Światowy Dzień Życzliwości - fotoreportaż
- 25
Konkurs plastyczny dla klas I
5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, dlatego w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „Moja ulubiona postać z bajki”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I, w ramach realizacji zadań programu „Czytam sobie z radością”. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i aktywności twórczej. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Towarzyszą nam od młodzieńczych lat. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na wiele lat. Rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dlatego bohaterowie z bajek są bardzo często dla wielu z nas ważni. Uczniowie chętnie przystąpili do konkursu. Prace plastyczne wykonali wybraną techniką w szkole na lekcji. Biorąc pod uwagę zaangażowanie wszystkich dzieci oraz to, że są to najmłodsi uczniowie naszej szkoły, wszyscy zostali nagrodzeni. Otrzymali nagrody , które zostały zasponsorowane przez organizatorów ogólnopolskiego programu pt. „Czytam sobie z radością”: książeczki, zakładki, plany lekcji.
Alicja Kosidło, Weronika Zduńczuk
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU DLA KLAS VII-VIII NA WYKONANIE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ o agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku
Miło nam poinformować, że laureatami szkolnego konkursu na wykonanie prezentacji multimedialnej o agresji ZSRR na Polskę zostali:
I miejsce: Dawid Breza i Alex Kowalczyk – klasa 7a
II miejsce: Miłosz Adamiec, Kajetan Bilecki i Mikołaj Pilipczuk – klasa 7a
III miejsce: Amelia Bodak – klasa 7aZwycięzcom gratulujemy! Organizatorami konkursu byli: pani Żanetta Kiermacz-Modras i pan Wojciech Modras
Grafomotoryka w zabawach ukryta
W klasach pierwszych realizowane są kolejne zadania w ramach innowacji pt. „Grafomotoryka w zabawach ukryta”. Mają one na celu wszechstronny rozwój dziecka i zdobycie podczas zajęć kompetencji i umiejętności motorycznych , które zostaną wykorzystane przez dziecko i pomogą mu odnieść sukces na wyższych szczeblach edukacji. Rozwój tych cech wpisany jest w całokształt rozwoju dziecka i zależy od wielu czynników, takich jak kontrola posturalna, stabilizacja obręczy barkowej, dobra równowaga, koordynacja ruchów całego ciała. To również umiejętność orientacji w przestrzeni, rozróżnianie kształtów, faktur, planowanie motoryczne i zręczność. Proponowane zajęcia bazują na doskonaleniu podstawowych cech motorycznych, jak siła koordynacja, równowaga i zręczność oraz usprawniają precyzyjne ruchy rąk, dłoni i palców, potrzebne do prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego i sprawnego posługiwania się nim. Pierwszoklasiści wykonali bardzo
ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem plasteliny oraz uczestniczyli w wielu zajęciach ruchowych.
Weronika Zduńczuk, Alicja Kosidło8
Z przykrością informujemy o śmierci Ś.P Elżbiety Rury - wspaniałego i cenionego pedagoga
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszą Drogą Koleżankę, Elżbietę, wspaniałą nauczycielkę, oddanego wychowawcę, wieloletniego dyrektora naszej szkoły, człowieka o wielkim sercu i niezłomnym duchu.
Ela była nie tylko wybitnym pedagogiem, który wykształcił i wychował pokolenia młodzieży, ale także serdeczną, pełną ciepła osobą, której uśmiech i życzliwość pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Zawsze dawała z siebie więcej, niż było trzeba – dla uczniów, dla szkoły, dla każdego, kto potrzebował wsparcia.
Ela przez wiele lat zmagała się z chorobą, ale nie pozwoliła, by odebrała jej radość życia. Mimo trudności potrafiła dostrzegać piękno każdego dnia i dzielić się nim z innymi.
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.”
