lub w obu.
Warunki i termin dostarczenia prac konkursowych
- Modele bezkręgowców należy dostarczyć do 04.03 do nauczyciela biologii. Do wykonanej pracy musi być dołączony podpis autora – imię i nazwisko , klasa.
- Test wiedzy zostanie przeprowadzony w dniu 10.03.2025 r o godzinie 8.50-9.35
- Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu nastąpi do 15.03.2025 r.
- Modele oceniane będą wg. następujących kryteriów:
a. Zgodność z tematem.
b. Oryginalność.
c. Estetyka.
5. W szkole zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa.
6. Laureatami konkursu wiedzy zostaną uczniowie, którzy uzyskają 3 najlepsze wyniki.
7. Ocena Komisji Konkursowej jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
Ogłaszanie wyników
1. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronach internetowych szkół, z których uczniowie brali udział.
2. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.
Zadania dla ucznia
I Etap: wykonaj model dowolnego bezkręgowca z użyciem surowców wtórnych ( liczy się estetyka, pomysłowość)
II Etap : przygotuj się do testu sprawdzającego wiadomości według poniższych zagadnień ( skorzystaj z podręcznika i innych źródeł wiedzy)
Zakres treści :
- cechy zwierząt bezkręgowych
- poznane grupy bezkręgowców i ich przedstawiciele, środowisko życia, charakterystyczne cechy budowy;
- co to są owady społeczne, na czym polega życie w takim społeczeństwie?
- na czym polegają metody walki biologicznej, chemicznej i mechanicznej z owadami;
- na czym polega rozwój owadów – przeobrażenie zupełne i niezupełne oraz u jakiego owada występuje?
- przystosowania pasożytów do pasożytnictwa, przykłady poznanych pasożytów i ich żywicieli, sposoby zarażenia się oraz sposoby uniknięcia zarażeniom;
- choroby przenoszone przez bezkręgowce
Literatura i przydatne linki:
Podręcznik do biologii kl. VI
https://eszkola.pl/biologia/zycie-spoleczne-owadow-3869.html
https://lyson.com.pl/artykuly-pszczelarskie/2018/11/14/rodzaje-pszczol-krolowa-robotnice-i-trutnie/
Bezpieczne ferie - spotkanie z Policją
W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów dnia 07.02.2025 r. odbyło się spotkanie z Policją dotyczące bezpiecznych ferii zimowych. Okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy, nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie również tym związanym z cyberzagrożeniami. Celem spotkania było uświadomienie uczniom niebezpiecznych dla życia sytuacji, w których mogą się znaleźć podczas zimowego wypoczynku. Dzielnicowa miasta Rejowiec Fabryczny asp. szt. Aneta Skrzypek oraz st. post. Jakub Fedaczyński przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas zbliżających się ferii zimowych; na drodze, lodowisku, zamarzniętych zbiornikach wodnych itp. Utrwalali wiedzę uczniów odnośnie zasady postępowania, gdy jest się świadkiem wypadku. Przekazali również wskazówki dotyczące prawidłowego alarmowania służb ratowniczych w przypadku zagrożenia oraz sposobu zachowania się w sytuacji kontaktu z obcą osobą lub zwierzęciem.
8
Warsztaty techniczne w Castoramie Chełm– Majsterkowo
5 lutego 2025 roku uczniowie klasy IVa i Va uczestniczyli w warsztatach technicznych zorganizowanych przez Castoramę w ramach programu „Majsterkowo”. Było to wyjątkowe spotkanie łączące naukę z zabawą oraz rozwijanie kreatywności i umiejętności praktycznych. Na początku wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić sklep, poznając zasady funkcjonowania poszczególnych działów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się projektowanie wnętrza kuchni. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w ustawianiu mebli i akcesoriów kuchennych, co pozwoliło im lepiej zrozumieć, jak wygląda praca projektantów wnętrz. Po części teoretycznej przyszedł czas na działania praktyczne. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał drewnianą skrzyneczkę na drobiazgi, którą następnie ozdobił według własnego pomysłu. Gotowe prace stały się piękną pamiątką, którą uczniowie z dumą zabrali do domu. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały również drobne upominki – magnesy i balony. Warsztaty w Castoramie były nie tylko wspaniałą przygodą, ale także cenną lekcją rozwijającą zdolności manualne i kreatywność. Uczniowie z pewnością na długo zapamiętają tę wizytę.
3
Z ostatniej chwili !
Drodzy Rodzice,
Z uwagi na obniżoną frekwencję uczniów oraz liczne przypadki zachorowań, bal kostiumowy planowany na 7 lutego o godz. 16.30-19.30 został przełożony. Nowy termin wydarzenia zostanie podany w najbliższym czasie z odpowiednim wyprzedzeniem.
Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość i liczymy na równie entuzjastyczny udział w późniejszym terminie.
Z wyrazami szacunku,
Jacek Wnętrzak
Dyrektor
Szkoły Podstawowej im. Mikołąja Reja
w Rejowcu Fabrycznym
SPORTOWY EVENT
Szanowni Państwo,
z uwagi na liczne przypadki zachorowań SPORTOWY EVENT planowany na 13 lutego, zostaje przełożony. Nowy termin zostanie podany w najbliższym czasie z odpowiednim wyprzedzeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły
„Mikołaj Rej- nasz Patron” - rozstrzygnięcie konkursu
W dniach 23-28 stycznia chętni uczniowie kl.5-8 uczestniczyli w konkursie „Mikołaj Rej- nasz Patron”. Konkurs polegał na wyszukiwaniu w dostępnych źródłach informacji odpowiedzi na pytania dotyczące Patrona naszej szkoły.