Kochana Elu, dziękujemy za Twoją obecność, za każdy uśmiech, każde dobre słowo i za wszystkie wspólne chwile. Zostaniesz na zawsze w naszych sercach.
eKlepsydra
Informacja Dyrektora
Informujemy, że dnia 28. 11. 2024 r. ( czwartek ) o godz. 16:30 odbędą się spotkania z rodzicami. Po spotkaniu z wychowawcami klas zaplanowano konsultacje z nauczycielami przedmiotów, w ramach grudniowego "poniedziałku otwartego".
Serdecznie zapraszamy
Zasady savoir-vivre’u i dress code’u
Dnia 15 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego omówiono kilka istotnych zagadnień.
Uczniowie klasy VII a przypomnieli wszystkim zasady savoir-vivre’u i dress code’u, zwracając szczególną uwagę na odpowiedni ubiór zgodny z estetyką szkolną. Było to wartościowe przypomnienie, jak ważne jest stosowanie się do zasad kultury osobistej i odpowiedniego wyglądu w środowisku szkolnym.
Następnie na forum przedstawiono skład Samorządu Uczniowskiego oraz jego opiekuna, panią Agnieszkę Gepner. Uczniowie mieli okazję poznać swoich przedstawicieli, którzy będą działać na rzecz społeczności szkolnej.
W dalszej części spotkania rozdano nagrody w konkursie przyrodniczym "Jesienny liść". Zwycięzcy zostali wyróżnieni i nagrodzeni za swoje zaangażowanie i kreatywność.
Na zakończenie apelu omówiono sprawy bieżące związane z zachowaniem uczniów, przypominając o zasadach obowiązujących w szkole i potrzebie wzajemnego szacunku.
Apel był okazją do przypomnienia ważnych zasad i integracji społeczności szkolnej.
10
„Droga Polski ku Niepodległości” – wyjątkowe spotkanie w naszej szkole
Listopad to czas pamięci, wspomnień i poszanowania tradycji. W naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Droga Polski ku Niepodległości”, które zgromadziło uczniów klas I-IV, ich rodziców oraz zaproszonych gości.
W spotkaniu uczestniczyli:
- Burmistrz Miasta, Pan Gabriel Adamiec,
- Pan Zbigniew Knap z 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego,
- Pan Paweł Remiś z 19. Chełmskiego Dywizjonu Artylerii,
- Pan Radosław Orzeł z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie,
- Wicedyrektor Szkoły, Pani Jolanta Labiszak.
Goście podzielili się swoimi doświadczeniami, opowiadając o trudnej i niebezpiecznej pracy żołnierzy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, stoją na straży pokoju oraz niosą pomoc w sytuacjach kryzysowych, takich jak pożary czy powodzie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna oraz zdjęcia ukazujące codzienną służbę żołnierzy w terenie.
Podczas wydarzenia poruszono także tematykę symboli narodowych, a uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę prac uczniów klas IV a i IV b. Nie zabrakło również artystycznych akcentów – zaproszeni rodzice i uczniowie zaprezentowali wzruszające utwory poetyckie o tematyce narodowej. Na zakończenie można było zobaczyć elementy sprzętu wojskowego oraz stroje przeznaczone do działań terenowych.
Spotkanie, przygotowane przez uczniów i rodziców klas IV a i IV b, było hołdem dla wszystkich żołnierzy, którzy codziennie dbają o nasz spokój i bezpieczeństwo. Było to wyjątkowe doświadczenie, które przypomniało nam o wartościach patriotyzmu i szacunku dla tych, którzy służą Ojczyźnie.
Inicjatorem spotkania była p. Ewa Hrycaj, która przygotowała przedsięwzięcie we współpracy z rodzicami i uczniami klasy IV a i b.
16
Podsumowanie projektu czytelniczego „Czytanie kształci umysł i rozwija duszę”
Uczniowie klas czwartych zakończyli realizację wspólnego projektu czytelniczego „Czytanie kształci umysł i rozwija duszę”. Inicjatywa miała na celu promowanie czytelnictwa, rozwijanie szacunku dla języka ojczystego, dbałość o kulturę wypowiedzi, a także integrację i współpracę z rodzicami.
W ramach projektu zrealizowano szereg ciekawych i angażujących działań:
- Narodowe czytanie – zorganizowano spotkanie z rodzicami uczniów klas IV a i IV b, które odbyło się we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.
- Konkurs literacki „Znam to, co czytam”, który pozwolił uczniom sprawdzić swoją znajomość przeczytanych tekstów.
- Lekcja biblioteczna – uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w szkolnej bibliotece, gdzie poznali różne rodzaje katalogów oraz nowości wydawnicze.
- Konkurs recytatorski „Jesienny liść” – wydarzenie przeprowadzone z udziałem rodziców uczniów klas IV a i IV b.
- Dyskusja czytelnicza w klasie na temat „Nie jestem sam, w grupie siła”, która sprzyjała wymianie poglądów i budowaniu więzi między uczestnikami.
Projekt okazał się cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, wzbogacając ich wiedzę, rozwijając umiejętności językowe i literackie, a także pogłębiając więzi rodzinne oraz klasowe.
28
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - FOTOREPORTAŻ
- 8022
Bieg Niepodległości
W piątek 8 listopada, jak zawsze nasza szkoła wzięła udział w Biegach Niepodległościowych w Pawłowie. Po uroczystym otwarciu biegów przez Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pawłowie Panią Dorotę Jaszczuk i wójta Gminy Rejowiec Fabryczny Pana Zdzisława Krupę, zawodnicy przystąpili kolejno do rywalizacji sportowej. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze szkół w: Pawłowie, Wólce Kańskiej, Lisznie oraz Rejowcu Fabrycznym. W jesiennej aurze nasi uczniowie wykazali się nieustępliwością oraz ogromną chęcią zwycięstwa niczym żołnierze, którzy pragnęli niepodległości. W sportowej rywalizacji z zachowaniem zasad Fair Play nasza szkoła osiągnęła następujące wyniki:
2 klasa dziewczęta
2miejsce: Kornelia Bodys
2 klasa chłopcy
1 miejsce: Marcel Psuja
3 klasa chłopcy
2 miejsce: Oskar Oleszczuk
4 klasa dziewczęta
1 miejsce: Lena Pokłacka
3 miejsce: Hana Kozioł
4 klasa chłopcy
2 miejsce: Jan Piskała
5 klasa dziewczęta
2 miejsce: Zuzanna Borys
3 miejsce: Andżelika Szczygieł
5 klasa chłopcy
1 miejsce: Dawid Szeremeta
7 klasa dziewczęta
1 miejsce: Aleksandra Orzeł
2 miejsce: Weronika Bzowska
7 klasa chłopcy
2 miejsce: Kajetan Haba
16
„Serce z Internetu- czyli czy można znaleźć przyjaźń w sieci’’
Dnia 06.11.2024 r. chętni uczniowie kl. VI-VIII wzięli udział w spektaklu teatralnym „Serce z Internetu- czyli czy można znaleźć przyjaźń w sieci’’ w CHDK-u. Artyści z Poznańskiego Teatru Aktora zaprezentowali uczniom sztukę o nawiązywaniu znajomości przez Internet. Pokazali jak łatwo jest pogrążyć się w fikcji wirtualnej rzeczywistości i zostać pozbawionym realnej oceny poznanych ludzi, narażając się tym samym na niebezpieczeństwo. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących emocji oraz poznali sposoby radzenia sobie z hejtem w sieci.
Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej
Małymi kroczkami zbliża się okres świąteczny. W związku z tym dzieci z klas I - III odwiedziły Fabrykę Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika zwiedzały zakład. Obejrzały pięknie przystrojone kolorowymi bombkami choinki w różnych stylach (styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski). Poznały etapy powstawania ozdób choinkowych. Kolejno dzieci mogły obserwować pracę pań, ręcznie zdobiących bombki. Największą radość przyniosły im warsztaty plastyczne, podczas których z użyciem brokatów samodzielnie dekorowali bombki. Wiele emocji wywołały również zakupy, każdy mógł znaleźć coś dla siebie i swoich najbliższych.