Miło nam przedstawić wyniki konkursu:
I miejsce- Szymon Sławiński kl.5a
II miejsce- Dawid Szeremeta kl.5a
III miejsce- Hubert Kopeć kl.5a, Daniel Wawrzyszuk kl.6b
Wyróżnienie- Victoria Kowalczyk kl.6a, Wiktor Wawrzyszuk kl.6b,
Matthew Kowalczyk kl.8a
Pozostali uczestnicy:
Aleksandra Brodziak kl.6b
Zuzanna Nadolska kl.6b
Filip Rzepecki kl.6b
Nikola Wróbel kl.6b
Radosław Boruchalski kl.8b
Dyplomy i nagrody zostały wręczone uczniom w bibliotece szkolnej 4 lutego
w 520.rocznicę urodzin Ojca Literatury Polskiej.
Nagrody w konkursie zostały sfinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Organizatorzy:
p. Jolanta Labiszak, p. Małgorzata Mazurek we współpracy z nauczycielami biblioteki.
3
Rozstrzygnięcie konkursu "Napisz List do Świętego Mikołaja"
Na koniec okresu świątecznego czas na rozstrzygnięcie konkursu z języka angielskiego na napisanie listu do Świętego Mikołaja. Konkurs był skierowany do uczniów klas 4-8. W klasach 4 zostały przeprowadzone zajęcia z pisania listów aby pomóc nieco uczniom zaznajomić się z formą listu, zwrotami do użycia oraz aby pokazać że wiedza którą już posiadają jest wystarczająca aby napisać kilka prostych zdań. Jednak to uczniowie klas 5-7 najchętniej skorzystali z możliwości wykazania się umiejętnością wyrażania po angielsku w piśmie. Prace konkursowe złożyło aż 9 uczniów jednak 4 nie spełniły najważniejszych wymogów konkursowych czyli zawierały odniesienia do wszystkich punktów do zawarcia w liście lecz jednak nie wszystkie punkty zostały rozwinięte (co jest np. wymogiem egzaminacyjnym). Komisji konkursowej składającej się z nauczycieli języka angielskiego trudno było wybrać najpiękniejszą pracę spełniającą wszystkie wymogi konkursowe i dlatego komisja zdecydowała się przyznać równorzędne wyróżnienia dla 5 uczniów. Jedne prace prezentowały wysoki poziom znajomości języka i umiejętności wypowiadania się w formie pisemnej ale inne potrafiły zaskoczyć czymś komisję.
Dlatego też gratulujemy wszystkim którzy wzięli udział w konkursie a w szczególności:
- Amelia Siemczuk (kl. Vb)
- Nadia Karpiuk (kl. VIa)
- Lena Szerszeń (kl. VIa)
- Antoni Maciejewski (kl. VIb)
- Mikołaj Pilipczuk (kl. VIIa)
Pozostali uczestnicy konkursu również zostaną nagrodzeni:
Nikola Wróbel (kl. VIb), Miłosz Adamiec (kl. VIIa), Igor Pankowski (kl. VIIa), Kajetan Haba (kl. VIIa)
Wszystkim gratulujemy chęci, wiedzy, umiejętności językowych i pomysłowości artystycznej!
(organizator: E. Domańska)
Informacja Dyrektora
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w związku z zaplanowanymi na luty zebraniami z rodzicami, poniedziałek otwarty przypadający na dzień 3 lutego 2025 r. zostaje odwołany.
Dziękujemy
Miesiąc styczeń , jest pełen życzeń
W poniedziałki - pomyślnościa
a we wtorki - mnóstwo radości,
w środy i czwartki - precz zmartwienia!
Niech i w piątki żadnych strapień nie ma.
Na sobotę i niedzielę życzymy odpoczynku wiele!
Klasy IV a,b, i II a przygotowały z okazji Dnia Babci i Dziadka spotkanie poetyckie Moja Babcia i Dziadek. Cudowny czas spędzony razem z najbliższymi, piękne wiersze i uśmiechnięte buzie sprawiły , że Babciom i Dziadkom łezka zakręciła się w oku.Spotkanie przygotoway p.Ewa Hrycaj i p.Ewa Sałek.
6
Warsztaty z Pierwszej Pomocy dla Uczniów Klas I-VIII
W dniu 23.01.2025 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy, które zostały zorganizowane przy współpracy ze Szkołą Policealną- Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie. Dzięki uprzejmości Pani dyrektor Małgorzaty Szyszkowskiej, pani Jadwigi Woźniak oraz słuchaczek studium, nasi uczniowie mieli okazję zdobyć cenną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się m.in.:
- Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO)
- Jak postępować w przypadku zadławienia
- Jak opatrywać rany i tamować krwotoki
- Jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia
Warsztaty były prowadzone w sposób interaktywny, co pozwoliło uczniom na aktywne uczestnictwo i praktyczne ćwiczenia. Nasi uczniowie dzięki ćwiczeniom mogli poczuć się pewniej w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy wszystkim prowadzącym za przeprowadzenie tych niezwykle wartościowych zajęć oraz uczniom za ich aktywny udział. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszej szkole i poza nią.
3