Wycieczka do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie wprowadziła wszystkich w magiczny czas.
3
Konkurs – projekt "Jesienny liść" rozstrzygnięty.
Już po raz siódmy uczniowie klas piątych mieli możliwość uczestniczenia w międzyszkolnym konkursie – projekcie „ Jesienny liść”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 37 uczniów ze szkół:
– Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Klasyk" w Puławach,
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego Puławach,
– Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce:
• Uczennica - Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Puławach,
• Ada Maziarz- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,
• Hubert Kopeć - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,
• Jan Zembrzycki- - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
II miejsce :
• Pola Kozłowska - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,
• Karolina Nowosad - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,
• Uczennica - Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Puławach,
• Uczennica – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Klasyk” w PuławachIII miejsce:
• Tymon Dąbek- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,
• Piotr Sagan - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
• Uczennica – Szkoła Podstawowa nr.2 im. K.K Baczyńskiego w Puławach
Wyróżnienia:
Dawid Szeremeta, Jakub Kawałek, Nikola Mielniczuk, Amelia Siemczuk, Hanna Kwiatkowska, Agata Kwiatkowska - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym,Uczestnikom dziękujemy za podjęty wysiłek, zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorzy: Ewa Bielawska, Anna Włodarczyk, Agnieszka Kotlarska
DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - SZKOŁA PAMIĘTA
1 i 2 listopada obchodzimy święta pamięci o zmarłych, Polacy odwiedzają wtedy cmentarze, by posprzątać groby, położyć na nich kwiaty i znicze, pomodlić się za zmarłych - nie tylko ze swoich rodzin. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły też pamiętają o tych, których już nie ma wśród nas, dlatego w ostatnich dniach października 2024 roku dzieci odwiedziły i uporządkowały tzw. „Mogiłę”, w której spoczywają szczątki żołnierzy poległych podczas bitwy rozegranej na okolicznych polach w czasie I wojny światowej, zapalili symboliczne znicze i postawili chryzantemę - kwiat, który nierozerwalnie kojarzy nam się z tymi świętami. Odwiedziliśmy także pawłowski cmentarz, na którym spoczywają ludzie nierozerwalnie związani z naszym miasteczkiem –Ignacy Wojakowski –dziedzic dóbr Stajne i jego córka Zuzanna Wojakowska, Krzysztof Morawski – właściciel dóbr Stajne, Juliusz Lebel – kasjer Cementowni „Firley”, Feliks Jan Lipecki - lekarz zakładowy, Borys Słowicki – dyrektor Cementowni, Ludmiła Słoiwicka – jego pierwsza żona. Zapaliliśmy symboliczne znicze oraz postawiliśmy chryzantemy. Była to lekcja historii o naszych przodkach, ale także wychowania patriotycznego i poznania tradycji związanych z tym dniem. Wizyta na cmentarzu uświadomiła nam upływu czasu i pokazała jak wciąż aktualne są słowa księdza Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko dochodzą”.
23
Profilaktyka uzależnień - warsztaty
Dnia 30.10.2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty związane z profilaktyką uzależnień od substancji psychoaktywnych. Zajęcia prowadziła pani Barbara Czyż konsultantka ds. uzależnień współpracująca z MKRPA działająca przy Urzędzie Miasta w Rejowcu Fabrycznym. W klasach VI zajęcia dotyczyły profilaktyki uzależnień od alkoholu i papierosów, e/papierosów natomiast w klasach VIII od narkotyków/dopalaczy.
Celem warsztatów było:
- kształtowanie postaw prozdrowotnych,
- uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z nadużywania alkoholu i stosowania środków odurzających, w tym dopalaczy,
- sprawdzenie i zweryfikowanie wiedzy na temat mechanizmu uzależnienia,
- poszukiwanie i porządkowanie informacji na temat negatywnych następstw uzależnień,
- rozróżnianie poszczególnych faz uzależnienia,
- kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne zdrowie oraz życie,
- kształtowanie postawy asertywnej odmowy w przypadku wywierania presji na młodzież przez środowisko,
- pokazanie alternatywnych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
SZKOLNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KOKARDĘ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ
11 Listopada 2024 roku świętować będziemy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym, serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów z klas IV-VIII do udziału w konkursie na najpiękniejszy kotylion niepodległościowy lub kokardę niepodległościową.
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KOKARDĘ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ
Informacja Dyrektora
Informujemy, że 31.10. 2024 r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu szkoła zapewnia opiekę świetlicową.
„Czytam sobie z radością”
W tym roku szkolnym klasy I a i I b naszej szkoły przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu „ Czytam sobie z radością” realizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Harper Collins Polska we współpracy z Nową Erą. Harper Collins Polska przykłada ogromną wagę do promocji czytelnictwa wśród dzieci i tym samym wychowania nowych pokoleń młodych czytelników. Do rąk dzieci i nauczycieli w całej Polsce trafi nieodpłatnie 30 000 książek z bestsellerowej serii „Czytam sobie” w ramach akcji edukacyjnej. Czytam sobie z radością to program skierowany do nauczycieli klas pierwszych promujący czytanie z przyjemnością oraz zachęcający do tworzenia biblioteczek szkolnych w klasach pierwszych. Program został zainspirowany twierdzeniem, że łatwość sięgania po książkę wpływa na zachowania czytelnicze. Stała obecność lektur w wielu miejscach przestrzeni szkolnej – „na wyciągnięcie ręki” – sprawia, że widok kącika z książkami od początku edukacji szkolnej staje się dla dziecka czymś naturalnym i bliskim oraz wzbudza pozytywne emocje. Program „Czytam sobie z radością” pomoże nam sprawić, by czytanie dla dzieci stało się świętem, radością oraz aktywnością, która będzie wiązała się z samymi ciekawymi wydarzeniami. Pozwoli dzieciom wejść w tajemniczy świat czytania poprzez interesujące książki, zaproponowane przez wydawnictwo, odpowiadające na różne potrzeby i zainteresowania dzieci młodszych, rozwinie kompetencje dydaktyczno-wychowawcze, które zaprocentują w dalszych latach.
Weronika Zduńczuk, Alicja Kosidło
„Raz, dwa trzy – liczysz ty” – innowacja pedagogiczna w klasie III b
Matematyka „ królowa nauk” - to stwierdzenie jest nam znane nie od dziś. I nie bez przyczyny – to dziedzina wiedzy, która jest niezbędna i najczęściej wykorzystywana w życiu człowieka. Nauka matematyki w klasach 1-3 łagodnie wprowadza dziecko w świat wiedzy. Najważniejsze umiejętności, jakie powinien zdobyć uczeń w tym okresie to sprawne wykorzystanie podstawowych narzędzi matematyki na co dzień oraz prowadzenie elementarnego rozumowania matematycznego. Innowacja oferuje działania rozwijające w szerszym stopniu zainteresowania matematyczne, które opierać się będą m. in. na wykorzystaniu gier logicznych, łamigłówek, krzyżówek, tablicy multimedialnej, platform edukacyjnych, zadań i kart matematycznych. Jej realizacja ma pomóc w przełamaniu wewnętrznych oporów dzieci przed obcowaniem z matematyką, wdrożyć ich do samodzielnego, logicznego myślenia oraz rozwijać ich zdolności i zainteresowania. Ma udowodnić, że matematyka nie musi być smutna i trudna. Uczeń, które polubi matematykę i zasady rozwiązywania problemów będzie lepiej radzić sobie we współczesnym świecie.
Wioletta Tartakowska